Dlaczego kobiety budzą się wcześniej niż mężczyźni?

Monika Piorun
13.09.2016 17:31
Dlaczego kobiety budzą się wcześniej niż mężczyźni?
fot. Dlaczego kobiety budzą się wcześniej niż mężczyźni?

Ciągle jesteś zmęczona? Mimo że kładziesz się spać o wczesnej porze, to rankiem nie czujesz się rześko? Wcale nie musisz cierpieć na bezsenność. Kanadyjskim uczonym właśnie udało się właśnie wykazać, że zmiany hormonalne mają bezpośredni wpływ na różną długość snu w zależności od płci.

Zegar biologiczny pań ma związek z ich cyklem menstruacyjnym. To hormony sprawiają, że zasypiają i budzą się one wcześniej niż panowie.

Zespołowi dr Diane B. Bolvin z Uniwersytetu McGill udało się udowodnić, że kobiecy rytm okołodobowy jest lepiej zsynchronizowany ze wschodnią strefą czasową, przez co w momencie zasypiania panie znajdują się w innej fazie dobowej niż mężczyźni, co tylko zwiększa ich podatność na zaburzenia snu.

Okazuje się, że pod względem biologicznym kobiece ciało gorzej radzi sobie z dostosowaniem do poszczególnych faz snu podczas nocnego odpoczynku w porównaniu do męskich organizmów.

Płeć snu

EN_01133423_0302
fot. Value Stock Images/East News

Kiedy naukowcy przeanalizowali cykl snu i czuwania 11 kobiet i 15 mężczyzn, którzy przeszli trwające 72 godziny badanie polisomnograficzne, okazało się, że kobiece ciało zmienia temperaturę w trakcie snu w zupełnie inny sposób niż panowie, wykazując tendencję do szybszego osiągania takich parametrów, które u panów można zaobserwować dopiero na dalszych etapach snu.

Kobiety zasypiają w momencie, kiedy są już w późniejszej fazie cyklu okołodobowego niż mężczyźni. Kobiecy rytm snu jest też w większym stopniu uzależniony od działania hormonów, dlatego są bardziej podatne np. na bezsenność. 

Przeczytaj: Rankiem jesteśmy bardziej podatni na infekcje wirusowe

Chcesz szybko zasnąć? Wyeliminuj niezdrowe tłuszcze!

ham
fot. imago stock&people/EAST NEWS

Nie zawsze problemy ze snem mają związek tylko ze zmianami hormonalnymi. Zwykle tego typu dolegliwości mogą mieć bardziej przyziemne podłoże i wynikać po prostu ze złej diety. Udowodniono, że zbyt duża ilość tłuszczów nasyconych w codziennym menu ma bezpośredni wpływ na późniejszą godzinę zasypiania.

Jeśli więc chcemy się wyspać - w pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować niezdrowe fast foody. Dopiero potem możemy zrzucać winę za problemy ze snem na płeć.

Przeczytaj: Nie możesz wcześnie zasnąć? To przez złą dietę!

Zagłosuj

O jakiej porze udaje Ci się zasnąć?

Liczba głosów:

Przeczytaj: Najlepsze sposoby na bezsenność

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π