Zamknij

Menopauza jest widoczna na skórze. Zwróć uwagę na te objawy

05.08.2022
Aktualizacja: 05.08.2022 16:45

Po menopauzie skóra się zmienia. Jest to związane ze zmianą gospodarki hormonalnej. Dowiedz się, czym się charakteryzuje i czego potrzebuje skóra kobiet po menopauzie. 

Skóra po menopauzie. Objawy
fot. Shutterstock
 1. Jak wygląda skóra po menopauzie?
 2. Jak pielęgnować skórę po menopauzie?
 3. Ważna jest również dieta

Obniżenie poziomu estrogenów związane z menopauzą ma ogromny wpływ na skórę. Estrogeny regulują produkcję elastyny i kolagenu, wpływają na wytwarzanie sebum i strukturę skóry. Gdy spada ilość elastyny oraz kolagenu – substancji, które nadają skórze odpowiednią sztywność, staje się ona wiotka, traci swoją jędrność. Zmienia się więc owal twarzy, pogłębiają się zmarszczki. Poza tym gruczoły łojowe wytwarzają mniej sebum, więc skóra szybciej się wysusza i staje się szorstka. Niestety również bardziej wrażliwa na światło słoneczne i podatna na oparzenia, uszkodzenia oraz choroby nowotworowe (np. czerniaka).

Warstwa tkanki tłuszczowej pod skórą staje się cieńsza, podobnie jak zewnętrzna warstwa ochronna skóry. Konsekwencją jest większa podatność na uszkodzenia, podrażnienia i infekcje. U kobiet z łuszczycą, wypryskami można zaobserwować pogorszenia stanu skóry.

Z czasem, gdy androgeny zaczną przeważać w organizmie i gruczoły zostaną pobudzone do zwiększonej produkcji sebum, mogą więc pojawić się krostki lub trądzik w dolnej części ciała, obejmującej podbródek i szyję.

Jak wygląda skóra po menopauzie?

Skóra kobiet po menopauzie jest:

 • cieńsza (warstwa tkanki tłuszczowej się zmniejsza),
 • zwiotczała,
 • obwisła,
 • pomarszczona (pojawiają się zmarszczki),
 • pozbawiona swojej naturalnej wilgotności oraz faktury,
 • podatna na uszkodzenia, podrażnienia oraz infekcje,
 • bardziej wrażliwa na słońce i podatna na oparzenia słoneczne.

Co jeszcze można zaobserwować? Dermatolożka dr Agnieszka Sura, członkini Rady Ekspertów Neovadiol ds. Menopauzy, w artykule "Menopauza przed czterdziestką? To możliwe. Przyczynami mogą być silny stres, drastyczna dieta, chora tarczyca" opublikowanym w "Wysokich Obcasach" powiedziała:

– Przedwczesne wygasanie funkcji jajników wiąże się z typowymi objawami menopauzy. Jej konsekwencje widać także na skórze. Czy te zmiany nadejdą gwałtownie? Tak. Jeśli taką osobę długo znamy, zauważymy nowe linie na jej twarzy, jak zagięcia kartki albo jak od przecięcia nożem. Nie są to fałdy skóry, do których przyczynia się grawitacja – tłumaczy dr Agnieszka Sura i dodaje: – Linie na twarzy mogą się pojawić jako odgniecenia po spaniu. Nawilżona, sprężysta skóra wraca do naturalnego stanu, poranne zagniecenia znikają. Jednak skóra menopauzalna nie potrafi się zregenerować jak dawniej, nie produkuje odpowiednich ilości sebum i substancji, które ją nawilżają i natłuszczają. Skóra staje się cieńsza. Cały proces nocnej odnowy jest już zaburzony.

Jak pielęgnować skórę po menopauzie?

Skórę po menopauzie należy pielęgnować zgodnie z dawnymi przyzwyczajeniami, ale z uwzględnieniem jej nowych potrzeb. Czego ona potrzebuje? Kosmetyków naturalnych, bogatych w substancje wzmacniające barierę ochronną skóry, nawilżające, np. masło kakaowe, olej z pestek moreli, oliwa z oliwek, a także peptydy, proksylan, kwasy omega-3 i omega-6, retinol, kwas hialuronowy, witamina C. Poza tym konieczne są kremy z filtrem. Trzeba je stosować codziennie, nawet w porze jesienno-zimowej.
Oczyszczanie skóry też powinno być delikatniejsze.

Ważna jest również dieta

Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji, należy też dostosować dietę do jej potrzeb.

 1. Nawadniaj wodę – skóra kobiet po menopauzie ma mniejszą zdolność utrzymywania wilgoci, więc musi być stale nawilżana. Należy pić co najmniej 8 szklanek wody.
 2. Zadbaj o odpowiednią ilość błonnika pokarmowego – zatwardzenia mogą mieć wpływ na skórę.
 3. Staraj się jeść więcej ryb bogatych w tłuszcze omega-3, a także produktów sojowych.
 4. Dostarcz skórze ważne dla niej składniki odżywcze, takie jak cynk, miedź, witamina A, witamina C, witamina E, selen, koenzym Q10, kwas alfa-liponowy. Te substancje to ważne dla skóry przeciwutleniacze, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Menopauza przed czterdziestką? To możliwe. Przyczynami mogą być silny stres, drastyczna dieta, chora tarczyca", Wysokie Obcasy/ "Menopauza. Poradnik dla kobiet", pod redakcją dr Robin N. Philips, Muza SA, Warszawa 2011