Inteligentna słomka sprawdzi, czy w Twoim drinku jest tabletka gwałtu

Monika Piorun
20.06.2017 14:48
Inteligentna słomka sprawdzi, czy w Twoim drinku jest tabletka gwałtu
fot. Facebook.com/Smart Straw

Trzy amerykańskie nastolatki: Victoria Roca, Susana Cappello i Carolina Baigorri stworzyły genialny wynalazek, który może zapobiec gwałtom spowodowanym przez substancje dodawane do napojów. Wystarczą do tego specjalne słomki, które zmieniają kolor pod wpływem niebezpiecznych dodatków dosypywanych nieświadomym kobietom przez oprawców.

Według statystyk jedna na sześć młodych kobiet w wieku od 16 do 25 lat doświadczyła agresywnych zachowań o charakterze erotycznym lub stała się ofiarą napaści seksualnej. Szacuje się, że w Polsce każdego roku 30 tys. osób może być gwałconych. Współczesne dziewczęta są narażone na dużo większe niebezpieczeństwo niż starsze pokolenia ze względu na upowszechnienie się tabletek zawierających substancje, pod wpływem których bardzo łatwo utracić kontrolę nad własnym ciałem i być wykorzystanym przez oprawców. 

Niebieski kolor zasygnalizuje obecność tabletki gwałtu w napoju

Trzy licealistki z Florydy wpadły jednak na niezwykle prosty sposób, który może temu zapobiec. Stworzona przez nich inteligentna słomka (smart straw) zabarwia się na niebieski kolor pod wpływem środków, które zwykle dodawane są do tabletek gwałtu. Prosty mechanizm jest w stanie wykryć m.in. GHB, czyli kwas gammahydromasłowy, po którym traci się świadomość na 3 do 6 godzin, działający odurzająco i nasennie Rohypnol oraz popularny, halucynogenny psychodelik - ketaminę.

Wynalazek został już zgłoszony do urzędu patentowego. Działa zarówno w przypadku drinków zawierających alkohol, jak i napojów bezalkoholowych. Jego autorki zbierają teraz fundusze na wyprodukowanie inteligentnych słomek na masową skalę.

Pomysłowy detektor w prostej słomce

Dziewczyny wpadły na ich pomysł stworzenia prostego rozwiązanie pozwalającego upewnić się, czy do naszego napoju nikt nie dodał niepożądanych substancji podczas przygotowywania się do konkursu Business Plan Challenge High School Track dla młodzieży w wieku licealnym.

Ich projekt zdobył pierwsze miejsce i tak bardzo spodobał się jury, że już planowane są działania, które mogłyby rozpropagować stosowanie smart straw na kampusach studenckich. Na razie nie podano, ile będą kosztowały słomki z detektorem niepożądanych substancji. Jest jednak szansa na to, by ich produkcja rozpoczęła się jeszcze w tym roku. Autorki nowego wynalazku podkreślają, że najbardziej zależy im na tym, by uchronić młode kobiety przed dramatem spowodowanym przez tabletki gwałtu.

Jak działają inteligentne słomki? Sprawdźcie, w jaki sposób smart straw sygnalizuje obecność tabletek gwałtu w napojach!

Zrzut ekranu 2017-06-20 o 13.03.09 1
fot. smartstraw.co
* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)
Zrzut ekranu 2017-06-20 o 14.43.33

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/π