Zamknij

Jak przewidzieć, kiedy zacznie się menopauza? Ważna jest długość cyklu

29.08.2022
Aktualizacja: 29.08.2022 12:55
Czy można przewidzieć menopauzę? Ważne badanie
fot. Shutterstock

Menopauza występuje zwykle w okolicy pięćdziesiątych urodzin, ale nie jest to regułą. Czy da się przewidzieć, kiedy zaczniemy przekwitać? Według naukowców pomóc może dokładne obserwowanie długości cyklu miesiączkowego

Prawidłowy cykl menstruacyjny u kobiety powinien trwać 21-35 dni. Jeżeli miesiączki występują częściej lub rzadziej, wtedy mówimy o nieregularnych cyklach. U każdej z nas cykl menstruacyjny przebiega nieco inaczej. Inne są również dolegliwości towarzyszące miesiączce, a także jej obfitość. Teraz naukowcy odkryli, że częstotliwość miesiączek może być ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o przewidywanie menopauzy.

Potwierdziło to nowe badanie.  Jak informują naukowcy z  Harvard School of Public Health w Bostonie, długość cyklu miesiączkowego przekłada się na wiek rozpoczęcia menopauzy oraz nasilenie jej objawów. Do takich wniosków badacze doszli po przeanalizowaniu stanu zdrowia 634 kobiet w wieku 33 lat. Eksperyment rozpoczął się osiemnaście lat temu. Na początku kobiety udzieliły informacji na temat długości cyklu miesiączkowego w latach reprodukcyjnych, natomiast teraz przeszły szczegółowe badania kontrolne. W porównaniu z kobietami, których cykl miał normalną długość (26-34 dni), u pań, których cykl liczył poniżej 25 dni, objawy menopauzy pojawiały się wcześniej i było ich więcej.

Cykl menstruacyjny to ważny wskaźnik ogólnego stanu zdrowia

Do objawów menopauzy należą m.in. uderzenia gorąca, częste uczucie zmęczenia, objawy depresji i zaburzeń lękowych czy zaburzenia snu. Kobiety z krótszym cyklem miesiączkowym częściej doświadczały w średnim wieku problemów ze snem, objawów depresji i bólów w klatce piersiowej. Dodatkowo, w grupie tej zaobserwowano większy wskaźnik masy ciała (BMI) w czasie ciąży. Coraz więcej danych wskazuje, że czynniki dotyczące wieku reprodukcyjnego mogą wpływać na objawy menopauzy, choć wyniki dotychczasowych badań nie były spójne.

W Chinach wykazano na przykład, że nieregularne miesiączki mają związek z mniejszym ryzykiem objawów depresji w późnych latach życia, podczas gdy wyniki badań przeprowadzonych we Francji świadczyły, że nieregularne miesiączki zwiększają późniejszą podatność na depresję – piszą autorzy.

– Cykl miesiączkowy jest markerem ogólnego stanu zdrowia kobiety, dlatego ważne jest lepsze zrozumienie mechanizmów, poprzez które wpływa on na późniejszą jakość życia – komentuje prezes North American Menopause Society dr Chrisandra Shufelt.

Źródło: PAP