Dzień "Boskich Matek": Z rakiem można żyć i... dawać nowe życie!

Monika Piorun
06.10.2017 13:26
Dzień "Boskich Matek": Z rakiem można żyć i... dawać nowe życie!
fot. raknroll/BoskieMatki

Każdego roku 500 Polek w ciąży dowiaduje się, że ma raka. Wspierająca je Fundacja Rak'n'Roll przekonuje, że mogą się leczyć onkologicznie i mają szansę urodzić zdrowe dziecko. Z okazji przypadającego 6 października Dnia Boskich Matek na warszawskiej Woli odsłonięto wyjątkowy mural na znak wsparcia z kobietami, które będąc w stanie błogosławionym zmagają się z nowotworem.

U pół tysiąca kobiet w trakcie ciąży diagnozuje się nowotwór. Lekarze obserwują stały wzrost liczebności tej grupy. Dzieje się tak z powodu wzrostu zachorowań na choroby onkologiczne, późnego macierzyństwa oraz występowania nowotworów u coraz młodszych osób. Moment, w którym kobieta spodziewa się dziecka, jest wyjątkowy. Zwykle dostęp do badań jest wtedy ułatwiony a ich częstotliwość pozwala na monitorowanie zdrowia przyszłej matki i potomstwa, które nosi w swoim łonie. Niestety w wielu przypadkach objawy nowotworu można mylić z symptomami charakterystycznymi dla początkowych etapów ciąży. 

Ciąża czy nowotwór?

Jak wyjaśnia prof. Wielgoś, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Kierownik Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii, Konsultant Krajowy w dziedzinie Perinatologii, Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników:

Ciąża nie chroni przed zachorowaniem na nowotwór, choć wielu z nas wydaje się, że to czas szczególnej ochrony dla kobiety. Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, iż objawy choroby często są wręcz identyczne z objawami ciąży.

Nawet tak charakterystyczny symptom jak wyczuwalne guzki w piersi są składane na karb ciąży, tymczasem może to być rak piersi. Dlatego, jeśli są jakiekolwiek podejrzenia, należy przeprowadzić badania diagnostyczne - zwłaszcza, że większość z nich jest bezpieczna i dla matki, i dla dziecka.

Zobacz także

Im wcześniej zdiagnozowana choroba, tym większe szanse na wyleczenie

- Dzięki rozwojowi medycyny praktycznie każdy rodzaj leczenia onkologicznego można stosować w ciąży, i chemioterapię, i chirurgię, czasami nawet radioterapię. Powtórzę za onkologami - ciąża nie zmienia rokowań dotyczących choroby. Jednak chciałbym jednoznacznie podkreślić, że to są wymagające pacjentki i prowadzenia ich mogą podjąć się tylko doświadczeni lekarze i wyspecjalizowane ośrodki. Jednak jest to możliwe, ba, w tej chwili jest to standard w opiece nad kobietą ciężarną - tłumaczy prof. Wielgoś.

Fundacja Rak’n’Roll - Wygraj Życie! wraz z ekspertami zwraca się z apelem zarówno do środowiska medycznego, jak i bezpośrednio do kobiet, o zachowanie czujności onkologicznej w trakcie ciąży, korzystanie z badań diagnostycznych oraz stosowanie właściwych terapii umożliwiających zachowanie ciąży.

Boskie Matki, czyli nowotwór w stanie błogosławionym

6 października, z okazji przypadającego już po raz trzeci Dnia Boskich Matek, na warszawskiej Woli odsłonięto specjalny mural okazujący symboliczne wsparcie dla kobiet zmagających się z chorobą nowotworową podczas ciąży.

Zrzut ekranu 2017-10-06 o 13.52.12

Boskie Matki mówią, że czują się samotne, niezrozumiane, zagubione. Stają przed dramatycznymi wyborami i część pytań zostaje z nimi na długo, czasem na zawsze. Jak tłumaczy Monika Dąbrowska z Fundacji Rak'n'Roll, która sama zmagała się z podobnymi problemami:

To jedno z najtrudniejszych doświadczeń życiowych, kiedy radość z macierzyństwa przeplata się ze lękiem o życie i zdrowie, własne i dziecka. Potrzebujemy wiedzieć, że społeczeństwo nas rozumie, akceptuje, wspiera, nie ocenia.

Zrzut ekranu 2017-10-06 o 13.22.50
fot. raknroll/Boskie Matki

Z rakiem można żyć, a nawet dawać nowe życie

Boskie Matki” to misyjny projekt Fundacji, spełnienie marzenia założycielki - Magdaleny Prokopowicz, która po własnych doświadczeniach, walce o możliwość leczenia onkologicznego i zachowania ciąży, postanowiła głośno mówić o tym, że „z rakiem można żyć, a nawet życie dawać”.

W 2015 roku Fundacja Rak’n’Roll uruchomiła Program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”, w ramach którego podopieczne otrzymują bezpłatną pomoc onkologiczną, psychologiczną, dietetyczną i rehabilitacyjną. Do tej pory skorzystało z niej ponad 100 kobiet a na świat przyszło w tym czasie ponad 90 boskich dzieci.

Zrzut ekranu 2017-10-06 o 12.25.01
fot. raknroll/Boskie Matki

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/π