Zamknij

Kobiety, które regularnie uprawiają seks, wolniej się starzeją

15.01.2020 12:03
Kobiety, które regularnie uprawiają seks, później się starzeją
fot. Shutterstock

Aktywność seksualna pozwala przedłużyć kobietom młodość - wynika z dużych populacyjnych badań. Sprawdź dlaczego.

Kobiety, które oddają się aktywności seksualnej raz w tygodniu mają o 28 proc. niższe ryzyko rozpoczęcia menopauzy od kobiet, które seks uprawiają rzadziej niż raz w miesiącu - wynika z dużych populacyjnych badań Study of Women's Health Across the Nation (SWAN).

Badanie prowadzono przez dekadę na grupie blisko 3 tys. kobiet. W analizie uwzględniono naturalne różnice pomiędzy uczestniczkami, takie jak wiek, wykształcenie, rasa, wskaźnik masy ciała BMI, poziom estrogenu, nawyki, wiek pierwszej miesiączki, ogólny stan zdrowia. Jak dotąd, jest to największe i najbardziej przekrojowe badanie na ten temat.

- Wyniki sugerują, że jeśli kobieta nie uprawia seksu i nie ma szans na zajście w ciążę, to ciało decyduje się nie inwestować energii w owulację, tak jakby to było bez sensu - powiedziała dr Megan Arnot z UCL Anthropology w Londynie.

Autorzy raportu tłumaczą, że może istnieć biologiczny kompromis energetyczny między inwestowaniem energii w owulację, a inwestowaniem energii w życie rodzinne, na przykład poprzez opiekę nad wnukami. Teoria, wedle której menopauza ewoluowała u ludzi w celu zmniejszenia konfliktu rozrodczego między pokoleniami, określana jest w literaturze naukowej mianem Hipotezy Babci.

Warto podkreślić, że przez "aktywność seksualną" naukowcy rozumieją nie tylko stosunek płciowy, ale także seks oralny, pieszczoty intymne oraz masturbację.

Źródło: medicalxpress.com