Zamknij

Nie możesz schudnąć? Za kształt sylwetki odpowiadają geny

21.02.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 18:16

Jeśli złościsz się, że nie możesz zgubić „oponki” na brzuchu, naukowcy pocieszają: za odkładanie się tłuszczu w określonych partiach ciała odpowiadają geny. Nie oznacza to jednak, że możemy sobie odpuścić.

Za kształt sylwetki odpowiadają geny
fot. Shutterstock

Międzynarodowy zespół naukowców przebadał geny ponad 470 tys. pacjentów z 70 ośrodków medycznych. Okazało się, że za odkładanie się tkanki tłuszczowej w określonych miejscach ciała odpowiada 24 kombinacji genów. Sprawdź, co to oznacza.

Dlaczego tyję w brzuchu?

Naukowcy koordynowani przez prof. Ruth Loos z Mount Sinai's Icahn School of Medicine w Nowym Jorku skupili się na poszukiwaniu różnic w obrębie genów, które mogą zmienić sposób funkcjonowania genów i ich białek.

Okazało się, że za odkładanie się tkanki tłuszczowej w określonych miejscach ciała odpowiada 24 kombinacji genów. Niektóre z tych zmian zostały już powiązane z procesami takimi jak kontrola poziomu cukru we krwi i metabolizm tłuszczów.

Prof. Ruth Loos powiedziała, że geny związane z otyłością można podzielić na dwie grupy: jedna grupa działa na mózg, regulując uczucie głodu i sytości, druga działa na poziomie komórkowym, przesądzając o tym, gdzie tłuszcz będzie przechowywany w ciele. Wyniki opublikowano w Nature Genetics.

Otyłość brzuszna czy pośladkowo-udowa?

Są dwa główne typy otyłości: androidalna (brzuszna) i gynoidalna (pośladkowo-udowa). Rozróżnienia dokonuje się na podstawie wyliczenia stosunku obwodu talii do obwodu bioder (z ang. waist-to-hip ratio, WHR).

Lekarze rozpoznają otyłość „zdrową” i „niezdrową”. W otyłości „zdrowej” dominuje tłuszcz podskórny, a parametry zdrowia, takie jak ciśnienie tętnicze, stężenie cholesterolu we krwi czy poziom glukozy są prawidłowe.

Gorzej jest wtedy, gdy tłuszcz odkłada się w organach wewnętrznych. Jest to tzw. tłuszcz trzewny, który dominuje u osób z klasyczną otyłością brzuszną.

Zobacz także: Dlaczego rak lubi tłuszczyk?

U osób z otyłością brzuszną częściej występują:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • hipercholesterolemia (zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi),
  • hiperinsulinemia (zwiększenie stężenia insuliny we krwi),
  • zaburzenia metabolizmu glukozy – stan przedcukrzycowy i cukrzyca.

Jeśli otyłości towarzyszą tego typu zaburzenia, to rozpoznaje się tzw. zespół metaboliczny.

Leczenie otyłości

Naukowcy przekonują, że niezależnie od predyspozycji genetycznych, nie powinniśmy odpuszczać w walce o prawidłową masę ciała. „Geny biorą udział w rozwoju otyłości i dystrybucji tłuszczu. Jednak dowody wskazują na silniejszy wpływ czynników środowiskowych" – powiedział dziennikarzom dr Carl Lavie, dyrektor medyczny kardiologii i rehabilitacji kardiologicznej w Ochsner Heart and Vascular Institute w Nowym Orleanie.

Ekspert wyjaśnia, że ludziom z genetyczną predyspozycją do magazynowania tłuszczu na brzuchu trudniej jest utrzymać prawidłowy obwód talii, ale bez względu na profil genetyczny rozwój otyłości można powstrzymać poprzez zmniejszenie dziennej liczby kalorii oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Zobacz także: Ranking najlepszych diet

Dr Carl Lavie podkreśla też, że ćwiczenia fizyczne zwiększają poziom sprawności sercowo-naczyniowej człowieka, co jest kluczowym czynnikiem ryzyka rozwoju lub śmierci z powodu chorób serca.

Źródło: medicalexpress.com, mp.pl