Zamknij

Kobiety umierają na choroby serca częściej niż mężczyźni!

Aleksandra Supryn
30.09.2015 16:32
Kobiety umierają na choroby serca częściej niż mężczyźni!
fot. Kobiety umierają na choroby serca częściej niż mężczyźni!

27 września to Światowy Dzień Serca, z tej okazji w Warszawie odbyła się konferencja. Podczas spotkania ogłoszono, że według najnowszych statystyk kobiety umierają na choroby serca częściej niż mężczyźni. Tę zaskakującą wiadomość podała prof. Janina Stępińska z warszawskiego Instytutu Kardiologii. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobiety przychodziły na konferencje kardiologiczne, aby dowiedzieć się jak opiekować się chorymi mężami. Dziś same potrzebują opieki. 

Niestety świadomość związana z chorobami sercowo-naczyniowymi wśród Polek jest nadal bardzo mała. Większość z nich nie wie nawet, że mogą być nimi zagrożone. Prof. Stępińska podkreśliła również, że z powodu dolegliwości sercowych w Polsce codziennie umiera 476 osób, z czego 250 to właśnie kobiety.

Choroby serca u kobiet

Od lat panuje przekonanie, że choroby serca są dolegliwością typową dla mężczyzn. Dopiero w roku 2004 amerykański dziennik medyczny opublikował artykuł pokazujący, że problem ten dotyczy również kobiet. Okazuje się, że obecnie na choroby związane z sercem umiera aż 52 proc. kobiet oraz 41 proc. mężczyzn.

Jakie są objawy zawału serca u kobiet?

Objawy zawału serca są u kobiet inne niż u mężczyzn. Nie występuje m.in. ból promieniujący od lewej ręki. Najczęstszymi symptomami zawału u pań są: uczucie słabości, duszności oraz bóle w podbrzuszu. Mogą pojawić się również nudności, wymioty, nadmierne pocenie się, przyspieszona, ale niemrawa praca serca oraz słabe, przyspieszone tętno.

Jak uchronić się przed chorobami serca?

Zdrowy tryb życia to mniejsze ryzyko problemów sercowych. Aby się przed nimi uchronić należy obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi ‒ zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych oraz wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce. Równie ważna jest aktywność fizyczna ‒ nawet krótki spacer lub kilkanaście minut ćwiczeń dziennie może poprawić stan Twojego zdrowia. W grupie wysokiego ryzyka są również osoby palące ‒ warto więc zrezygnować z papierosów.

Lekarze zalecając też częste badania profilaktyczne: badanie ciśnienia tętniczego i badanie określające poziom trójglicerydów oraz cholesterolu z podziałem na frakcje (LDL i HDL), czyli lipidogram.

Źródło: PAP