Zamknij

Nowy, przerażający trend na TikToku. Zagraża zdrowiu i życiu kobiet

22.09.2021 13:48
Nowy, przerażający trend na TikToku. Zagraża zdrowiu i życiu kobiet
fot. Shutterstock

Coraz więcej kobiet publikuje w sieci filmy, na których uchwycona jest niebezpieczna praktyka. Stosują ją na własnym ciele, bez pomocy lekarza. Czym może grozić najnowsza moda? Znamy opinię eksperta.

TikTok to platforma, która skupia użytkowników publikujących krótkie filmy video. Mobilna aplikacja umożliwia nagranie i udostępnienie filmu w szybki i prosty sposób. Aplikacja jest dostępna dla każdego. Wszystkie te ułatwienia powodują pojawianie się niebezpiecznych trendów w internecie.
W ostatnim czasie na TikToku prawdziwym hitem stają się filmy, na których kobiety samodzielnie wyjmują wkładkę domaciczną. Robią to w domowych warunkach, bez profesjonalnej pomocy lekarza  i odpowiednich narzędzi. Takie zachowanie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Jak działa wkładka domaciczna?

Wkładka domaciczna, nazywana również spiralą,  jest popularnym, mechanicznym środkiem antykoncepcyjnym. Ogranicza ryzyko ciąży do 98 procent. Jej stosowanie jest bezpieczne i wygodne dla kobiet. Wkładka domaciczna sprawia, że w macicy pojawiają się białe krwinki. Ich obecność prowadzi do niszczenia plemników. Leukocyty zmieniają również strukturę macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie się w niej jajeczka.

Istnieje również drugi rodzaj wkładki domacicznej - hormonalna, która obecnie jest częściej wybierana przez kobiety. Władka hormonalna uwalnia wewnątrz jamy macicy levonogestrel. Dzięki jego oddziaływaniu na błonę śluzową macicy (endometrium) dochodzi do jego ścieczenia, zgęstnienia śluzu i zmniejszenia owulacji.

Wkładki mają działanie antykoncepcyjne nawet do pięciu lat po aplikacji. Zakłada i wymienia je jedynie lekarz ginekolog.

Nowa moda na TikToku to zagrożenie dla kobiet

Praktyka uwieczniona na nagraniach kobiet, może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Samodzielne usuwanie wkładki domacicznej grozi komplikacjami, których złagodzenie jest niemożliwe w domowych warunkach i bez odpowiednich narzędzi. Poddawanie się najnowszej modzie na TikToku to ryzykowanie własnym zdrowiem, a nawet życiem.

OSTRZEŻENIE LEK. DOROTY NIEWĘGŁOWSKIEJ z SCM CLINIC:

Czym grozi samodzielne wyjmowanie wkładki domacicznej?

Procedura samodzielnego usunięcia wkładki wewnątrzmacicznej może być niebezpieczna dla kobiety i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Tylko pozornie wydaje się, że jest to nieskomplikowany i łatwy do przeprowadzenia proces, skoro nitki są wyczuwalne i możliwe do samodzielnego złapania. Jednak nieumiejętne pociągnięcie za nie, bez wcześniejszego zbadania pacjentki, może spowodować uszkodzenia zarówno mięśnia macicy jak i kanału szyjki macicy. Samodzielne usuwanie wkładki może wiązać się również z uszkodzeniem nitek, które pomagają lekarzowi w usunięciu systemu z jamy macicy, co może następnie skutkować koniecznością zastosowania bardziej skomplikowanych procedur. Jedynie lekarz ginekolog, wie jak wykonać ten zabieg w bezpieczny sposób. Ma doświadczenie, i dysponuje odpowiednimi narzędziami, a w razie zdiagnozowania występujących trudności może sięgnąć po metody, które pozwalają dostać się do macicy i usunąć wkładkę w bezpieczny sposób.Cała procedura wykonywana w gabinecie ginekologicznym, wraz z przeprowadzeniem badania ultrasonograficznego, które obrazuje wnętrze jamy macicy i pozwala skontrolować jej stan po usunięciu wkładki, trwa ok. 10 minut. Jest zupełnie nieobciążająca dla pacjentki i w standardowych przypadkach, niewiążących się z wykorzystaniem bardziej zaawansowanymi procedurami nie wymaga znieczulenia. Gdy mamy do czynienia z wrośnięciem wkładki, konieczne jest wykonanie histeroskopii w celu usunięcia elementów wkładki, która zagłębiła się w mięśniówkę macicy .

Źródło: mic.com