Zamknij

Pigułki antykoncepcyjne mają wpływ na pamięć. Podobnie jak miesiączka

11.07.2022
Aktualizacja: 11.07.2022 15:35

Badania nad wpływem żeńskim hormonów, w tym hormonalnych środków antykoncepcyjnych, na mózg i ciało wciąż się toczą. Jak pigułki antykoncepcyjne (i menstruacja) wpływają na mózg? Są nowe wieści na ten temat.

Antykoncepcja hormonalna a mózg i pamięć
fot. Schutterstock
  1. Badania nad wpływem żeńskich hormonów na mózg
  2. Antykoncepcja hormonalna a zdolności poznawcze
  3. Pigułki antykoncepcyjne poprawiają pamięć

Wyniki nowych badań opublikowanych w czasopiśmie „Psychological Reports” sugerują, że stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może mieć wpływ na pamięć u młodych kobiet. To ważne, bo tabletki antykoncepcyjne często przyjmują osoby, które są jeszcze w trakcie studiów. Wiadomości są jednak dobre, bo kobiety stosujące taki sposób zabezpieczania się przed ciążą mają lepsze wyniki w niektórych zadaniach poznawczych niż te stosujące inne metody antykoncepcyjne.

Badania nad wpływem żeńskich hormonów na mózg

Do tej pory wyniki badań nad wpływem żeńskich hormonów płciowych na funkcjonowanie poznawcze kobiet były niejednoznaczne. Niektóre wiązały wysoki poziom estrogenów i progesteronu z poprawą w takich obszarach, jak uczenie się, analiza wzrokowo-przestrzenna i pamięć, podczas gdy inne wysoki poziom tych hormonów wiązały z gorszymi zdolnościami poznawczymi. Autorka badania Lauren L. Harburger wraz z zespołem porównała zdolności poznawcze kobiet przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne i kobiet stosujących inne metody, testując zdolności przestrzenne i pamięć wzrokową.

– Interesuje mnie wpływ żeńskich hormonów płciowych, estrogenów i progesteronu, na mózg i poznanie – wyjaśnia Harburger, adiunktka w Purchase College. – Wiele kobiet przyjmuje hormonalne środki antykoncepcyjne i ważne jest, aby zrozumieć ich pełny wpływ na mózg i ciało.

Antykoncepcja hormonalna a zdolności poznawcze

W badaniu wzięła udział próba 59 studentek w wieku od 18 do 27 lat – 19 z nich przyjmowało hormonalne środki antykoncepcyjne, a 40 nie. Uczestniczki wypełniały dwa zadania poznawcze: zadanie testujące zdolności przestrzenne i testujące pamięć obiektów.

Wyniki wykazały, że nie było znaczących różnic w radzeniu sobie z zadaniami testującymi zdolności przestrzenne u kobiety z obu grup. Różnice pojawiły się w drugim zadaniu: kobiety przyjmujące hormonalne środki antykoncepcyjne wypadły znacząco lepiej, gdy proszono je o zidentyfikowanie nowych obiektów, które pojawiły się w tablicy.
Co ciekawe, kobiety, które w czasie eksperymentu miały menstruację, osiągały nieznacznie lepsze wyniki we wszystkich elementach zadania związanego z pamięcią obiektową niż kobiety, które nie były w trakcie okresu.

Pigułki antykoncepcyjne poprawiają pamięć

– Nasze badanie sugeruje, że hormonalne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na wydajność w niektórych zadaniach poznawczych – mówi Harburger. – Przyszłe badania powinny nadal badać wpływ hormonalnych środków antykoncepcyjnych na mózg i zachowanie. Co ciekawe, to badanie potwierdza, że menstruacja nie wpływa negatywnie na mózg i zdolności poznawcze – dodaje naukowczyni.

– Jednym ograniczeniem naszego badania było to, że uczestniczki z grupy antykoncepcji hormonalnej brały wiele różnych rodzajów preparatów – zauważyła Harburger. – Różne hormonalne środki antykoncepcyjne odmiennie wpływają na poziom hormonów u kobiet. Możliwe jest, że niektóre z nich lepiej działają na pamięć niż inne. Przyszłe badania powinny to rozstrzygnąć.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PsyPost / „Psychological Reports”