Przełom w walce z bezpłodnością! Wyhodowano ludzkie komórki jajowe

Monika Piorun
12.02.2018 11:48
Przełom w walce z bezpłodnością! Wyhodowano ludzkie komórki jajowe
fot. East News

Po raz pierwszy w historii naukowcy stworzyli w warunkach laboratoryjnych... ludzkie komórki jajowe! Dzięki temu, że udało się odtworzyć proces ich dojrzewania poza kobiecym organizmem, będzie można pomóc wielu parom, które mają problem z poczęciem potomstwa.

Hodowla komórek jajowych pomoże w leczeniu bezpłodności?

Odkrycie, którego udało się dokonać badaczom z Uniwersytetu Edynburskiego we współpracy z naukowcami z Nowego Jorku, może pomóc milionom bezpłodnych par na świecie. Wśród ekspertów mówi się o prawdziwym przełomie. Dlaczego?

Po raz pierwszy w historii udało się doprowadzić do rozwoju komórek jajowych w laboratorium od pierwotnego stadium aż do pełnej dojrzałości. Odtworzenie procesu dojrzewania ludzkich komórek jajowych poza organizmem człowieka daje szansę stworzenia wielu zupełnie nowych sposobów leczenia bezpłodności i uskutecznienia dotychczas znanej metody in vitro.

Pierwsze prace w tym zakresie podjęto już 20 lat temu. Dopiero teraz, po blisko dwóch dekadach, naukowcom ze Szkocji (we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Nowojorskiego) udało się dokonać niemożliwego. Jak tłumaczy na łamach „Molecular Human Reproduction” prof. Evelyn Telfer z Uniwersytetu Edynburskiego:

Jeśli tylko uda się potwierdzić, że komórki jajowe są zdrowe i są zdolne do tworzenia zarodków, to będzie można wykorzystać to odkrycie do wielu terapii.

Zobacz także

Jak udało się wyhodować komórki jajowe poza ludzkim organizmem?

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Podczas cesarskiego cięcia naukowcy pobrali od 10 kobiet tkanki jajnikowe i wyizolowali z nich 87 pierwotnych pęcherzyków jajnikowych. Eksperci zakładają, że płeć piękna w momencie przyjścia na świat ma maksymalną liczbę pęcherzyków, z których większość pozostaje nieaktywna. Dają one o sobie znać dopiero wtedy, kiedy powinny uwolnić komórkę jajową podczas owulacji. Żeby to było możliwe, muszą być odpowiednio rozwinięte. Jak badaczom udało się doprowadzić do ich rozwoju w warunkach laboratoryjnych?

Okazało się, że wystarczy umieścić pierwotne pęcherzyki jajnikowe w płynie zawierającym sporo składników odżywczych, by same zaczęły się rozwijać. Wcale nie trzeba do tego stosować wyszukanych substancji, wystarczą jedynie odpowiednie białka wspomagające rozwój. Według naukowców mechanizm uaktywnia się samoistnie po wycięciu tkanek z jajnika i ulokowaniu ich w odpowiednim, sprzyjającym rozwojowi środowisku.

Zobacz także

komórka_jajowa
fot. Ferrari Press/East News

9 z 10 komórek jajowych osiągnęło ostatecznie dojrzałość poza organizmem człowieka, w warunkach laboratoryjnych. Badacze podkreślają, że wynik eksperymentu przeszedł ich najśmielsze oczekiwania. Liczyli na to, że może uda się wyhodować choć jedno dojrzałe „jajeczko”.

Mimo że odkrycie wymaga jeszcze wielu dalszych badań i potwierdzenia, co się dzieje z komórkami jajowymi na dalszym etapie i czy będą zdrowe, to jednak samo doprowadzenie do ich powstania w laboratorium daje szansę na ogromny rozwój badań nad bezpłodnością.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz nowoczesne metody leczenia bezpłodności?

Liczba głosów:

źródło: University of Edinburgh/BBC

________

zdrowie.radiozet.pl/π