Oceń
- Infekcje intymne
- Problemy z krążeniem
- Obrzęki
- Objawy ze strony układu pokarmowego
- Zaburzenia oddychania
- Stany zapalne i zniekształcenia kości
Niektórzy twierdzą, że obcisłe, podkreślające sylwetkę ubrania, wyglądają atrakcyjnie. O gustach się nie dyskutuje, jednak wybierając stylizację, warto wziąć pod uwagę, jak będziemy się w niej czuć. Dlaczego zbyt ciasne ubrania są tak szkodliwe? Oto skutki uboczne, jakie wiążą się z codziennym noszeniem tego typu strojów:
Infekcje intymne
Codzienne noszenie zbyt ciasnej bielizny może powodować obtarcia i nawracające infekcje intymne. Bardzo ryzykowna pod tym względem jest bielizna wyszczuplająca. Co więcej, jeśli majtki są ciasne, a w dodatku wykonane z syntetycznego tworzywa, ich zakładanie może być przyczyną zarażenia się drożdżycą. Zdarza się, że zbyt ciasne majtki powodują nietrzymanie moczu.
Problemy z krążeniem
Zbyt ciasne spodnie czy bluzki przyczyniają się do zaburzeń krążenia w całym ciele. Jeśli codziennie nosimy ciasne jeansy, możemy po pewnym czasie mieć problemy z żylakami czy pajączkami. Z ciasnych ubrań powinny całkiem zrezygnować osoby z chorobami układu krążenia.
Obrzęki
Ciasne ubrania powodują opuchliznę i obrzęki. Jeżeli nie zrezygnujemy z takich stylizacji, obrzęki będą coraz większe, pojawi się również ból. Jest to związane m.in. z zatrzymywaniem wody w organizmie.
Objawy ze strony układu pokarmowego
Noszenie spodni, które ledwo udało nam się dopiąć, przyczynia się do ucisku narządów znajdujących się w brzuchu. To z kolei prowadzi do mdłości, bólu brzucha i innych problemów trawiennych. Ciasna bielizna może być także szkodliwa dla jelit, co powoduje gazy, zaparcia i wzdęcia.
Zaburzenia oddychania
Gdy ciasne ubrania uciskają płuca, mogą wystąpić problemy z oddychaniem. To szczególnie uciążliwe dla osób, które i tak mają trudności ze złapaniem oddechu (na przykład z powodu alergii czy innych chorób).
Stany zapalne i zniekształcenia kości
Szkodliwe są również zbyt ciasne buty. Najczęściej noszenie takiego obuwia powoduje po prostu ból i odciski, ale w skrajnych przypadkach mogą trwale uszkodzić stopę. Utrzymywanie stóp w nienaturalnym położeniu i ucisku powoduje deformacje i zniekształcenia.
Źródło: healthline.com
Oceń artykuł