Zamknij

Lubisz nosić ciasne ubrania? Oto 6 groźnych skutków dla zdrowia

26.08.2022
Aktualizacja: 26.08.2022 13:00

Noszenie zbyt ciasnych ubrań, w dodatku w upały, nie sprzyja zdrowiu. Taki sposób ubierania się wpływa niekorzystnie na wiele narządów i może prowadzić do wystąpienia przykrych dolegliwości. Co zbyt ciasne ubrania robią z naszym ciałem?

Noszenie zbyt ciasnych ubrań: jak wpływa na zdrowie?
fot. Shutterstock
  1. Infekcje intymne
  2. Problemy z krążeniem
  3. Obrzęki
  4. Objawy ze strony układu pokarmowego
  5. Zaburzenia oddychania
  6. Stany zapalne i zniekształcenia kości

Niektórzy twierdzą, że obcisłe, podkreślające sylwetkę ubrania, wyglądają atrakcyjnie. O gustach się nie dyskutuje, jednak wybierając stylizację, warto wziąć pod uwagę, jak będziemy się w niej czuć. Dlaczego zbyt ciasne ubrania są tak szkodliwe? Oto skutki uboczne, jakie wiążą się z codziennym noszeniem tego typu strojów:

Infekcje intymne

Codzienne noszenie zbyt ciasnej bielizny może powodować obtarcia i nawracające infekcje intymne. Bardzo ryzykowna pod tym względem jest bielizna wyszczuplająca. Co więcej, jeśli majtki są ciasne, a w dodatku wykonane z syntetycznego tworzywa, ich zakładanie może być przyczyną zarażenia się drożdżycą. Zdarza się, że zbyt ciasne majtki powodują nietrzymanie moczu.

Problemy z krążeniem

Zbyt ciasne spodnie czy bluzki przyczyniają się do zaburzeń krążenia w całym ciele. Jeśli codziennie nosimy ciasne jeansy, możemy po pewnym czasie mieć problemy z żylakami czy pajączkami. Z ciasnych ubrań powinny całkiem zrezygnować osoby z chorobami układu krążenia.

Obrzęki

Ciasne ubrania powodują opuchliznę i obrzęki. Jeżeli nie zrezygnujemy z takich stylizacji, obrzęki będą coraz większe, pojawi się również ból. Jest to związane m.in. z zatrzymywaniem wody w organizmie.

Objawy ze strony układu pokarmowego

Noszenie spodni, które ledwo udało nam się dopiąć, przyczynia się do ucisku narządów znajdujących się w brzuchu. To z kolei prowadzi do mdłości, bólu brzucha i innych problemów trawiennych. Ciasna bielizna może być także szkodliwa dla jelit, co powoduje gazy, zaparcia i wzdęcia.

Zaburzenia oddychania

Gdy ciasne ubrania uciskają płuca, mogą wystąpić problemy z oddychaniem. To szczególnie uciążliwe dla osób, które i tak mają trudności ze złapaniem oddechu (na przykład z powodu alergii czy innych chorób).

Stany zapalne i zniekształcenia kości

Szkodliwe są również zbyt ciasne buty. Najczęściej noszenie takiego obuwia powoduje po prostu ból i odciski, ale w skrajnych przypadkach mogą trwale uszkodzić stopę. Utrzymywanie stóp w nienaturalnym położeniu i ucisku powoduje deformacje i zniekształcenia.

Źródło: healthline.com