Zamknij

Infekcje dróg moczowych dają nieprzyjemne dolegliwości. Jak ich uniknąć?

13.07.2022
Aktualizacja: 13.07.2022 11:15

Pieczenie, ból brzucha, problemy z oddawaniem moczu – to objawy infekcji układu moczowego. Dowiedz się, jak uniknąć zakażenia. 5 ważnych zasad.

Jak uniknąć zakażenia układu moczowego?
fot. Shutterstock

Zakażenie dróg moczowych (ZUM) to dość częsta dolegliwość pojawiająca się głównie u kobiet (wynika to m.in. z ich budowy anatomicznej).

Objawy infekcji dróg moczowych. Nie przegap ich

Charakterystycznym objawem ZUM jest uczucie nieprzyjemnego pieczenia w miejscach intymnych. Ale nie tylko. Infekcję tę można podejrzewać, jeśli mamy silną i uporczywą potrzebę oddania moczu, czujemy dyskomfort podczas oddawania moczu, pojawia się gorączka i dreszcze, a także ból lub ucisk w plecach czy podbrzuszu. Może się również pojawić osłabienie. Charakterystyczny jest również mocz. Może on być mętny, ciemny, zabarwiony na czerwono lub różowo. Może mieć również dziwny zapach.

Przyczyn tej dolegliwości może być wiele, m.in.

  • zbyt rzadkie opróżnianie pęcherza moczowego,
  • dotykanie miejsc intymnych brudnymi rękoma,
  • niewłaściwa higiena miejsc intymnych,
  • noszenie mokrej bielizny lub mokrego kostiumu kąpielowego,
  • zwiększonej aktywności seksualnej.

Ryzyko zakażenia układu moczowego wzrasta u osób, które m.in. mają upośledzoną odporność, chorują na cukrzycę, mają problemy ze strony układu pokarmowego (np. cierpią na biegunki), rzadko oddają mocz, stosują antykoncepcję w postaci prezerwatyw lub krążków dopochwowych. ZUM jest też częstszy u osób, które stosują niewłaściwą higienę intymną, a także – co bardzo ciekawe – u nowożeńców.

Jak zminimalizować ryzyko infekcji dróg moczowych?

Czy można ZUM uniknąć? Na pewno można zminimalizować ryzyko pojawienia się infekcji. Jak to zrobić? Jest kilka sposobów, które warto zastosować.

  1. Regularnie opróżniaj pęcherz moczowy – korzystaj z toalety tak często, jak to potrzebne.
  2. Oddaj mocz po seksie. To jedna z ważniejszych zasad, której powinna się trzymać każda aktywna seksualnie kobieta. U kobiet odbyt, ujście cewki moczowej i pochwa znajdują się w bliskim sąsiedztwie, co sprawia, że bakterie znajdujące się na męskim członku lub na gadżecie erotycznym, mają ułatwiony dostęp do układu moczowego, mogą go kolonizować i wywoływać infekcje. Opróżnianie pęcherza (przed i po stosunku) oraz podmywanie się po stosunku zmniejsza ryzyko pojawienie się infekcji intymnej. 
  3. Często pij wodę. Ona pomaga wypłukać z organizmu to, co złe lub szkodliwe dla niego.
  4. Myj ręce przed dotknięciem miejsc intymnych (również przed seksem). Wymagaj tego samego od swojego partnera/ partnerki. Na dłoniach może znajdować się wiele zarazków, które możesz wprowadzić do dróg moczowych. Podobnie postępuj z gadżetami erotycznymi – myj je przed każdym użyciem i po użyciu.
  5. Pij sok z żurawiny. Ten owoc ma wyjątkowe właściwości — zawarte w nich składniki działają przeciwzapalnie, zmieniają powierzchnię bakterii E. coli, tak że nie może ona wiązać się z drogami moczowymi i ścianą pęcherza moczowego. Poza tym obniżają pH moczu, co czyni środowisko mniej przyjaznym dla rozwoju bakterii chorobotwórczych. Co istotne, sok z żurawiny może pomóc zapobiec pojawienia się infekcji, ale jej nie leczy.

Ważne!

Jeśli podejrzewasz, że masz infekcję, idź do lekarza. Nieleczone infekcje układu moczowego są bardzo niebezpieczne. Bakterie z dróg moczowych mogą przenosić się dalej do organizmu i wpływać na sposób pracy innych narządów. ZUM najczęściej leczy się antybiotykami, które zaordynuje lekarz.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.