Zamknij

Dlaczego lepiej spać bez majtek? Ginekolog tłumaczy

12.06.2018 12:05

Spanie bez majtek ma wiele zalet, m.in. zmniejsza ryzyko infekcji intymnych, pomaga w odchudzaniu, poprawia relacje pomiędzy partnerami – wylicza zalety spania bez bielizny ginekolog-położnik Nicole Sochacki-Wójcicka, autorka bloga „Mama ginekolog”, namawiając do nocnego wietrzenia miejsc intymnych. Jej akcję użytkowniczki Instagrama opatrzyły nazwą #wietrzenienarodowe.

Kobieta w łóżku - spanie bez majtek
fot. Shutterstock

W swoim artykule ginekolog-położnik napisała: „Jako dziecko spałam bez majtek pod piżamą – tak mama kazała. Przyszła pierwsza miesiączka, pierwsze samodzielne wypady z koleżankami do drogerii, pierwsze nocowania poza domem, kolonie – i stwierdziłam, że spanie w majtkach jest po prostu dużo bardziej «cool» i modne – nie chce być inna od moich koleżanek. Podobnie «cool» wydawało mi się kupowanie wkładek higienicznych i noszenie ich na co dzień.
Po pierwsze miałam panikę, że dostanę niespodziewanie miesiączki, a po drugie TV zrobiło mi istne pranie mózgu – chcesz być higieniczna noś wkładki higieniczne w dzień i nocy”. W efekcie – jak napisała Nicole Sochacki-Wójcicka – zaczęły się u niej pojawiać nawracające infekcje intymne. Postanowiła porozmawiać o tym ze swoją mamą.

Śpij bez majtek, „daj JEJ pooddychać”

„Zawsze miałam bardzo otwarty związek z mamą, jeżeli chodzi o takie tematy, i tu wielki ukłon dla mamusi, która od razu mi powiedziała – «dziecko, jak ty możesz spać w tych gaciach, daj JEJ pooddychać»” – napisała autorka bloga. I opisuje swoją reakcję: „[…] Co ta matka gada – oddychają to płuca, a nie srom. Daj mi matko spokój, jak to mam spać bez gaci?! Zwariowałaś!”

Autorka przyznaje, że dopiero na studiach zrozumiała, co jej mama miała na myśli. Nie chodziło jej o żadne „oddychanie”, ale o wietrzenie. I tłumaczy: „Błona śluzowa pochwy oraz gruczoły znajdujące się w pochwie, przedsionku pochwy oraz w okolicach szyjki macicy – produkują śluz. To normalne. Ten śluz pełni wiele funkcji – po pierwsze sam fakt, że wciąż się produkuje i «wypływa» – jest mechanizmem samooczyszczenia się pochwy. Poza tym, jeżeli nasze okolice intymne są dotykane (czy to w kontekście zbliżenia intymnego czy po prostu przez kawałek materiału tudzież wkładki higienicznej) to tego śluzu będzie produkowało się WIĘCEJ. Tak to po prostu działa. Więc, jeżeli nie macie na sobie majtek a tym bardziej wkładki – to tego prawidłowego śluzu produkuje się mniej”. I dodaje, że argument „muszę mieć majtki, bo mam dużo śluzu” właśnie został obalony. Śpisz bez majtek, będzie mniej śluzu.

Warto przeczytać: Upławy: nie wstydź się, reaguj! Jak rozpoznać i leczyć upławy z pochwy?

Masz nawracające infekcje intymne? Śpij bez majtek!

Jakie ma to przełożenie na infekcje intymne? Autorka wyjaśnia w bardzo prosty sposób. „Czy to człowiek, czy to drobnoustrój, grzyb, czy bakteria – do przetrwania i rozmnażania się potrzebuje wody.  Część bakterii i grzybów, która są ewolucyjnie nauczone do przeżycia w warunkach, kiedy nie ma stałego dostępu do wody – tworzy tak zwane przetrwalniki. Jednak bakterie i grzyby, które mamy w okolicach intymnych takich przetrwalników nie tworzą, więc gdy zabierzemy im wilgotność one giną”. I dodaje, że suszenie to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania bakterii z różnych powierzchni.

Dlaczego więc warto spać bez majtek i wietrzyć miejsca intymne?

  • Bo śpiąc bez majtek, produkujesz mniej śluzu.
  • Bo śluz, który się pojawia, szybciej schnie.
  • Bo w suchych warunkach nie namnażają się bakterie i grzyby z pochwy.

To ważne: Waginoza bakteryjna: stan wewnętrznej (nie)równowagi. Jak rozpoznać bakteryjne zakażenie pochwy?

Spanie nago – jakie ma zalety?

A to niejedyne zalety spania bez bielizny. Ginekolożka wymienia jeszcze kilka powodów, dlaczego warto to robić. Spanie nago:

  • utrudnia przemieszczanie się drobnoustrojów z okolic odbytu do pochwy,
  • pomaga schudnąć, bo wtedy przyspiesza nasz metabolizm,
  • zmniejsza ryzyko depresji,
  • poprawia relacje pomiędzy partnerami.

Autorka zachęca, aby każda z nas spróbowała spać bez majtek: „Zrób 4-tygodniowy test wietrzenia i zobacz, czy nie widzisz poprawy samopoczucia. CO CI SZKODZI SPRÓBOWAĆ?”. Jeśli nie lubisz spać nago, to śpij w koszuli nocnej, ale bez majtek (chyba że masz miesiączkę).

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: mamaginekolog.pl
------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk