Zamknij

Miesiączka a wypróżnianie. Jak cykl miesiączkowy wpływa na jelita?

09.06.2021
Aktualizacja: 09.06.2021 16:20

Przed miesiączką cierpisz na zaparcia, ale w czasie menstruacji stolce są luźne lub występuje lekka biegunka? To normalne. Podczas cyklu miesiączkowego stężenie hormonów w organizmie zmieniają się, a zmiany te wpływają na czynność jelit, zmieniając rytm wypróżnień. 

Miesiączka a jelita
fot. Shutterstock

Cykl miesiączkowy składa się z trzech etapów - fazy folikularnej, owulacji i fazy lutealnej. Podczas całego cyklu stężenie hormonów zmienia się, co wpływa na samopoczucie, wygląd, a nawet rytm wypróżniania się.

  • Faza folikularna, czyli pierwsza faza cyklu to dni, podczas których w jajniku dojrzewa pęcherzyk dominujący. Z niego, pod wpływem hormonów, uwolniona zostanie komórka jajowa. Faza pierwsza trwa od pierwszego dnia miesiączki do owulacji.
  • Owulacja to moment, w którym jajnik uwalnia komórkę jajową.
  • Faza lutealna, czyli druga faza cyklu to czas, w którym organizm przygotowuje się do zagnieżdżenia i rozwoju zarodka. Jeżeli jednak nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu, a następnie wydaleniu podczas miesiączki.

ZOBACZ: Ból głowy przed okresem. Przyczyny, leczenie migreny miesiączkowej

Cykl miesiączkowy a jelita. Jak hormony wpływają na wypróżnianie?

W czasie cyklu miesiączkowego zmieniają się stężenia hormonów, a to wpływa na czynność jelit.  

W układzie trawiennym znajdują się receptory progesteronu, więc jego poziom wpływa na pracę jelit – ich rozluźnianie lub kurczenie się w różnych fazach cyklu.

Progesteron opóźnia opróżnianie żołądka i może powodować zaparcia. Dlatego w fazie lutealnej, gdy występuje większe stężenie progesteronu i niższe estrogenu, mogą występować zaparcia i wydłużony czas pasażu jelitowego.

Podczas owulacji występuje szczyt estrogenów i wzrost progesteronu. Wtedy często odczuwane są zaparcia i wzdęcia.

Natomiast w czasie fazy folikularnej, jak i podczas samej miesiączki, stolce mogą być luźniejsze i częstsze. Luźne stolce i biegunki podczas miesiączki mogą też być związane z ze zwiększeniem kurczliwości macicy, co także wpływa na ruch jelit.

W czasie pierwszej fazy stężenie progesteronu jest niskie, ale wzrasta stężenie estrogenu. W czasie menstruacji natomiast stężenie obu hormonów jest niskie.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl), medicover.pl