Nosisz szpilki? Sprawdź, co może Ci grozić

Aleksandra Supryn
14.12.2015 15:52
Nosisz szpilki? Sprawdź, co może Ci grozić
fot. Szpilki - czy są dla nas dobre? Wiesz jakie powodują konsekwencje?

Jak powiedział Christian Louboutin „Nie zniósłbym, gdyby ktoś spojrzał na moje szpilki i powiedział »O mój Boże! Wyglądają na takie wygodne!«”. Otóż to, prawie wszystkie szpilki są niewygodne. Nie ważne jednak jak dużo bólu nam przysparzają i ile pęcherzy będzie na stopach – prawie żadna kobieta nie jest w stanie oprzeć się ich pięknu. A co na to nasze zdrowie?

Pomimo że każda kobieta jest świadoma tego, że noszenie butów na wysokim obcasie źle wpływa na zdrowie, mało która jest w stanie z nich zrezygnować. Szpilki to odzwierciedlenie kobiecości, elegancji i klasy – a która z nas nie chciałaby tak się czuć?

Wiesz jednak do czego może doprowadzić codzienne noszenie obcasów?

Co dzieje się z Twoim ciałem podczas noszenia szpilek?

Podczas chodzenia ciężar ciała naturalnie opiera się na 3 częściach stopy – pięcie oraz pierwszej i trzeciej części śródstopia. Gdy wkładamy szpilki, rozkład ten zmienia się i przednia część stopy musi utrzymać aż ¾ masy ciała.

Nic więc dziwnego, że źle wpływa to na naszą postawę i bardzo często powoduje ból.

1. Ból w dolnej części pleców. Przeniesienie większości ciężaru ciała na przednią część stopy sprawia, że rozkład nacisku jest nierównomierny i nienaturalny. Na dłuższą metę powoduje to nadwyrężenie nerwów w dolnej partii pleców i okropny ból.

2. Skrzywienie kręgosłupa. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo szpilki wykrzywiają kręgosłup. Co więcej, po dłuższym czasie kręgi mogą nie wrócić już do pierwotnego stanu i wywołać ból całych pleców.

3.  Ból stóp. Szpilki są zrobione tak, aby eksponować stopę, a nie sprawiać, żeby było nam wygodnie. Specyficzne ułożenie stóp sprawia, że nie poruszają się one naturalnie, tak jakby robiły to w innych butach.

To jednak nie wszystko. Po długim dniu w szpilkach zauważamy też, że na śródstopiu pojawiają się żółte, bolące narośle. To z kolei efekt dużego nacisku ciała na ten obszar. Okazuje się jednak, że jest na to sposób – wiele kobiet korzysta z medycyny estetycznej i wstrzykuje sobie w to miejsce botoks. Dzięki temu poduszeczki na śródstopiu mają dodatkową amortyzację, a noszenie szpilek jest wygodniejsze.

4. Blokowanie krążenia. Stop w szpilce ma zazwyczaj nienaturalną pozycję i bardzo często jest ściśnięta. Dzięki temu wygląda na dłuższą i smuklejszą. Niestety, powoduje to również, że krążenie w stopie jest utrudnione. Dlatego warto od czasu do czasu zdjąć szpilki i pozwolić, aby krążenie unormowało się.

5. Skrócenie mięśnia Achillesa. Badania pokazują, że długotrwałe noszenie szpilek może spowodować skrócenie się ścięgna Achillesa oraz mięśni znajdujących się w okolicach kostki oraz w łydce. Później, gdy będziemy chcieli zdjąć szpilki, chodzenie stanie się bardzo niewygodne i będzie powodowało bolesne uczucie nieustannego rozciągania mięśni i ścięgien.

6. Skrzywienie palców. Gdy wkładamy szpilkę, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że palce lekko się zginają. Po jakimś czasie zgięcie to może stać się permanentne – nie będziesz mogła wyprostować palców nawet będąc boso.

W szpilce palce są ściskane również od boków. Bardzo mocno do siebie przylegają, co może zwężać nerwy w stopach, a po dłuższym czasie spowodować ból palców czy nawet całkowite ich zdrętwienie.

Buty na wysokim obcasie – jakie są korzyści?

Niewątpliwą korzyścią z noszenia szpilek jest oczywiście piękny wygląd stopy, nóg oraz całego ciała. Wydajemy się wtedy smuklejsze i lżejsze, a więc niewątpliwie czujemy się lepiej we własnej skórze.

Drugim plusem jest delikatne modelowanie łydek. Długotrwałe chodzenie z piętą w górze, napina mięśnie i sprawia, że łydka wygląda ładniej. Nie przyniesie to co prawda takich samych efektów jak trening na siłowni, ale na pewno nie zaszkodzi. :)

A Wy nosicie szpilki czy nie?

___

ZdrowoBardzo / AS