Zamknij

Na co zwrócić uwagę, kupując kubeczek menstruacyjny?

24.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:18

Coraz więcej kobiet decyduje się na zakup kubeczka menstruacyjnego -  jest to rozwiązanie ekologiczne, bezpieczne i tanie, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty ponoszone w dłuższym okresie czasu. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni kubeczek menstruacyjny.

Kubek menstruacyjny - jak go kupić
fot. Shutterstock

Chcąc kupić kubeczek menstruacyjny, należy brać pod uwagę kilka parametrów: długość i szerokość szyjki macicy, obfitość krwawienia miesięcznego. Istotne mogą być również kolor, twardość i zakończenie samego kubeczka.

Wysokość kubeczka menstruacyjnego a wysokość szyjki macicy - jak to sprawdzić?

Przed kupnem kubeczka należy zmierzyć wysokość szyjki macicy w czasie miesiączki (podczas miesiączki położenie szyjki macicy się zmienia - jest niżej). To pozwoli określić, czy potrzebny jest nam długi czy krótki kubeczek menstruacyjny. Jak to zrobić? Taki pomiar możesz wykonać w domu, wystarczy, że wprowadzisz do pochwy środkowy palec do momentu, gdy poczujesz, że dotykasz szyjki macicy. Łatwo ją wyczuć, bo ma ona inną strukturę niż ścianka pochwy. Niektóre panie mówią, że jest ona jak czubek nosa, niektóre, że jak mała kuleczka. W czasie miesiączki jest ona delikatnie rozchylona. Jeśli nie wyczuwamy jej, możemy przyjąć pozycję kuczną, by szyjka trochę obniżyła się i jeszcze raz dokonać pomiaru. 

Ważne!

Jeśli nie udało się dokonać tego pomiaru za pierwszym razem, warto zrobić to w kolejnym cyklu, w różnych jego okresach (np. na początku i na końcu miesiączki lub w trakcie jej trwania). Jeśli mimo to nie udało się ocenić wysokości szyjki macicy, to jest to sygnał, że lepiej wybrać bardzo długi kubek menstruacyjny.

Kupowanie kubeczka menstruacyjnego nie ma sensu, gdy szyjka macicy jest bardzo nisko, np. gdy do pochwy może wejść tylko opuszek palca.  

Średnica kubeczka menstruacyjnego a szerokość pochwy - jak to sprawdzić?

Drugim parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest szerokość kubeczka menstruacyjnego. Tu istotną kwestią jest to, czy kobieta rodziła dzieci, czy nie. W pierwszym przypadku raczej zaleca się kupno szerszego kubeczka, w drugim przypadku - węższego. Ale nie jest to zasada. Zdarza się, że niektóre kobiety, mimo kilku porodów, mają bardzo silne mięśnie dna macicy i ich pochwa jest bardzo ciasna. Natomiast kobiety, które mają problem z nietrzymaniem moczu i prowadzą siedzący tryb życia, mogą mieć słabsze mięśnie i będą potrzebowały szerszego kubeczka menstruacyjnego. Generalnie - co do zasady - węższe kubeczki są dla kobiet, które nie rodziły, czy nie współżyły.

Obfitość krwawienia a wybór kubeczka menstruacyjnego - dlaczego ma znaczenie?

Przy wyborze odpowiedniego kubka menstruacyjnego znaczenie ma również obfitość krwawienia. Kobiety, które mają obfite miesiączki mogą się pokusić o kubeczek minimalnie szerszy (nie więcej niż pół centymetra. W tym przypadku poleca się również kubeczki menstruacyjne, których otworki odpowietrzające są wyżej. Raczej nie sprawdzą się też kubeczki, które są miękkie. Jeśli miesiączki nie są obfite, można wybrać kubeczki krótsze i minimalnie węższe.

Twardość kubeczka menstruacyjnego - co dla kogo?

Kubeczki menstruacyjne mogą być miękkie, twarde, średnie lub mieszane (np. mają miękki dół, ale twardą górę lub odwrotnie). Miękkie kubeczki menstruacyjną się dla pań, które jeszcze nie współżyły albo są bardzo wrażliwe na dotyk, ewentualnie mają problem z hemoroidami.  Kubki menstruacyjne o średniej twardości są dla pań, które nie mają poważniejszych problemów. Natomiast twarde kubeczki menstruacyjne są dla pań, które bardzo dużo ćwiczą i mają mocniejsze mięśnie dna macicy.  

Zakończenie kubeczka menstruacyjnego - jakie wybrać?

Kubeczki menstruacyjne mogą mieć różne zakończenia: łodyżki, kuleczki, pętelki. Łodyżki i kuleczki pomagają w łatwiejszym zlokalizowaniu kubeczka w pochwie. Pętelki wybierają panie, które boją się, że kubeczek im ucieknie. Przywiązują więc do pętelki sznureczek, aby mieć poczucie bezpieczeństwa.

Ważne!

Nie ciągniemy za to zakończenie, bo może być to bardzo nieprzyjemne. Jeśli chcemy wyjąć kubeczek najpierw lekko go uciskamy, by się odessał i dopiero później delikatnie wyciągnijmy.

Zakończenia można skrócić do połowy lub obciąć do końca. Wtedy zostaje gładki kubeczek bez niczego.

Kolor kubeczka menstruacyjnego - czym się kierować?

Wybór koloru, to kwestia preferencji, ale warto pamiętać, że im ciemniejszy kolor, tym mniej będzie widać przebarwienia. Przebarwienia najbardziej są widoczne na przezroczystych kubkach.

Źródło: Wysokie obcasy, wywiad z Małgorzatą Jackowską-Poloch, cupffiterką