Zamknij

PMDD – czym jest przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne?

Alicja Bartosiak
30.08.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 14:08

Cierpi na nie od 2 do 9 procent kobiet na całym świecie. PMDD to zaburzenie, które przez kilkanaście dni w miesiącu utrudnia normalne funkcjonowanie i prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak rozpoznać, że cierpimy na PMDD?

PMDD – czym jest przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne?
fot. Shutterstock
 1. PMDD – na czym polega przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne i jak je rozpoznać?
 2. PMDD – kogo dotyczy?
 3. PMDD – objawy. Kiedy iść do lekarza?
 4. PMDD a PMS – różnice
 5. PMDD – leczenie

Pierwsze symptomy PMDD pojawiają się (podobnie jak przy PMS) podczas fazy lutealnej, a zaczynają ustępować po rozpoczęciu fazy folikularnej. Znikają tydzień po zakończeniu miesiączki.

PMDD – na czym polega przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne i jak je rozpoznać?

Przedmiesiączkowe Zaburzenie Dysforyczne (PMDD - Premenstrual Dysphoric Disorder) to uciążliwe zaburzenia pojawiające się kilka dni przed okresem. Są znaczenie silniejsze niż występujący powszechnie u kobiet PMS. PMDD atakuje przede wszystkim psychikę – dolegliwości są na tyle silne, że u wielu kobiet doprowadzają do zmiany zachowania i nieuzasadnionej agresji. PMDD ma ogromny wpływ na emocje, dlatego jest szczególnie groźny dla kobiet, które chorują przewlekle na różnego rodzaju schorzenia psychiczne.

PMDD – kogo dotyczy?

Przyczyny występowania przedmiesiączkowych zaburzeń dysforycznych nie jest znana. Możliwe, że pojawiają się one u kobiet, których organizm jest bardzo wrażliwy na zmiany hormonalne. Wśród czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia PMDD możemy wymienić m.in. traumatyczne przeżycia w przeszłości, zaburzenia psychiczne, złą dietę, nadużywanie alkoholu czy uzależnienie od substancji psychoaktywnych.

PMDD – objawy. Kiedy iść do lekarza?

Mimo że przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne dotyczy wielu kobiet, nadal jest dość rzadko diagnozowane. Najczęściej pacjentki myślą, że mają do czynienia ze zwyczajnym napięciem przedmiesiączkowym. Jeśli jednak samopoczucie przed miesiączką utrudnia normalne funkcjonowanie i prowadzi do utraty kontroli nad własnym zachowaniem, należy jak najszybciej odwiedzić psychiatrę.

Zdiagnozowanie problemu pomoże lekarzowi znaleźć odpowiednią metodę łagodzenia symptomów PMDD. 

Objawy, które powinny nas zaniepokoić to na przykład:

 • zmiany nastroju (stany depresyjne na przemian z euforią),
 • kompulsywne zachowania,
 • apatia,
 • brak motywacji,
 • zaburzenia snu,
 • ból głowy,
 • problemy z koncentracją,
 • silne bóle brzucha i piersi,
 • kołatanie serca,
 • ataki paniki,
 • bóle stawów,
 • objadanie się,
 • obrzęk piersi,
 • gorączka,
 • uczucie przytłoczenia,
 • zmiana zachowania (wycofanie społeczne, napięcie, agresja)

PMDD a PMS – różnice

Przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne różnią się od zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) przede wszystkim poziomem nasilenia objawów. PMDD to zaburzenie psychiczne związane z cyklem miesiączkowym, które może pojawiać się już 10 dni przed miesiączką. Dolegliwości związane z zespółem napięcia przedmiesiączkowego możemy niwelować za pomocą środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, co nie jest możliwe w przypadku PMDD.

PMDD – leczenie

Sposób leczenia PMDD zależy od wielu okoliczności – głównie chorób towarzyszących, z jakimi zmaga się kobieta oraz nasilenia objawów. Najczęściej lekarz przepisuje doustne środki antykoncepcyjne, które pomagają zachować równowagę hormonalną organizmu. Bardzo ważna jest również zmiana codziennych nawyków (rezygnacja z używek, stosowanie odpowiedniej diety, aktywność fizyczna). W niektórych przypadkach stosuje się psychiatryczne leczenie farmakologiczne (podawanie leków przeciwdepresyjnych (np. SSRI – selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny).

Niestety najtrudniejsza jest diagnoza, ponieważ wiele kobiet zmagających się z zaburzeniami dysforycznymi, nie zgłasza się do lekarza. Diagnozując PMDD, należy wykluczyć inne schorzenia (np. endometrioza czy zaburzenia funkcjonowania tarczycy), które mogą dawać podobne objawy. PMDD znacznie obniża jakość życia, dlatego nie należy ignorować pierwszych objawów zaburzenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl/forumginekologii.pl