Zamknij

Samobadanie to ważna profilaktyka raka piersi. Jak się badać, pokazuje Ewa Chodakowska [FILM]

18.10.2021
Aktualizacja: 18.10.2021 13:08

Wystarczy robić to raz w miesiącu przez kilkanaście minut – to naprawdę niewiele, jeśli weźmiesz pod uwagę, jak groźną chorobą jest rak piersi. Samobadanie piersi powinny przeprowadzać kobiety, które skończyły 20 lat. Robisz to? Jeśli nie, zobacz instruktaż Ewy Chodakowskiej, trenerki fitness.

Samobadanie piersi - jak je zrobić
fot. Shutterstock/Screen FB Ewa Chodakowska

Kontrola piersi przez same kobiety jest tak ważna, ponieważ badania dowiodły, że średnica guzka (nie każdy musi być złośliwy!) wykrywanego u kobiet, które nigdy nie badały sobie piersi, wynosi 40 mm, a tych, które sprawdzają je co miesiąc – tylko 12 mm. W przypadku rak to ogromna różnica, gdyż im guzek mniejszy, tym większa szansa na wyleczenie.

Kiedy badać piersi?

Samobadanie piersi najlepiej wykonywać regularnie, w pierwszej połowie cyklu, najlepiej niedługo po menstruacji, jednak nie częściej niż raz w miesiącu. To ważne, by nie badać ich zbyt często – ugniatanie może sprawić, że staną się bardziej tkliwe. Zasada samobadania jest prosta: dokładne oglądanie piersi i delikatne uciskanie. Jeśli dobrze poznasz swoje piersi, nauczysz się też łatwo odróżniać to, co jest prawidłowe od niepokojących zmian.

Nie w każdej piersi równie łatwo znaleźć guzek. Wszystko zależy od jej budowy – w niektórych przypadkach kłopoty mogą mieć nawet lekarze. Dlatego mimo regularnego samobadania, nie zaniedbuj badań zleconych przez ginekologa, czyli mammografii i USG.

Jak rozpoznać guzek w piersi?

Podczas samobadania piersi trzeba sprawdzić:

 • czy nie zmienił się kształt piersi lub brodawek (asymetria, wklęsłość),
 • jaki jest wygląd skóry (zaczerwienienia, zmiany podobne do alergii lub skórki pomarańczowej),
 • czy nie pojawiają się zgrubienia (pod pachami, w okolicy węzłów chłonnych),
 • czy nie ma wydzieliny po naciśnięciu brodawki (podbarwionej krwią, gęstej).

Niczego nie lekceważ! O każdym bólu i każdym stwardnieniu wyczuwalnym w badaniu palpacyjnym należy poinformować ginekologa. Zmiany te mogą wymagać badań diagnostycznych lub leczenia, np. hormonalnego.

Pamiętaj, że podczas ciąży pod wpływem zmian hormonalnych mogą się powiększać i szybciej rosnąć guzki i inne zmiany w piersiach. Jeśli je wyczujesz, powiedz o tym lekarzowi. Być może zdecyduje o wykonaniu badania USG. To ważne, że jeszcze przez dwa lata od porodu z piersi może wypływać mleko lub siara, niezależnie od tego czy wciąż jeszcze karmisz czy nie. Jeśli wydzielina utrzymuje się dłużej, zwróć na to uwagę ginekologa.

Samobadanie piersi krok po kroku – instruktaż Ewy Chodakowskiej

Regularna samokontrola piersi nie zwalnia z wizyt u ginekologa – nie zaniedbuj ich. Podczas wizyty również on powinien wykonać badanie palpacyjne piersi. Jak zbadać sobie piersi?

Oto instruktaż Ewy Chodakowskiej:

 1. Stań przed lustrem
 2. Podnieś ręce i popatrz, czy nie zmienił się kształt piersi i kolor skóry, czy skóra się nie marszczy i nie ciągnie.
 3. Oprzyj ręce na biodrach i skontroluj znów stan i kolor skóry.
 4. Ściśnij brodawkę kciukiem i palcem wskazującym. Zobacz, czy nie wydziela się z niej płyn.
 5. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i odwrotnie. To samo zrób z prawą piersią. Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.

Drugi etap samobadania warto wykonać na leżąco

 1. Wsuń poduszkę lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś, tak samo jak zrobiłaś to w pozycji stojącej. To samo powtórz z prawą piersią
 2. Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie mas powiększonych węzłów chłonnych.

Możesz też wydrukować sobie ściągawkę.

Samobadanie piersi krok po kroku
fot.

Samobadanie piersi krok po kroku

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl / materiały prasowe akcji społecznej #ThinkPink i Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej