Piersi jak cytryny? Prosty sposób na wykrycie zmian nowotworowych

Monika Piorun
18.01.2017 20:44
Piersi jak cytryny? Prosty sposób na wykrycie zmian nowotworowych
fot. Piersi jak cytryny? Sprawdź, czy nie grozi Ci nowotwór

Niezwykła kampania społeczna zachęca do regularnych badań, w których pomóc mają nam cytryny symbolizujące piersi. Na przekór ograniczeniom obowiązującym w mediach społecznościowych zabraniających obnażania ciała fotografka Corrine Ellsworth Beaumont wymyśliła oryginalny sposób na uświadomienie kobietom, co powinno je zaniepokoić. 

Zbyt wiele kobiet na świecie umiera przez to, że nie potrafi wcześnie rozpoznać symptomów świadczących o zwiększonym ryzyku zachorowania na nowotwór piersi. Mimo że mamy XXI wiek i mogłoby się wydawać, że wszyscy są świadomi, jak ważne jest dbanie o zdrowie, to jednak nadal bariera wstydu nie pozwala niektórym głośno mówić o tej części ciała, którą posiadają tylko panie.

Zobacz także

Nie tylko na Bliskim Wschodzie, gdzie kobiety na co dzień muszą być zakryte od stóp po samą twarz, piersi są tematem tabu. Przepisy stosowane przez Facebook lub Instagram uniemożliwiają dokładne pokazanie, jakie zmiany pojawiające się na biuście mogą świadczyć o zwiększonym ryzyku zachorowania na nowotwór piersi.

Na potrzeby międzynarodowej kampanii #KnowYourLemons Fundacja Worldwide Breast Cancer na przykładzie 12 owoców pokazała podstawowe objawy raka piersi, które powinny skłonić panie do tego, by natychmiast udały się do lekarza i rozpoczęły dalsze, szczegółowe badania. Wczesne wykrycie nowotworu piersi wielokrotnie zwiększa szanse na przeżycie, dlatego warto łamać wszelkie konwenanse, by zdobyć niezbędną wiedzę.

12 cytryn przedstawia 12 objawów nowotworu piersi

Zrzut ekranu 2017-01-18 o 18.15.30
fot. worldwidebreastcancer.org/knowyourlemons

Przyjrzyj się cytrynom i sprawdź, czy na Twoich piersiach nie występują podobne oznaki świadczące o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka piersi!

1. Wyraźnie wyczuwalne zgrubienie pod skórą

2. Wklęśnięcie na jednej lub obu piersiach

3. Obrzęk lub ból przy uciskaniu

4. Zaczerwienienie lub uczucie gorąca 

5. Wydzielina sącząca się z jednego lub obu sutków

6. Wgłębienia na skórze

7. Guzy

8. Nabrzmiałe żyły

9. Wklęśnięte brodawki

10. Zmiany kształtu i rozmiaru piersi

11. "Pomarańczowa skórka" na piersiach

12. Twardy jak pestka cytryny guzek, wyczuwalny po uciśnięciu piersi

Zobacz także

Podobno jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów. Fotografia wykonana przez Corrine Ellsworth Beaumont okazała się tak wymowna, że nie tylko ostrzegła tysiące kobiet przed zagrożeniem ze strony nowotworu, ale też dzięki niej uratowano przynajmniej jedno życie.

Erin Smith Chieze po tym, jak zobaczyła na Facebooku zdjęcie 12 owoców, których wygląd miał nawiązywać do podstawowych objawów raka piersi, zdecydowała się na wykonanie specjalistycznych badań.

Okazało się, że nowotwór u niej jest już w czwartym stadium. Gdyby natychmiast nie podjęła leczenia, jej dni mogły być policzone.

Zrzut ekranu 2017-01-18 o 20.28.07 1

Zbadaj swoje piersi i przyłącz się do kampanii #KnowYourLemons!

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)
Zagłosuj

Sonda dla kobiet: Jak często wykonujesz samobadanie piersi?

Liczba głosów:

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π