Naukowcy mówią, że kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni

Aleksandra Supryn
09.03.2016 15:31
Naukowcy mówią, że kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni
fot. Ile powinna spać dorosła osoba? Ile godzin potrzeba na regenerację?

Masz poczucie winy, że zbyt długo śpisz i tracisz cenny czas? Jeśli jesteś kobietą, przestań się martwić. Naukowcy odkryli właśnie, że panie potrzebują większej ilości godzin snu niż mężczyźni.

Sen to jedna z podstawowych potrzeb ludzkich. Bez niego nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. To właśnie wtedy nasz mózg odpoczywa. Regeneruje się wtedy kora mózgu – część odpowiedzialna m.in. za pamięć, mowę i wyuczone czynności.  

Ile snu potrzebuje dorosła osoba?

Niedawne badania pokazały, że dorosła osoba wcale nie potrzebuje aż 8 godzin snu na dobę. Optymalna ilość to według naukowców 6,5 godziny. Powiedzieli oni, że przez ten czas organizm jest w stanie się w pełni zregenerować. U osób śpiących od 6 do 7 godzin na dobę nie zauważono również żadnych komplikacji zdrowotnych.

Kolejny eksperyment pokazał jednak, że może być trochę inaczej. Według specjalistów z uniwersytetu w Wielkiej Brytanii kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni.

Udowodnili to przeprowadzając badania na grupie 210 kobiet i mężczyzn w średnim wieku. Okazało się, że u niewyspanych kobiet znacznie częściej pojawiają się poważne problemy zdrowotne niż u mężczyzn, którzy śpią za mało.

„Odkryliśmy, że kiepski sen u kobiet jest mocno związany z bardzo wysokim poziomem dyskomfortu psychicznego, odczuwaniem wrogości czy złości oraz zwiększonym ryzykiem wystąpienia depresji. Z drugiej strony, objawy te nie pojawiały się w aż tak wysokim stopniu u mężczyzn z zaburzeniami snu.” – powiedzieli naukowcy, którzy przeprowadzili badania.

Dlaczego jednak kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni? Odpowiedzi na to pytanie udzielił profesor Jim Horne, dyrektor Centrum Badań Snu (Sleep Research Center) na Uniwersytecie Loughborough:

„Im większa część mózgu jest aktywna w ciągu dnia, tym dłuższy jest potem czas regeneracji. Kobiety mają tendencję do robienia wielu rzeczy na raz, a więc używają większej części mózgu niż mężczyźni. Przez to potrzeba snu jest u nich o wiele większa”.

Drogie panie, ile powinnyśmy więc spać? Co najmniej 20 minut dłużej niż panowie. 

___

ZdrowoBardzo / AS