Polska jest kobietą! Na 100 Polaków przypada aż 107 Polek

Monika Piorun
08.03.2017 13:48
Polska jest kobietą! Na 100 Polaków przypada aż 107 Polek
fot. Polska jest kobietą! Na 100 Polaków przypada aż 107 Polek

Choć statystycznie w Polsce rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek, to jednak na późniejszych etapach życia płeć piękna zaczyna dominować. W sumie kobiety stanowią aż 51,6 proc. mieszkańców naszego kraju i żyją średnio ponad 9 lat dłużej niż mężczyźni. Niestety nadal zarabiają tylko 80 proc. tego, co panowie.

W Polsce jest więcej kobiet niż mężczyzn, więc mogłoby się wydawać, że żyjemy w sfeminizowanym społeczeństwie. Niestety większość Polek nie może liczyć na równe prawa. Mimo że kobiety w naszym kraju otrzymały prawa wyborcze jako siódme na świecie, to w kwestii wynagrodzenia, od lat nie mogą przebić się przez szklany sufit utrudniający im dostęp do równych płac czy kierowniczych stanowisk. 

Zobacz także

Wbrew pozorom nawet w sfeminizowanych zawodach sytuacja Polek nie przedstawia się optymistycznie. Przeciętna polska nauczycielka po kilkunastu latach pracy w zawodzie i wykształceniu kilku pokoleń Polaków może liczyć na wynagrodzenie porównywalne z pensją mechanika samochodowego w mieście średniej wielkości. Pielęgniarka po studiach woli wyjechać za granicę, gdzie może zarabiać kilka razy więcej niż w polskich szpitalach.

Nie wszystkie kobiety są świadome tego, że nawet na tym samym stanowisku i z tym samym stażem pracy oraz podobnym wykształceniem, w wielu miejscach pracy mogą zarabiać tylko 80 proc. tego, co ich koledzy po fachu.

Dlaczego kobiety zawsze zarabiają mniej?

Miesięczne wynagrodzenie kobiet i mężczyzn na różnych szczeblach zatrudnienia: 

Zrzut ekranu 2017-03-08 o 12.43.04 1
źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń/Sedlak & Sedlak (2015)

Choć z roku na rok sytuacja się nieco poprawia, to jednak nadal udział kobiet na najwyższych szczeblach władz waha się w granicach błędu statystycznego a unijne zalecenia dotyczące przełamywania tego typu barier łata się zwykle mniej lub bardziej udanymi zabiegami polegającymi na wprowadzaniu parytetów, które wcale nie oznaczają, że po otrzymaniu określonych stanowisk panie mogą samodzielnie sprawować władzę. W wielu kwestiach ostateczne decyzje należą nadal do mężczyzn.

Nic o nas bez nas? Tylko teoretycznie...

Kontrowersje wzbudzają zwłaszcza te postanowienia, które dotyczą bezpośrednio zdrowia i życia kobiet a są podejmowane niemal wyłącznie w męskim gronie. Czarne protesty, które przeszły przez ulice polskich miast po informacji o zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, wywołały spore poruszenie nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie.

Zobacz także

Wzburzenie wywołała też sprawa dostępu do tzw. pigułki "dzień po", która zgodnie z wolą ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła ma być dostępna wyłącznie na receptę, choć w większości europejskich krajów nie obowiązują takie przepisy (nawet konserwatywna Malta pod koniec 2016 roku umożliwiła kobietom dostęp do tego typu antykoncepcji awaryjnej w każdej aptece).

Mimo że kobiety w naszym żyją statystycznie dłużej niż mężczyźni (średnio o 9 lat), to nie mogą liczyć na równe płace. Dostęp do podstawowej opieki medycznej też pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak standardy dotyczące kobiet ciężarnych czy urlopów macierzyńskich mających spory wpływ na przebieg ich kariery zawodowej.

"Manifa" zamiast kwiatka?

kobiety_strajk
fot. facebook.com/Międzynarodowy Strajk Kobiet

Zobacz także

Dzień Kobiet po raz kolejny staje się okazją do tego, by kobiety tłumnie wyległy na ulice i głośno manifestowały chęć obrony swoich podstawowych praw, na które mogą liczyć obywatelki krajów z naszego kręgu cywilizacyjnego.

8 marca w wielu polskich miastach odbędą się marsze, "manify" i protesty przeciwko społecznej niesprawiedliwości. Tradycyjne tulipany, które dawno już wyparły komunistyczny zwyczaj obdarowywania pań rajstopami, powoli też odchodzą do przeszłości.

Zamiast kwiatów z okazji Dnia Kobiet polskie kobiety wolą coraz częściej głośno domagać się swoich praw biorąc udział w masowych manifestacjach. Czy uda się im wywalczyć to, co się im należy? Cynicy mogliby powiedzieć, że: "Nadzieja matką głupich". Feministki pewnie zwróciłyby uwagę na matkę owej nadziei, której też się należą równe prawa... Jak sądzicie?

Zagłosuj

Czy kobiety powinny zarabiać tyle samo co mężczyźni?

Liczba głosów:

Zagłosuj

Czy 8 marca zamierzasz wziąć udział w którymś z protestów z okazji Dnia Kobiet?

Liczba głosów:

Przeczytaj: Międzynarodowy Strajk Kobiet: program

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π