Wracają mammobusy z darmowym badaniem piersi. Sprawdź rozkład

13.07.2020 16:29
Mammobusy w Polsce
fot. Shutterstock

Mammobus to gabinet ''na kółkach''. Mammobusy przyjeżdżają do dużych, małych i średnich miast oraz wsi, umożliwiając wykonanie profilaktycznej mammografii niedaleko miejsca zamieszkania. Badanie jest darmowe - koszty pokrywa NFZ. Sprawdź, na czym polega korzystanie z mammobusów i dowiedz się, jak wygląda ich ''rozkład jazdy''. Wczesne wykrycie raka piersi daje szanse na wyleczenie.

Na polskie drogi znów wyjechały mammobusy, czyli mobilne punkty, w których kobiety mogą przejść darmowe badanie piersi. Mammobusy pojawią się w wielu miastach w Polsce. Warto sprawdzić ''rozkład'' tych autobusów, bo na badanie trzeba się wcześniej zapisać. 

Kobieta może skorzystać z badania bez żadnego skierowania, jeśli:

  • nie miała mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat,
  • miała mammografię w ciągu ostatnich dwóch lat, ale otrzymała pismo, które kwalifikuje do badania z powodu: raka piersi wśród członków rodziny,  mutacji w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2.

Czym jest mammobus?

Mammobus to mobilny gabinet lekarski. Jak sugeruje nazwa, w specjalnych autobusach umieszczone są aparaty do mammografii. Badania przeprowadza personel medyczny, a ich koszt pokrywa NFZ.

Założeniem mammobusów jest rozwiązanie problemu związanego ze zbyt późnym wykrywaniem raka piersi, co jest często podyktowane niezgłaszaniem się kobiet na badania. Bardzo wybory kobiet determinuje odległość od lekarza i dostępność wizyt. Mammobusy mają docierać z ofertą bezpłatnych badań do najdalszych zakątków Polski, w tym na obszary tzw. ''białych plam'', gdzie o skorzystanie z tego typu usług jest najtrudniej.

Warto również wiedzieć, że badanie wykonane w mammobusie w żadnym stopniu nie odbiega standardem od badania wykonanego gabinecie stacjonarnym. Sprzęt zainstalowany w mamobusie jest taki sam i podlega regularnym kontrolom technicznym. 

ZOBACZ: Objawy raka piersi. Jakie symptomy mogą świadczyć o rozwoju raka piersi? 

Jak korzystać z mammobusów?

Aby skorzystać z oferty mammobusów i wykonać bezpłatne badanie piersi, należy sprawdzić, kiedy mammobus pojawi się w mieście (link do harmonogramu poniżej), zadzwoń pod wskazany numer i umówić wizytę. Na badanie wystarczy przyjść z dowodem osobisty i wynikiem poprzednich mammografii (lub USG piersi), jeśli były wykonywane.

ZOBACZ -> HARMONOGRAM POSTOJU MAMMOBUSÓW i sprawdź, kiedy mammobus przyjedzie do twojego miasta.

Źródło: pacjent.gov.pl