800 tys. Polek doświadczyło przemocy. Gwiazdy walczą o ich prawa

Monika Piorun
07.12.2017 14:21
800 tys. Polek doświadczyło przemocy. Gwiazdy walczą o ich prawa
fot. kochamniebije.pl

Co trzecia kobieta w Polsce przynajmniej raz w życiu była ofiarą przemocy. Niestety tylko 20 proc. sprawców agresywnego zachowania wobec nich zostało ukaranych za swe czyny. - Te statystyki trzeba zmienić - przekonują znane Polki, które wzięły udział w najnowszej odsłonie kampanii "Kocham. Szanuję. Kocham. Nie biję".

Miłość to szacunek - nie agresja

O tym, co dzieje się pomiędzy parami w zaciszu ich prywatnych domów, nie mówi się chętnie. Zwłaszcza, jeśli dochodzi do patologicznych zachowań, które mogłyby na nas rzucić złe światło. Kłótnie są elementem każdego związku i każdy świadomy człowiek zdaje sobie sprawę, że nie da się uniknąć kwestii spornych.

Zobacz także

Kiedy w grę wchodzą wielkie emocje - a takie zwykle towarzyszą zakochanym - łatwo o przekroczenie granicy, która nie powinna być naruszona. Niestety niektórzy posuwają się do zbyt radykalnych czynów. I właśnie wtedy należy reagować. Kiedy w grę wchodzi przemoc - ofiara ma prawo, by się bronić. Nie dość, że powinna zdawać sobie sprawę z tego, że może pociągnąć agresora do odpowiedzialności za niedozwolone czyny, to na dodatek należy jej się wsparcie otoczenia, którego reakcja może zapobiec dalszej eskalacji przemocy.

Temat tabu: bite żony, matki, partnerki

Niestety w Polsce interwencje związane z przemocą w rodzinie to nadal temat tabu. Ludzie wstydzą się ingerować w prywatne sprawy rodzin, w których dochodzi do patologicznych zachowań. Statystyki dotyczące ofiar przemocy nie są precyzyjne. Jedne dane wskazują, że agresji doświadcza rocznie około 800. tys. Polek - inne dane wskazują, że takich osób może być nawet milion.

Krajowe Centrum Kompetencji - organizator kampanii "Kocham. Szanuję. Kocham. Nie biję" - chce zmienić te niechlubne szacunki. Do udziału w akcji uświadamiającej bitym kobietom, że życie bez przemocy jest możliwe, zaprosiło znane Polki. Na początku grudnia opublikowano specjalny film, który ma zwrócić uwagę problem ofiar agresji.

Miłość to szacunek i delikatność - nie przemoc. Każda kobieta ma prawo być szczęśliwa - każdy człowiek ma prawo być szczęśliwy - recytują gwiazdy. Akcja ma na celu pokazanie ofiarom agresji, że nie są same. Społeczeństwo powinno reagować na ich krzywdę a odpowiednie instytucje pomóc im wyjść z tego problemu.

- Jeśli uderzy raz, nie czekaj na drugi. Możesz wyjść z kręgu przemocy. Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, albo jesteś jej świadkiem - REAGUJ - tłumaczą znane Polki. Do udziału w kampanii zaproszono m.in. Danutę Stenkę, Joannę Racewicz, Grażynę Wolszczak, Maję Ostaszewską, Annę Kalczyńską, Izabelę Kunę, Karolinę Malinowską, Annę Karwan i Karolinę Pilarczyk. 

Zagłosuj

Czy zdarzyło Ci się zareagować na przemoc lub udzielić wsparcie ofierze przemocy?

Liczba głosów:

Zrzut ekranu 2017-12-07 o 14.27.04
fot. kochamniebije.pl

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π