Nie pierzesz nowych ubrań? Możesz mieć problemy ze zdrowiem

02.03.2018 13:44
Po zakupie ubrań pamiętaj o ich dokładnym upraniu
fot. Fotolia

Kupujemy ubrania nie tylko dla zabicia czasu. Większość z nas decyduje się na zakupy tuż przed wielkim wyjściem lub ważną imprezą. To dlatego pokusa założenia na siebie nowej sukienki lub spodni jest tak duża. Warto jednak zwalczyć w sobie chęć założenia nowych ubrań, nawet jeśli czasu na ich wypranie jest niewiele. Naukowcy ostrzegają, że ubrania prosto ze sklepu mogą być źródłem bakterii, wirusów, grzybów, a nawet pasożytów.

Kupowanie ubrań dla większości osób to sama przyjemność. Szczególnie gdy nową sukienką, spodniami i bluzką można pochwalić się na wieczornej imprezie lub następnego dnia w pracy. Warto jednak wziąć na wstrzymanie. Naukowcy przekonują, że nowe ubrania mogą być źródłem zanieczyszczeń, grzybów, bakterii, a nawet pasożytów. Dlatego przed założeniem nowych ubrań trzeba je dokładnie uprać.

Ubrania warto prać również z innego powodu. Większość producentów stosuje środki chemiczne, które zapobiegają gnieceniu się odzieży i sprawiają, że ubrania w sklepie wyglądają ładnie i świeżo. Te same środki mogą powodować miejscowe uczulenia w postaci wysypki na skórze. To samo dotyczy konserwantów, którymi traktowana jest odzież w magazynach. Jeśli zamawiasz ubrania przez internet, musisz liczyć się z faktem, że będą odpowiednio zabezpieczone przed pleśnią, która może rozwinąć się w czasie długiego transportu.

Dermatolodzy nie mają wątpliwości. Substancje chemiczne dodawane do odzieży mogą być źródłem problemów skórnych. W artykule The Independent można przeczytać, że najbardziej groźne są żywice formaldehydowe, które nierzadko stosowane są jako konserwant odzieży (zapobiegający rozwojowi pleśni). Formaldehyd, szczególnie gdy jego normy są przekroczone, może wywoływać przykre reakcje na skórze. Teraz już wiesz, skąd biorą się wysypka i swędzenie, na przykład po założeniu nowych dżinsów.

Nowe ubrania mogą być źródłem bakterii i pasożytów

Według ekspertów noszenie ubrań prosto ze sklepu może mieć nieprzyjemne skutki zdrowotne. Według Donalda Besito, profesora dermatologii z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia, noszenie nowych ubrań, które nie zostały wcześniej uprane, może prowadzić do podrażnienia skóry, zarażenia się świerzbem, wszawicą, a nawet grzybicą.

Wszy odzieżowe, choć występują rzadko, mogą chować się w zagięciach tkanin i szwach. Te stawonogi żywią się ludzką krwią, dlatego lepiej dmuchać na zimne. W przypadku ukąszenia może bowiem dojść do zakażenia durem plamistym lub riketsjozą.

Jeśli nie przekonują cię słowa ekspertów, pomyśl o tym, ile osób przed tobą przymierzało te same ubrania. Na odzieży często widoczne są ślady cudzego potu, resztki makijażu i włosy. Weź pod uwagę, że wiele osób nie traktuje ubrań w sklepie z szacunkiem. Z tego powodu często lądują one na ziemi, zgniatane przez brudne buty, narażone na kontakt z błotem i kurzem. Niestety, dużo gorsze jest to, czego nie widać gołym okiem. Wirusy, bakterie i pasożyty pozostają na ubraniach po osobach, które przymierzały je wcześniej. Te same ubrania po chwili trafiają na wieszak i ekspozycję w sklepie. Jeśli kupisz bluzkę, spodnie lub bieliznę, zawsze miej na uwadze, że ktoś przymierzał je wcześniej.

Jak chronić się przed zarażeniem?

Zamiast ryzykować, lepiej poświęcić trochę czasu na upranie i uprasowanie ubrań. Warto również stosować się do podstawowych zasad higieny: nie przymierzać butów na gołą stopę, a bielizny i pozostałych części odzieży na gołe ciało. Dzięki temu zyskuje się pewność, że odzież jest bezpieczna i można ją swobodnie nosić.

Zobacz także

Źródło: The Independent (Why you need to wash new clothes before wearing them, according to a dermatologist); Nowe ubrania trzeba od razu prać. Dermatolog: wnosimy z nimi do domu nawet pasożyty; Dlaczego trzeba prać nowe ubrania?

_______

zdrowie.radiozet.pl/nk

Legginsy damskie - jakie wybrać na siłownie?