Zamknij

Higiena intymna kobiet - jak dbać o miejsca intymne? 5 zasad, które pomogą zapobiegać infekcjom

30.06.2021 11:18

Higiena intymna kobiet jest niezwykle istotna. Odpowiednia pielęgnacja miejsc intymnych zapewnia uczucie komfortu i - co najważniejsze - pomaga zapobiegać infekcjom. Dlatego tak ważne jest, aby była ona prawidłowa. Poniżej znajdziecie 5 zasad, które podpowiedzą wam, jak dbać o miejsca intymne.

Higiena intymna kobiet - jak dbać o miejsca intymne? 5 zasad, które pomogą zapobiegać infekcjom
fot. SHUTTERSTOCK

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że higiena intymna ma duże znaczenie. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja. Część osób natomiast źle ją wykonuje. Warto zatem dowiedzieć się, jak dbać o miejsca intymne. Wdrożenie tych pięciu prostych zasad pomoże ci uniknąć infekcji.

1. Nie myj miejsc intymnych zbyt często

Łatwo w tym temacie popadać w skrajności. Dużo osób myśli, że jeśli okolice miejsc intymnych będzie myło często, to w ten sposób uniknie uporczywych infekcji. To jednak duży błąd. Zbyt "agresywna higiena" powoduje zachwianie mikroflory bakteryjnej pochwy, a to z kolei może doprowadzić do problemów zdrowotnych.

Jak zatem często powinno się podmywać? Najlepiej, żeby okolice miejsc intymnych myć maksymalnie dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Wyjątek stanowi tu czas miesiączki oraz okres letni.

2. Pamiętaj o kierunku mycia miejsc intymnych

Bardzo ważny jest także sposób mycia miejsc intymnych, a dokładniej kierunek. Zawsze należy podmywać się "od przodu do tyłu". W przeciwnym wypadku do sromu mogłyby przedostać się szkodliwe bakterie z odbytu.

3. Nie przesadzaj z depilacją

Niektóre kobiety uważają, że całkowite golenie miejsc intymnych jest bardziej higieniczne niż pozostawienie tam włosków. Nic bardziej mylnego. W końcu to właśnie włosy łonowe chronią miejsca intymne przed patogenami, m.in. bakteriami, wirusami i grzybami, które mogą wywołać infekcje. Ponadto zapobiegają podrażnieniom i otarciom podczas stosunków i zapewniają optymalną temperaturę miejsc intymnych.

Dr Witold Ledowicz, specjalista ginekologii i położnictwa, który jest przeciwny całkowitemu goleniu, swoim pacjentkom zaleca "złoty środek". Sugeruje możliwość golenia pachwin i łona, ale nie warg sromowych.

4. Dokładnie osusz miejsca intymne

Jeśli już wiemy, jak często myć okolice miejsc intymnych i w jaki sposób najlepiej to robić, można przejść do pytania, co powinno się zrobić po wyjściu spod prysznica. Otóż miejsca intymne należy dokładnie osuszyć - grzyby i bakterie lubią wilgoć i ciepło.

Tu także obowiązuje wspomniana powyżej zasada. Powinniśmy wycierać się "od przodu do tyłu". Dobrze, żeby używać do tego oddzielnego ręcznika, najlepiej bawełnianego.

5. Wybierz odpowiednią bieliznę

Niezwykle istotny jest także wybór odpowiedniej bielizny. Lepiej nie nosić zbyt obcisłych majtek, a stringi zakładać tylko sporadycznie. Bo choć kobiety, które nigdy nie miały problemów z infekcjami dróg moczowych bądź rodnych, nie powinny mieć ich również, gdy od czasu do czasu założą taką bieliznę, to inaczej jest w przypadku pań, które miewają problemy z układem moczowym i infekcjami pochwy oraz z tymi, które mają do nich predyspozycje.

Kształt stringów może zaostrzać objawy lub sprawić, że dolegliwości będą pojawiały się znacznie częściej. Ponadto, jeśli wybierzemy zbyt małe majtki, może dojść do podrażnienia łechtaczki.

Jeśli już koniecznie chcemy założyć stringi, to warto wybrać te wykonane z materiału, który pozwala skórze oddychać, np. z cienkiej naturalnej bawełny.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

RadioZET.pl/Apteline.pl/zdrowie.radiozet.pl