Zamknij

Jak założyć i wyjąć kubeczek menstruacyjny?

24.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:18
Kubek menstruacyjny jak założyć
fot. Shutterstock

Założenie i wyjęcie kubeczka menstruacyjnego jest stosunkowo proste, choć początkowo może się to wydawać bardzo trudne. Ważne, by panie, które będą to robić, były zrelaksowane.

Jak wprowadzić kubeczek menstruacyjny?

Aby wprowadzić kubeczek menstruacyjny, musimy zmniejszyć jego średnicę, czyli go złożyć. Można to zrobić na kilka sposobów: s, c lub punch down (palcem zgina się jedną ścianę kubeczka - robi się z niego taki pierożek z wystającym wąskim dzióbkiem). Przy tym ostatnim ułożeniu kubeczek menstruacyjny nie otworzy się podczas wprowadzania go do pochwy, co jest możliwe przy innych sposobach.

Mając złożony kubeczek menstruacyjny, wsuwamy go do pochwy i gdy czujemy, że jest w odpowiednim miejscu, puszczamy go. Powinien się wtedy rozwinąć. Jeśli się tak nie stanie, możemy delikatnie nim poruszać (lub delikatnie pociągnąć ku dołowi).

Kubeczek powinien znajdować się pod szyjką macicy, a nie obok niej, ani na niej. Jeśli włożymy go nieodpowiednio, będzie przeciekał. Nie musi być wprowadzony zbyt głęboko, tak jak tampon. Wystarczy go wprowadzić do takiego punktu, w którym nie uwiera. Może się wydawać to skomplikowane, ale panie, które stosują kubeczki, wiedzą dokładnie, gdzie jest ich miejsce. To się czuje. Nauczenie się tego (a właściwie wyczucie tego) zajmuje zwykle 3-4 cykle.

Shutterstock/ Jak włożyć kubeczek menstruacyjny
fot. Shutterstock/ Jak włożyć kubeczek menstruacyjny

Rady dla osób, które pierwszy raz wkładają kubeczek menstruacyjny

  1. Zrób to na spokojnie, pod prysznicem lub w innym miejscu, w którym czujesz się bezpiecznie.
  2. Każda z nas jest minimalnie inna i musi znaleźć najlepszy sposób aplikacji dla siebie. Niektóre panie wolą pozycję kuczną, jeszcze inne pozycję, której jedną nogę opierają o wannę.
  3. Po założeniu pochodź w nim po domu i sprawdź, czy go czujesz, czy nie. Jeśli go czujesz, wyjmij go i spróbuj założyć jeszcze raz, ale nie rób tego za często, bo możesz się otrzeć.
  4. Pamiętaj, że z czasem nabierzesz większej wprawy i będziesz wiedziała pod jakim kątem najlepiej włożyć kubeczek.
  5. Możesz nałożyć na kubeczek odrobinę lubrykantu lub zwilżyć do wodą, wtedy łatwiej będzie ci go założyć.

Opróżnianie kubeczka menstruacyjnego - jak często to robić?

Opróżnianie kubeczka menstruacyjnego zależy od tego, czy krwawienie jest obfite, czy nie, a także od modelu kubeczka. Jeśli kobieta ma nisko szyjkę macicy i krótszy model kubeczka, musi opróżniać go częściej, ale jeśli są skąpe miesiączki i kubek menstruacyjny jest standartowych rozmiarów, można go nosić przez 12 godzin. Jednak nie dłużej!

Aby sprawdzić, ile czasu zajmuje napełnienie się kubeczka, można w pierwszym cyklu podkładać cienką wkładkę (może być nawet z tkaniny) i sprawdzić, kiedy kubek zacznie przeciekać.

Jak wyjąć kubek menstruacyjny?

Można to zrobić, zarówno w pozycji na stojąco, jak i na siedząco. Ważne, aby się rozluźnić. Najpierw szukamy dołu kubeczka i delikatnie go uciskamy, aby się odessał, a potem ruchem kołyszącym, wahadłowym wyjmujemy go. Jeśli mięśnie są napięte i nie możemy wyjąć kubeczka, nie wpadajmy w panikę. Idźmy pod ciepły prysznic, który pomoże nam się zrelaksować i spróbujmy jeszcze raz wyjąć kubeczek.

Gdy wyjmiemy kubeczek, musimy wylać jego zawartość, a następnie umyć go. Najlepiej specjalnym żelem do mycia kubeczków. Potem zakładamy go ponownie. Jeśli nie mamy odpowiednich warunków, aby to zrobić (np. w pracy), możemy założyć drugi kubeczek na zmianę (czysty, wyparzony przechowywany w woreczku).

Po użyciu kubeczek warto wygotować albo wypłukać w roztworze ze specjalnych tabletek dezynfekujących przeznaczonych do smoczków. Na rynku są też specjalne żele i chusteczki do czyszczenia kubeczków.

Źródło: Wysokie obcasy, wywiad z Małgorzatą Jackowską-Poloch, cupffiterką