Oceń
Kontrola piersi przez same kobiety jest tak ważna, ponieważ badania dowiodły, że średnica guzka (nie każdy musi być złośliwy!) wykrywanego u kobiet, które nigdy nie badały sobie piersi, wynosi 40 mm, a tych, które sprawdzają je co miesiąc – tylko 12 mm. W przypadku rak to ogromna różnica, gdyż im guzek mniejszy, tym większa szansa na wyleczenie.
Kiedy badać piersi?
Samobadanie piersi najlepiej wykonywać regularnie, w pierwszej połowie cyklu, najlepiej niedługo po menstruacji, jednak nie częściej niż raz w miesiącu. To ważne, by nie badać ich zbyt często – ugniatanie może sprawić, że staną się bardziej tkliwe. Zasada samobadania jest prosta: dokładne oglądanie piersi i delikatne uciskanie. Jeśli dobrze poznasz swoje piersi, nauczysz się też łatwo odróżniać to, co jest prawidłowe od niepokojących zmian.
Nie w każdej piersi równie łatwo znaleźć guzek. Wszystko zależy od jej budowy – w niektórych przypadkach kłopoty mogą mieć nawet lekarze. Dlatego mimo regularnego samobadania, nie zaniedbuj badań zleconych przez ginekologa, czyli mammografii i USG.
Jak rozpoznać guzek w piersi?
Podczas samobadania piersi trzeba sprawdzić:
- czy nie zmienił się kształt piersi lub brodawek (asymetria, wklęsłość),
- jaki jest wygląd skóry (zaczerwienienia, zmiany podobne do alergii lub skórki pomarańczowej),
- czy nie pojawiają się zgrubienia (pod pachami, w okolicy węzłów chłonnych),
- czy nie ma wydzieliny po naciśnięciu brodawki (podbarwionej krwią, gęstej).
Niczego nie lekceważ! O każdym bólu i każdym stwardnieniu wyczuwalnym w badaniu palpacyjnym należy poinformować ginekologa. Zmiany te mogą wymagać badań diagnostycznych lub leczenia, np. hormonalnego.
Pamiętaj, że podczas ciąży pod wpływem zmian hormonalnych mogą się powiększać i szybciej rosnąć guzki i inne zmiany w piersiach. Jeśli je wyczujesz, powiedz o tym lekarzowi. Być może zdecyduje o wykonaniu badania USG. To ważne, że jeszcze przez dwa lata od porodu z piersi może wypływać mleko lub siara, niezależnie od tego czy wciąż jeszcze karmisz czy nie. Jeśli wydzielina utrzymuje się dłużej, zwróć na to uwagę ginekologa.
Samobadanie piersi krok po kroku – instruktaż Ewy Chodakowskiej
Regularna samokontrola piersi nie zwalnia z wizyt u ginekologa – nie zaniedbuj ich. Podczas wizyty również on powinien wykonać badanie palpacyjne piersi. Jak zbadać sobie piersi?
Oto instruktaż Ewy Chodakowskiej:
- Stań przed lustrem
- Podnieś ręce i popatrz, czy nie zmienił się kształt piersi i kolor skóry, czy skóra się nie marszczy i nie ciągnie.
- Oprzyj ręce na biodrach i skontroluj znów stan i kolor skóry.
- Ściśnij brodawkę kciukiem i palcem wskazującym. Zobacz, czy nie wydziela się z niej płyn.
- Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i odwrotnie. To samo zrób z prawą piersią. Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.
Drugi etap samobadania warto wykonać na leżąco
- Wsuń poduszkę lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś, tak samo jak zrobiłaś to w pozycji stojącej. To samo powtórz z prawą piersią
- Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie mas powiększonych węzłów chłonnych.
Możesz też wydrukować sobie ściągawkę.
Źródło: Zdrowie.radiozet.pl / materiały prasowe akcji społecznej #ThinkPink i Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej
Oceń artykuł