Zamknij

Matki, siostry, córki: Co powinny wiedzieć o kobiecych nowotworach?

Matki, siostry, córki: Co powinny wiedzieć o kobiecych nowotworach?
fot. East News

Każdego dnia aż 5 Polek umiera na raka szyjki macicy. W Europie co 18 minut ginie z tego powodu jedna kobieta. Nowotwór piersi zabiera nam codziennie 13 pań - matek, sióstr lub córek, które mogłyby uniknąć choroby dzięki odpowiednio szybko postawionej diagnozie i regularnym badaniom profilaktycznym.

Jakie badania powinny wykonywać kobiety, by chronić się przed nowotworami?

Rak szyjki macicy i rak piersi należą do jednych z najbardziej popularnych chorób nowotworowych, które zbierają śmiertelne żniwo wśród kobiet. Gdyby większość z nas wykonywała systematycznie podstawowe badania, można byłoby nie tylko znacznie szybciej wykryć niepokojące zmiany, ale i wyraźnie ograniczyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Każda Polka - bez względu na to, czy jest już matką, babcią czy jeszcze tylko córką, powinna zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz zdrowego stylu życia, tylko profilaktyka może zwiększyć ich szanse na to, by cieszyć się życiem do późnej starości.

RAK PIERSI

1. Samobadanie piersi

Zrzut ekranu 2017-06-14 o 13.30.11 1
fot.
fot. East News

Każda matka powinna uświadomić swoją córkę, jak ważne jest samodzielne badanie piersi. Najlepiej zacząć je w początkowym dniu cyklu miesięcznego - w 2. lub 3. dniu po zakończeniu menstruacji lub w jednym, konkretnie ustalonym dniu w ciągu miesiąca.

Samobadanie piersi mogą zacząć wykonywać nawet nastoletnie dziewczęta a kobiety po 20. roku życia powinny wyrobić sobie nawyk regularnego sprawdzania, czy w obrębie ich piersi nie dochodzi do niepokojących zmian w postaci drobnych zgrubień lub guzków wyczuwalnych pod skórą. Warto też zwrócić uwagę na zmianę ich wielkości, zabarwienia lub kształtu. Wszelkie odstępstwa od normy powinno się konsultować z ginekologiem i zwrócić się po profesjonalną pomoc lekarską.

Zobacz także

piersi
fot.
fot. East News

2. USG piersi

Pierwsze badanie ultrasonograficzne piersi powinno się wykonać już po 20 roku życia, zaś jeśli przekroczymy trzydziestkę - obowiązkowo (przynajmniej raz w roku), zwłaszcza, jeśli w naszej rodzinie wystąpiły przypadki raka piersi lub stosujemy antykoncepcję hormonalną. Badanie USG można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesięcznego, choć zwykle zaleca się, by robić je w pierwszej połowie cyklu - około kilku dni po menstruacji.

Zobacz także

3. Mammografia

Każda kobieta po czterdziestce powinna zgłosić się na mammografię, którą zwykle warto powtarzać co 2 lata.

Jeśli zaś w naszej rodzinie występowały przypadki raka piersi - wtedy warto zdecydować się na pierwszą mammografię już w okolicach 35. roku życia - powtarzając badania co roku (tak jak zaleca się to pięćdziesięciolatkom).

Zobacz także

cyc 1
fot.
fot. East News

RAK SZYJKI MACICY

4. Badanie ginekologiczne

Jeśli nie dolegają nam nieregularne miesiączki ani inne dolegliwości okolic intymnych, na pierwsze badanie ginekologiczne powinnyśmy się zgłosić około 18. roku życia. Często zdarza się, że na pierwszą wizytę u ginekologa matki zabierają własne córki. To ważne, by uświadomić im, że systematyczne badania profilaktyczne mogą być bezcenne.

Pomiędzy 25. a 35. rokiem życia badania ginekologiczne zaleca się przeprowadzać co roku lub częściej - jeśli stosujemy środki antykoncepcyjne i jesteśmy aktywne seksualnie.

5. USG ginekologiczne

Uzupełnieniem badania ginekologicznego powinno być USG (przezbrzuszne, dopochwowe lub doodbytnicze), dzięki któremu można wykryć nieprawidłowości, które ciężko rozpoznać podczas pozostałych badań. Wykonuje się je za pomocą cienkiej sondy o grubości 1-2 cm, którą wprowadza się do pochwy. Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa około 20 minut. Lekarz odczytuje uzyskane dane za pośrednictwem monitora. Badanie należy wykonywać profilaktycznie nie rzadziej niż co 2 lata, najlepiej w pierwszych dniach po zakończeniu cyklu miesięcznego.

USG przezbrzuszne

Przed jego wykonaniem należy maksymalnie wypełnić pęcherz, dlatego na godzinę przed planowanym badaniem powinno się wypić ok. 1-1,5l niegazowanej wody i nie oddawać moczu. Zwykle wykonuje się je przez około kilkanaście minut, podczas których lekarz przykłada sondę do dolnych części powłok brzusznych. Wśród pacjentek, które nigdy nie współżyły można przeprowadzać USG ginekologiczne doodbytniczo.

Kobiety w wieku rozrodczym powinny wykonywać USG ginekologiczne w pierwszych dniach po zakończeniu miesiączki. Panie w okresie pomenopauzalnym, które stosują hormonalną terapię zastępczą powinny zgłaszać się na takie badanie około 6-10 dni po przyjęciu ostatnich, zalecanych im tabletek. Jeśli zaś w ich przypadku terapia prowadzona jest stale - wtedy termin badania nie ma znaczenia i można je przeprowadzić w każdym dniu cyklu.

 6. Cytologia

Na pierwszą cytologię powinno się zgłosić około 25. roku życia i powtarzać badania minimum raz na 3 lata (jeśli wyniki nie wykazały żadnych niepokojących zmian), bądź co roku - jeśli zaleci nam to lekarz. Zwykle radzi się, by wykonywać je pomiędzy 10. a 18 dniem cyklu. Cytologia pozwala na wczesne rozpoznanie raka szyjki macicy. Kobiety, w których rodzinach występowały przypadki tej choroby powinny zgłaszać się na badania systematycznie, by udało się odpowiednio wcześnie zdiagnozować wszelkie niepokojące zmiany.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy systematycznie wykonujesz badania kontrolne, które pomagają wykryć kobiece nowotwory?

Liczba głosów:

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π