Zamknij

Tyle kobiet w Polsce nadmiernie pije alkohol. Ekspert wyjaśnia

08.11.2022 13:32

W Polsce około 3 mln osób ma problem alkoholowy. Kobiety stanowią 1/6 nadmiernie pijących. Jak zauważa Krzysztof Brzózka, były dyrektor PARPA, to prawda, że kobiety szybciej się uzależniają i trudniej wychodzą z nałogu, ale nie ma dowodów, że ma to wpływ na ich dzietność. Co innego w przypadku mężczyzn. – Zderzenie tego, że panie piją z problemem dzietności jest po prostu idiotyczne, mówiąc wprost – powiedział ekspert.

Tyle kobiet w Polsce ma problem alkoholowy
fot. Shutterstock

Nie milkną echa wypowiedzi posła Jarosława Kaczyńskiego, w której próbował zdiagnozować przyczyny niskiego przyrostu naturalnego w Polsce, obarczając winą młode kobiety pijące alkohol. Czy rzeczywiście w Polsce tak dużo kobiet ma problem alkoholowy? Mówił o tym na antenie Polsat News były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) Krzysztof Brzózka.

Ile kobiet w Polsce nałogowo pije alkohol?

W Polsce jest około 3 mln osób, które mają problem alkoholowy. Krzysztof Brzózka powiedział, że „proporcja między kobietami a mężczyznami w kwestii spożywania alkoholu to 1:6, w związku z tym, wśród 3 mln osób w kraju, które mają problem z alkoholem, pań będzie w granicach 500-600 tysięcy”.

Ekspert uważa też, że najbardziej niepokojące jest to, że gwałtownie wzrasta liczba zgonów na marskość wątroby. I że to właśnie wśród kobiet problem ten narasta szybciej.

Czy kobiety szybciej uzależniają się od alkoholu niż mężczyźni?

Specjaliści są zgodni, że kobiety rzeczywiście szybciej uzależniają się od alkoholu, bo wynika to z uwarunkowań biologicznych. Były dyrektor PARPA wyjaśnia, że „kobiety ze względu na skład chemiczny organizmu i mniejszą ilość enzymów, które utylizują alkohol, łatwiej, szybciej wpadają w chorobę alkoholową i ciężej z niej wychodzą niż mężczyźni”. Wyjaśnił, że organizmy kobiet i mężczyzn są inne, a problemy alkoholowe u kobiet rzeczywiści są trudniejsze.

Nie jest jednak tak, że dorosłe kobiety piją więcej niż mężczyźni. Choć Brzózka przyznał, że „w wieku lat 15-17 dziewczęta piją tyle, co chłopcy”, to „z biegiem lat ta sytuacja zdecydowanie się rozwarstwia i prym wiodą panowie, szczególnie gorzej wykształceni, z mniejszych miejscowości i ci, którzy mają niskie poczucie własnej wartości”. Natomiast wśród pań częściej piją kobiety z wyższym wykształceniem, zaradne, które są bardzo aktywne zawodowo”.

Kto ma problem z płodnością z powodu alkoholu?

Krzysztof Brzózka wypowiedział się także na temat tego, jak alkohol wpływa na posiadanie dzieci przez kobiety i mężczyzn. – Nie ma takich badań, które pokazywałyby, że używanie alkoholu przez panie ma wpływ na ich dzietność. Czymś innym jest używanie alkoholu przez panów. Tutaj problem można wykazać – wskazał były dyrektor PARPA.

Jak podkreślają naukowcy, alkohol ma szkodliwy wpływ na płodność mężczyzn, ale też kobiet (to co innego niż dzietność). U mężczyzn pogarsza jakość nasienia, w tym wpływa na liczbę i ruchliwość plemników. Obniża też stężenie testosteronu w organizmie, co może powodować zaburzenia wzwodu, a także prowadzić do impotencji. U kobiet nadmiernie spożywających alkohol może dojść do zaburzeń hormonalnych, co wpływa na zaburzenie cyklu owulacyjnego. Zawarty w alkoholu etanol obniża też wydzielanie śluzu pochwowego, który pełni ważną rolę w zapłodnieniu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła: A. Czerwińska, T. Pawłowski, Zaburzenia płodności u mężczyzn uzależnionych od alkoholu, Journal of Sexual and Mental Health 2018;16(2):61-66 / J. Moskalewicz, Problemy zdrowia prokreacyjnego związane z konsumpcją alkoholu, Alkoholizm i Narkomania 2007, Tom 20: nr 1, 55-63 / Polsat News