Naukowcy odkryli „eliksir młodości”? Mówią, że będziemy żyć 120 lat

Aleksandra Supryn
01.12.2015 15:18
Naukowcy odkryli „eliksir młodości”? Mówią, że będziemy żyć 120 lat
fot. Odkryto lek na starość. Dzięki niemu będziemy żyli długo i zdrowo

Perspektywa wiecznej młodości i długiego życia fascynowała ludzi od zawsze. Legenda o kamieniu filozoficznym czy mit o ambrozji to już jednak przeżytek. Naukowcy odkryli lek, który ma zapewnić nam wieczną młodość. 

Metformina to środek, który od lat stosowany był do leczenia osób chorych na cukrzycę. Niedawno okazało się jednak, że może być również rozwiązaniem wszystkich problemów związanych ze starością. Czy to koniec demencji starczej, Alzheimera i Parkinsona?

Dłuższe, zdrowsze życie

Naukowcy twierdzą, że będziemy mogli dożyć do 110-120 lat i nadal cieszyć się dobrym zdrowiem. Wniosek ten wyciągnęli na podstawie wcześniejszych badań prowadzonych na zwierzętach. Podawali im metforminę i zauważyli, że znacznie wydłużyła ona ich życie. W leku zawarta jest duża ilość tlenu, który uwalnia się do komórek, a to odżywia komórki i sprawia, że wolniej obumierają.

Badacze zauważyli, że robaki, którym podawano lek żyły dłużej, były bardziej odporne na choroby, a na ich ciałach nie pojawiały się zmarszczki. W przypadku myszy to stwierdzono, że ich życie przedłużyło się o 40 proc., natomiast ich kości stały się znacznie mocniejsze.

Lek, który wyleczy wszystkie choroby

Agencja ds. Żywności i Jedzenia w USA zezwoliła właśnie na przeprowadzenie eksperymentu z wykorzystaniem tego leku na ludziach. Badania mają się rozpocząć zimą 2016 roku.  

Naukowcy liczą na to, że hamując proces starzenia się ciała będą w stanie zahamować również większość chorób, które dotykają obecnie niemal całą populację. Chcą spowolnić rozwój m.in. demencji, Alzheimera, Parkinsona czy nawet cukrzycy i nowotworów.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, ludzie stosujący metforminę w wielu 70. lat będą mieli sprawność fizyczną i psychiczną 50-latków.

Czy nieśmiertelność jest możliwa?

Pomimo że wszystko to brzmi jak scenariusz z science fiction, gdy się nad tym głębiej zastanowimy nie brzmi to aż tak absurdalnie. Z roku na rok medycyna staje się coraz bardziej zaawansowana.

Jak mówi profesor Gordon Lithgow, ekspert w dziedzinie medycyny poświęconej starzeniu się:

- Mamy wszelkie powody, aby w to wierzyć. Przyszłość przynosi nowe odkrycia biologiczne, które zaczynamy odnosić do działania ludzkiego organizmu. 20 lat temu starzenie się było biologiczną zagadką. Obecnie zaczynamy rozumieć na czym polega.

Przedłużając średnią życia o 20 lat możemy liczyć na to, że przyszłość przyniesie nowe, rewolucyjne odkrycia naukowe, które pozwolą nam pokonać nieuleczalne wcześniej choroby i być może przedłużyć życie o kolejne 20 lat. A co za tym idzie krok po kroku będziemy dążyć do upragnionej nieśmiertelności.

___

ZdrowoBardzo / AS