Dlaczego kobiety żyją coraz dłużej? Bo rodzą mniej dzieci!

Monika Piorun
16.05.2016 14:27
Dlaczego kobiety żyją coraz dłużej? Bo rodzą mniej dzieci!
fot. Naukowcy dowodzą, że mniejsza ilość ciąż wydłuża życie kobiet

Światem rządzą mężczyźni, a nimi – kobiety. Choć nadal w wielu miejscach na świecie ich pozycja jest dominująca, to jednak samcy nie są w stanie pobić pań w długości życia. Naukowcy sugerują, że dzieje się tak ze względu na to, że współczesne businesswoman coraz rzadziej zachodzą w ciążę.

Jeszcze nie tak dawno, bo między początkiem a połową XIX wieku, mężczyźni żyli statystycznie o 2 lata dłużej niż kobiety. Wcześniejszy żywot niewiast też wcale nie był dłuższy. Jeśli nie stało się im nic podczas wielu porodów – to i tak miały szczęście. Niestety zagrożenie infekcjami, trudny dostęp do opieki medycznej i częste niedożywienie sprawiały, że nie było im łatwo dożyć sędziwej starości.

Sytuacja kobiet w Europie zmieniła się tak naprawdę dopiero po dwóch wojnach światowych. Na początku XX wieku kobiety żyły już statystycznie o 4 lata dłużej niż mężczyźni i w porównaniu do pierwszej połowy XIX wieku, zaczęły rodzić o połowę mniej dzieci. Romantyczne damy zostawały matkami ponad ośmiorga dzieci, ale już panie z epoki fin de siècle miały średnio po czworo potomków.

Ciało kobiet zmienia się pod wpływem ciąży. Na przestrzeni ostatnich lat panie zaczęły rodzić coraz mniej dzieci, przez co ich organizmy zaczęły ulegać znacznie mniejszej ilości deformacji niż kiedyś, co według naukowców może mieć wpływ na to, że panie żyją dziś dłużej niż mężczyźni.

Reprodukcja czy regeneracja?

Zespół naukowców z Finlandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych wykazał, że na zmianę długości życia pomiędzy płciami miało wpływ głównie to, kto ponosił koszty reprodukcyjne, czyli żył dłużej po zakończeniu okresu płodzenia dzieci.

Choć bez względu na to, ile dzieci (i w jakim okresie historycznym) mieli mężczyźni, to nie miało to wpływu na długość ich życia. W przypadku kobiet można było już jednak wykazać, że panie rodzące po 15 dzieci żyły przeciętnie aż o 6 lat krócej niż matki zaledwie jednego syna lub córki.

Specjaliści wskazują, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest tzw. ewolucyjna teoria historii życia, która głosi, że każda jednostka bez względu na stan zdrowia, może używać własnego ciała do reprodukcji i przedłużenia gatunku lub oszczędzać swe zasoby doprowadzając do ciągłej regeneracji organizmu.

Z biologicznego punktu widzenia, ograniczenie ilości ciąż w mniejszym stopniu uszkadza ciało kobiet i pozwala im szybciej dojść do siebie po urodzeniu nielicznego potomstwa.

Supersamice później zachodzą w ciążę

fot. East News

Lepiej wykształcone i niezależne finansowo kobiety mają coraz więcej swobody. Zmiany obyczajowe sprawiły, że w coraz mniejszym stopniu spoczywa na nich obowiązek założenia rodziny. Nikogo już nie dziwi, że panie zostają matkami w wieku, w którym jeszcze parę pokoleń wcześniej mogłyby być babciami.

Kilka dni temu świat obiegła informacja o ciąży znanej piosenkarki Janet Jackson, która przywita na świecie swojego pierwszego potomka po swoich 50. urodzinach. Nowoczesne metody planowania rodziny umożliwiają już poród nawet w tym wieku.

Choć statystycznie zagrożenie ciąży pierworódek drastycznie wzrasta po przekroczeniu przez nie 37. roku życia, to jednak badania wykazują, że jeśli nie dochodzi do komplikacji w czasie porodu, to ich dzieci mają wyższy współczynnik inteligencji niż rówieśnicy. Późna ciąża i zmiany hormonalne, które się z nią wiążą, mogą sprawiać, że długość życia matek rodzących dzieci w dojrzałym wieku wbrew pozorom wzrasta.

Młodsze dzięki późnej ciąży? Medycyna umożliwia już bezpieczny poród starszym matkom. Zmiany hormonalne, które zachodzą w tym okresie, mogą mieć wpływ na to, że oznaki starzenia charakterystyczne dla kobiet w określonym wieku, będą mniej widoczne.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia kobiety żyją dziś statystycznie o 5 lat dłużej niż mężczyźni. Przeciętnie panie dożywają 73. roku życia. Panom udaje się dożyć średnio do 68. urodzin.

Wszelkie rekordy w długości życia należą do Japończyków. Mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni należą do najbardziej długowiecznych - żyją po 87 lat. Większość Japończyków dożywa osiemdziesiątki.

Choć w Polsce od początku 2016 roku po raz pierwszy od czasów transformacji ustrojowej zmniejszyła się statystyczna długość życia (o dwa miesiące), to nadal plasujemy się nieco powyżej średniej. Polacy żyją 73,8 a Polki 81,6 roku.

Co sądzicie o późnym macierzyństwie? Czy obserwujecie wśród swoich znajomych, że posiadanie dzieci w coraz starszym wieku (lub rezygnowanie z tego przywileju) odbija się na tym, jak szybko się starzeją?

___

zdrowie.radiozet.pl/π