Zamknij

Cytologia płynna, LBC - na czym polega, ile kosztuje i czym różni się od klasycznego badania?

02.07.2021 12:38

Ostatnio coraz więcej słyszy się o cytologii płynnej, czyli LBC. Badanie to, podobnie jak cytologia klasyczna, pozwala na wykrycie nieprawidłowych zmian w obrębie szyjki macicy. Szczegółowe informacje na temat tego, na czym polega cytologia na podłożu płynnym, ile czeka się na wynik i ile kosztuje, można znaleźć poniżej.

Cytologia płynna, LBC - na czym polega, ile kosztuje i czym różni się od klasycznego badania?
fot. SHUTTERSTOCK
  1. Cytologia płynna - jak wygląda badanie?
  2. Cytologia płynna a cytologia klasyczna - różnice
  3. Cytologia płynna - ile czeka się na wynik?
  4. Ile kosztuje cytologia płynna? Cena badania

Cytologia płynna - jak wygląda badanie?

Cytologia to badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Za jego pomocą można wykryć zmiany nowotworowe, jak i przednowotworowe. Pierwsza cytologia powinna zostać wykonana między 20., a 25. rokiem życia lub wkrótce po rozpoczęciu współżycia płciowego. Jeśli jej wynik jest prawidłowy, zaleca się powtarzać badanie minimum co 3 lata. Wielu specjalistów jednak rekomenduje wykonywanie badań częściej - najlepiej raz w roku.

Cytologia na podłożu płynnym, czyli LBC (ang. Liquid Based Cytology), określana też jako cytologia cienkowarstwowa lub cytologia jednowarstwowa polega na pobraniu za pomocą szczoteczki wymazu z szyjki macicy, a następnie umieszczeniu próbki bezpośrednio w pojemniku ze specjalnie przygotowanym płynnym podłożem. W klasycznej metodzie natomiast wymaz pobierany jest na suche szkiełko. 

Cytologia płynna a cytologia klasyczna - różnice

Jak już wspominaliśmy powyżej, podstawową różnicą między tymi dwoma badaniami jest umiejscowienie pobranego wymazu z szyjki macicy. Pojemnik ze specjalnym płynem, który stosowany jest w cytologii LBC, zapobiega uszkodzeniu pobranych komórek. Ponadto pozwala na wyeliminowanie z nich niepożądanych elementów, m.in. śluzu, czerwonych i białych krwinek oraz bakterii, które mogłyby utrudnić dalszą ocenę mikroskopową. 

Co za tym idzie, cytologia płynna jest znacznie dokładniejsza niż klasyczne badanie. Zwiększa jego skuteczność oraz wiarygodność. Ogranicza także liczbę wyników nieczytelnych oraz fałszywie negatywnych. Dużą zaletą cytologii LBC jest także to, że raz pobrany materiał można wykorzystać do dalszych badań, na przykład w kierunku HPV.

Według specjalistów z Polskiego Towarzystwa Patologów Towarzystwa oraz lekarzy onkologów stosowanie cytologii płynnej zwiększyłoby skuteczność wykrywania wczesnych zmian chorobowych, prowadząc tym samym do wzrostu skuteczności leczenia. Pozwoliłoby również na wcześniejsze wykrywanie zmian przednowotworowych, co w konsekwencji mogłoby obniżyć zachorowalność na raka szyjki macicy.

Jeśli chodzi o cytologię klasyczną, to jej największą wadą jest niska czułość na poziomie ok. 60%. Oznacza to, że nawet u 4 na 10 badanych kobiet nieprawidłowe zmiany w obrębie szyjki macicy nie zostaną wykryte. I na odwrót. Nieprawidłowy wynik nie zawsze musi oznaczać, że pojawiły się zmiany nowotworowe lub przednowotworowe. Co więcej, stosunkowo duży odsetek pobranych wymazów jest w tak złej jakości, że nie nadaje się do badania. Wówczas niezbędne jest jego powtórzenie.

Cytologia płynna - ile czeka się na wynik?

Czas oczekiwania na wynik cytologii płynnej, tak samo jak klasycznej, nie jest krótki. Zazwyczaj pacjentki otrzymują go dopiero po około 2, a czasem nawet 4 tygodniach. Wszystko oczywiście zależy od danego laboratorium. 

Ile kosztuje cytologia płynna? Cena badania

W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia klasyczne badanie cytologiczne mogą wykonywać bezpłatnie raz na 3 lata pacjentki między 25. a 59. rokiem życia. Cytologia płynna w Polsce natomiast nie jest refundowana. Kobiety mogą ją zrobić w prywatnej placówce, a jej cena waha się od 60 do nawet 400 zł (w zależności od rodzaju cytologii). 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

RadioZET.pl/gyncentrum.pl/onkonet.pl/nfz-lodz.pl/