Nie tylko u ginekologa. Jakie badania powinna zrobić każda kobieta?

Aleksandra Supryn
18.09.2015 15:37
Nie tylko u ginekologa. Jakie badania powinna zrobić każda kobieta?
fot. Nie tylko u ginekologa. Jakie badania powinna przechodzić każda kobieta?

Zazwyczaj zaczynamy dbać o zdrowie dopiero wtedy, kiedy pojawią się problemy. Tymczasem większości dolegliwości da się zapobiec. Właśnie dlatego każda kobieta powinna znaleźć czas na badania profilaktyczne. Zobacz, które z nich musisz koniecznie wpisać do swojego kalendarza. 

Morfologia i badanie moczu 

Raz na 3 lata każda kobieta powinna wykonać morfologię. To badanie dostarcza cennych informacji o stanie zdrowia i kondycji całego organizmu. Warto wykonać to badanie kompleksowo ‒ wraz z poziomem cholesterolu i cukru. 

Jeśli tyjesz lub chudniesz, choć Twoja dieta się nie zmieniła, wykonaj również badanie hormonów tarczycy.

Nie zapominaj też o badaniu moczu ‒ wykonuj je przynajmniej raz do roku.

Badania profilaktyczne u ginekologa

Jeśli jesteś aktywna seksualnie, powinnaś odwiedzać ginekologa przynajmniej raz w roku. Jakie badania musisz koniecznie wykonać? Należy do nich przede wszystkim cytologia, czyli wymaz z szyjki macicy. Badanie to pozwala na wczesne wykrycie stanu przedrakowego szyjki macicy. Jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne, odwiedzaj lekarza częściej ‒ co najmniej raz na 6 miesięcy. Wykonaj również próby wątrobowe ‒ pozwoli to sprawdzić czy antykoncepcja, którą stosujesz, nie jest dla Ciebie szkodliwa.

Po skończeniu 25 lat należy wykonać również USG piersi. Jeśli Twoja mama, babcia lub siostra chorowały na raka piersi, od 30. roku życia badanie wykonuj co rok.

Kobiety mające powyżej 25 lat powinny raz na dwa lata wykonywać też USG przezpochwowe. Dzięki temu badaniu lekarz może wykryć wszelkie niepokojące zmiany w obrębie narządów rodnych.

Jak często chodzić do dentysty?

Do stomatologa powinnaś udawać się raz na pół roku, nawet jeśli nie bolą Cię zęby. Małe ubytki są znacznie łatwiejsze do wyleczenia. Co więcej, warto regularnie usuwać kamień nazębny. 

Inne badania profilaktyczne

Nawet jeśli nic Ci nie dolega, regularnie sprawdzaj stan swojego zdrowia. Raz na 3-4 lata odwiedź okulistę, zwłaszcza jeśli dużo pracujesz przy komputerze.

Jeśli masz znamiona na skórze, nie zapominaj również o regularnych wizytach u dermatologa.

Raz na 1-2 lata warto odwiedzić też internistę i wykonać ogólny przegląd stanu zdrowia – jeśli lekarz zauważy coś niepokojącego – pokieruje Cię do specjalisty.