Zamknij

COVID-19 wpłynął na zdrowie kobiet. Zaburzył ich cykle miesiączkowe

17.12.2020
Aktualizacja: 17.12.2020 12:00
Koronawirus: jak wpływa na żeńskie narządy
fot. Shutterstock

Okazuje się, że stres covidowy ma ogromny wpływ na cykl miesiączkowy. Badania pokazują, że koronawirus SARS-CoV-2 może wpływać na żeńskie narządy rozrodcze, co skutkuje nasileniem PMS.

Osoby z długo utrzymującym się COVID-19 mają liczne objawy, takie jak: gorączka, zmęczenie, bóle głowy, które pojawiają się i znikają przez miesiące. Powody, dla których tak wiele osób nadal doświadcza uciążliwych objawów, pozostają niejasne. Jednak naukowcy i lekarze zaczynają dokładniej analizować możliwe mechanizmy w przypadku długotrwałego stresu spowodowanego COVID-19.

Ostatnio w mediach społecznościowych i wyspecjalizowanych grupach wsparcia wiele kobiet pisze o tym, jak przedłużający się stan epidemii wpłynął na ich cykle miesiączkowe. Dziennikarze z Medical News Today przeprowadzili rozmowy z kobietami, które doświadczyły destrukcyjnych zmian w cyklach menstruacyjnych.

MNT zasięgnął również opinii dwóch ekspertów medycznych. Jednym z nich jest dr Linda Fan, adiunkta ii oraz kierownik sekcji ginekologii w Yale School of Medicine w New Haven. Drugim jest dr Valinda Nwadike, dyplomowana położniczka-ginekolożka.

Ciężka do zniesienia menstruacja to wynik COVID-19

Większość ankietowanych kobiet powiedziała, że odkąd zachorowały na COVID-19, doświadczały nieregularnych miesiączek, problemów z krzepliwością krwi miesiączkowej i pogorszeniem  zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W praktyce, formy tych zaburzeń były różne.

Jedna z uczestniczek, zgłosiła nieregularne miesiączki od czasu wystąpienia COVID-19 kilka miesięcy wcześniej. „Zauważyłam, że moje cykle miesiączkowe zmieniły się natychmiast, gdy zachorowałam [na COVID-19]” - powiedziała jedna z uczestniczek o imieniu Rose w rozmowie z MNT.

„Po dwóch tygodniach mojej walki z COVID-19 miałem dostać miesiączkę i nic nie nadeszło. Pomyślałem sobie: „Muszę być naprawdę chora. Nadejdzie w przyszłym miesiącu. Ale w następnym miesiącu nic takiego się nie stało”.

Julia, która jest po czterdziestce, miała objawy COVID-19 w marcu, ale nie miała dostępu do testu. Uważa, że od dawna miała koronawirusa, który zakłócił jej cykl menstruacyjny.

Kilka kobiet zgłosiło, że ma bardzo dużą ilość skrzepów podczas menstruacji lub ogólne zaburzenia krzepliwości krwi. Bianca, która jest po czterdziestce, wyznała, że te zmiany w swoim cyklu menstruacyjnym zaczęły odczuwać dopiero jakiś czas po początkowej fazie choroby.

„Podczas początkowego ataku COVID-19 nie zauważyłam niczego niepokojącego. Dopiero 3 miesiące później […], gdy wróciły objawy, zauważyłam zmianę. Zauważyłam  zakrzepy – było ich całkiem sporo. ”

Louise miała podobne doświadczenie. „Moje cykle były bardziej nieregularne - trwały od 24 do 28 dni. Przez pierwsze 3 miesiące miałem duże skrzepy, które były dla mnie bardzo niepokojące. Musiałam zrobić zdjęcie i wysłałam je do lekarza rodzinnego, który powiedział, że to normalne ”.

 „Wiem na pewno, że to nie jest normalne [dla mnie]”. Louise zauważyła również wzrost nasilenia niektórych objawów COVID-19 w okresie, w którym miała miesiączkę: „Na tydzień przed miesiączką, nastąpiło coś jakby nawrót choroby, gdyżbrakowało mi tchu”.

Louise poinformowała, że „zmiany w okresie wpłynęły na mnie psychicznie, ponieważ martwiłam się o skrzepy i powikłania, ale nic mi nie jest”. Jednak nawroty objawów, przypominających COVID-19 były wyczerpujące psychicznie”

Jak tłumaczą to lekarze?

Nie jest jasne, dlaczego cykle miesiączkowe mogą ulec zmianie w trakcie i po COVID-19. Jednak w oparciu o doświadczenia dotyczące nieoczekiwanego wpływu infekcji wirusowych na okres, eksperci medyczni przedstawili kilka możliwych wyjaśnień.

Dr Fan podkreśliła, że: „Wiadomo, że sam stres powoduje nieregularne miesiączki, zaburzając oś podwzgórze-przysadka-jajnik (zasadniczo system hormonalny, którego mózg używa do „mówienia” do jajników)”.

„Widzimy to u kobiet, które doświadczają innych chorób przewlekłych, stresorów życiowych, lęku i / lub PTSD [zespołu stresu pourazowego]” - dodała.

Dr Fan postawił hipotezę, że nowy koronawirus może wpływać na żeńskie narządy rozrodcze. „Opublikowane informacje na temat skutków SARS-CoV-2 są dość skąpe. Jednak istnieje pewne prawdopodobieństwo biologiczne, że wirus może atakować funkcje jajników bezpośrednio w oparciu o niektóre skutki działania wirusa na inne narządy” - powiedziała MNT .

„Badania przeprowadzone w Chinach w tym roku wykazały, że 25% osób z COVID-19 ma zmiany w miesiączkowaniu. Wydaje się, że powracają one do stanu wyjściowego po wyzdrowieniu i nic nie wskazuje na zmiany płodności ”- powiedział dr Fan.

Według jednego badania opublikowanego we wrześniu w Reproductive BioMedicine Online, spośród 177 kobiet z COVID-19 z zapisami miesiączkowymi 45 (25%) zgłosiło zmiany w objętości krwi menstruacyjnej, a 50 (28%) zauważyło różne zmiany w ich cyklach menstruacyjnych, takie jak słabsze krwawienie lub dłuższe miesiączki.

Dr Nwadike powiedziała MNT, że, na podstawie niepotwierdzonych jeszcze naukowo dowodów, zmiany w cyklu miesiączkowym mogą zależeć „od długości i ciężkości choroby” u osób, które chorowały na COVID-19.

„Niektóre pacjentki doświadczają cięższych cykli, a inne mają mniejszą objętość menstruacji. Choroby współistniejące [jako współistniejące warunki] również wpływają na objętość cyklu. Ale to, co było spójne, to powrót do normalnych cykli, gdy objawy COVID-19 ustają, a ogólny stan zdrowia ulega poprawie. Jest to prawdopodobnie związane z supresją hormonów w jajnikach” – podkreśla dr Valinda Nwadike.

 „Należy poinformować [lekarza], że miałaś jakieś nieregularne miesiączki. Mogą chcieć wykonać inne testy, takie jak morfologia krwi w celu sprawdzenia anemii, możliwej ciąży lub czynności tarczycy ”- dodał  dr Fan.

Jeśli krwawienie jest cięższe niż zwykle lub trwa dłużej, niż czujesz się komfortowo, dostępne mogą być opcje leczenia hormonalnego. Ale w tym przypadku wiedza to potęga. Myślę, że sama świadomość, że jest to oczekiwany efekt uboczny, jest uspokajająca" - dodała.

Źródło: medicalnewstoday.com