Dlaczego kobiety mają orgazm?

Monika Piorun
03.08.2016 16:30
Dlaczego kobiety mają orgazm?
fot. Skąd się wziął kobiecy orgazm?

Choć przez lata uważano, że orgazm u pań jest zbędny pod względem biologicznym, to eksperci z Yale udowodnili, że w przeszłości był potrzebny ssakom do poczęcia potomstwa.

Z punktu widzenia ewolucji kobiecy orgazm ma sens reprodukcyjny - udało się wreszcie dowieść naukowcom pod kierunkiem prof. Guntera Wagnera. Do tej pory specjaliści nie mieli wystarczających dowodów na to, że natura umożliwiła płci pięknej przeżywanie orgazmu nie tylko dla czystej przyjemności.

Na podstawie dokładnej analizy zwyczajów seksualnych kilkunastu gatunków ssaków Amerykanie wykazali, że kobiecy orgazm jest pozostałością wcześniejszych etapów ewolucji, kiedy był niezbędny do tego, by można było płodzić kolejnych przedstawicieli naszego gatunku. Do tej pory wśród niektórych ssaków jest niezbędny do tego, by doszło do poczęcia nowych osobników.

Orgazm u samic może mieć związek z początkiem okresu jajeczkowania. Choć u ssaków naczelnych owulacja ma charakter regularny, to jednak np. u kotów lub królików zjawisko to może być stymulowane właśnie pod wpływem orgazmu. Zanim 75 milionów lat temu rozdzielenia pomiędzy różnymi gatunkami ssaków, cecha ta mogła być wspólna dla wszystkich żyjących wtedy osobników. Kobiecy orgazm jest więc echem tych czasów.

Przeczytaj: Jak obliczyć dni płodne? Kalendarz owulacji

Jak wygląda kobiecy orgazm uchwycony za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI)?

- Cechy homologiczne świadczące o wspólnym pochodzeniu różnych gatunków są zawsze trudne do zidentyfikowania, ponieważ w toku ewolucji mogą ulegać poważnym zmianom. Burza hormonalna towarzysząca kobiecym orgazmom może zachodzić w podobnym zakresie u innych ssaków i tłumaczyć ich zdolność do reprodukcji - potwierdza Mihaela Pavličev ze Szpitala Dziecięcego Cincinnati, współpracująca nad badaniami z zespołem prof. Guntera Wagnera.

Nowe odkrycie może wyjaśniać też, dlaczego łechtaczka u niektórych ssaków znajduje się wewnątrz lub w pobliżu dróg rodnych. Jej stymulacja podczas zbliżenia zwiększała szansę na przedłużenie gatunku.

Zobacz: 6 milionów lat ewolucji człowieka w 1 minutę

Źródło badań: Journal of Experimental Zoology

swx

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π