20? 30? 40? Naukowcy wiedzą w jakim wieku najlepiej mieć dziecko

Aleksandra Supryn
28.12.2015 14:32
20? 30? 40? Naukowcy wiedzą w jakim wieku najlepiej mieć dziecko
fot. Kiedy najlepiej jest urodzić pierwsze dziecko? [NOWE BADANIA]

Gdy kończysz dwadzieścia lat, nagle okazuje się, że wszyscy Twoi znajomi postanowili się zaręczyć, wziąć ślub i zacząć starać się o dziecko? Z badań wynika, że zakładanie rodziny w wieku dwudziestu lat to trochę za wcześnie. Naukowcy dokładnie sprawdzili jaki wiek jest najlepszy na posiadanie dziecka.

Badacze z brytyjskiej London School of Economics przeprowadzili badania na 18 000 dzieci, aby sprawdzić jaki wpływ ma wiek matki na rozwój oraz umiejętności dzieci. Jaki był wynik? Najlepszy wiek na dziecko to 30 lat.  

Kiedy powinnaś urodzić dziecko?

Z badań Brytyjczyków wynika, że dzieci urodzone przez trzydziestolatki są bardziej inteligentne oraz, że otrzymują więcej punktów na testach kompetencji niż malcy urodzeni przez dwudziestolatki i czterdziestolatki.

Naukowcy wiążą to z lepszą sytuacją życiową i ekonomiczną trzydziestolatek. Prowadząca badanie Alice Goisis, powiedziała, że

Kobiety, które rodzą pierwsze dziecko w wieku 30 lat są zazwyczaj dobrze wykształcone, mają wyższe zarobki, są w stabilnych związkach, prowadzą zdrowszy tryb życia i dokładnie planują ciążę, włączając w to pomoc ginekologiczną.

Wszystko to sprawia, że dziecko rozwija się lepiej oraz, że otrzymuje lepszą edukację, a jego wychowaniu poświęca się znacznie więcej uwagi.

Czy można mieć dziecko w wieku 40 lat?

Z badań wyniknęło również, że po czterdziestce również można mieć dziecko. Czterdziestoletnie matki znacznie rzadziej palą i częściej decydują się na karmienie piersią oraz regularnie czytają swoim dzieciom.

Brytyjczycy odkryli jednak, że pomimo to istnieje jednak pewne zagrożenie. Dzieci urodzone przez kobiety, które skończyły już 40 lat są znacznie bardziej narażone na otyłość. To dlatego, że starsze kobiety znacznie rzadziej angażują swoje dzieci do aktywności fizycznej i mniej się z nimi bawią. 

___

ZdrowoBardzo / AS