Zamknij

Jak zmniejszyć objawy napięcia przedmiesiączkowego? 6 produktów, które warto wykluczyć

Alicja Bartosiak
06.09.2021
Aktualizacja: 06.09.2021 15:04
Jak zmniejszyć objawy napięcia przedmiesiączkowego?
fot. Shutterstock

W drugiej fazie cyklu lutealnego w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne, które wiążą się z nieprzyjemnymi dolegliwościami i znacznym spadkiem nastroju. Wystarczy jednak niewielka zmiana nawyków, aby złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego. Warto zacząć od wykluczenia z diety kilku produktów.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (Premenstrual Syndrome) dotyka od 10 do 30 procent miesiączkujących kobiet na całym świecie. Objawy, z jakimi się zmagają, mogą być różne, jednak zazwyczaj są to:

  • zaburzenia emocjonalne (drażliwość, lęki, wahania nastroju, stany depresyjne);
  • objawy behawioralne (wycofanie, poczucie niezrozumienia przez otoczenie, zaburzenia snu, spadek koncentracji);
  • objawy somatyczne (bóle głowy, wzdęcia, tkliwość piersi, bóle jajników).

Jeżeli PMS znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, lekarz zazwyczaj zaleca przyjmowanie doustnej antykoncepcji. Na szczęście PMS nie zawsze wymaga leczenia, a złagodzenie objawów jest możliwe dzięki domowym sposobom. Aby jak najlepiej zadbać o swoje ciało i umysł, warto zacząć od zmiany diety. Przy komponowaniu posiłków w czasie PMS należy zadbać o to, by produkty zawierały cenne minerały i witaminy (takie jak magnez, wapń, błonnik czy witaminę D). Z jakich produktów lepiej zrezygnować?
Produkty, które wzmacniają objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego to:

  1. Alkohol
  2. Cukier
  3. Słone przekąski
  4. Kawa
  5. Tłuste mięso
  6. Lody

Alkohol

Alkohol wypłukuje z organizmu ważne substancje i wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. To jeden z najsilniejszych depresantów, dlatego jego spożywanie w okresie zachwiania równowagi hormonalnej wzmaga uczucie niepokoju i wahania nastroju.

Cukier

Słodkie przekąski mogą poprawić nam nastrój… jednak tylko na chwilę. Cukier podnosi poziom glukozy we krwi, co może wpływać na wahania nastroju i prowadzić do szybkiego przyrostu masy ciała.

Słone przekąski

Sól zatrzymuje wodę w organizmie. Nadmierne spożycie soli może również powodować wzdęcia. Brzuch przed miesiączką jest obciążony, dlatego warto zadbać o lekkostrawną dietę.

Kawa

Kofeina zawarta w kawie może nasilać tkliwość piersi u kobiet. Kawa wypłukuje także minerały z organizmu. Warto ją ograniczyć również w trakcie miesiączki, ponieważ wzmacnia ona skurcze macicy.

Tłuste mięso

Tłuste, mięsne potrawy wzmagają uczucie ciężkości i mogą nasilać dolegliwości bólowe. W czasie zespołu napięcia przedmiesiączkowego warto zastąpić je warzywami i rybami, które są cennym źródłem kwasów omega-3.

Lody

W niektórych lodach znajdują się duże ilości utwardzonych tłuszczów nasyconych i cukrów, które nasilają dolegliwości. Dodatkowo, w czasie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, jak i samej miesiączki niewskazane jest spożywanie nabiału.

Źródło: dietetycy.org.pl, mp.pl