Zamknij

Co się dzieje z ciałem kobiety, kiedy przestaje uprawiać seks?

Marta Wilczkowska
14.02.2021
Aktualizacja: 14.02.2021 10:14

Brak współżycia może odbić się na naszym zdrowiu i innych dziedzinach życia.

smutna para w łóżku po seksie
fot. Shutterstock

O zaletach płynących z seksu pisać nie trzeba. To bardzo ważny element związku, który wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Poprawia nastrój, rozładowuje stres, wzmacnia odporność i jest po prostu przyjemny. Rzadziej mówi się o niepożądanych efektach braku współżycia. A tu już przestaje być miło.

Co się dzieje, gdy kobieta przestaje uprawiać seks?

Przestałaś uprawiać seks. Być może właśnie rozstałaś się z partnerem, twój mężczyzna przestał cię pociągać albo stało się coś, co sprawiło, że nie masz ochoty na intymne igraszki. Nieważne, jaki jest powód twojej abstynencji, warto dowiedzieć się, jakie mogą być jej konsekwencje. Skutki uboczne braku seksu wypunktował portal kobieta.onet.pl.

Większa podatność na infekcje

Częste współżycie powoduje zdzieranie warstwy nabłonka w pochwie. Jej ścianki podczas regeneracji pogrubiają się, dzięki czemu śluzówka jest lepiej nawilżona. Dłuższy detoks seksualny skutkuje wysuszeniem śluzówki, przez co jest ona bardziej narażona na infekcje układu moczowo-płciowego.

Choroby układu krążenia

Regularny seks chroni przed zawałem mięśnia sercowego. Badania naukowe wykazały, że nawet dwa stosunki tygodniowo zmniejszają ryzyko jego wystąpienia o 45 procent.

Zobacz także: Zbyt wysokie libido – jak poradzić sobie z nadmierną ochotą na seks?

Zmniejszenie i zanik libido

To błędne koło. Im rzadszy seks, tym mniejsza ochota na pójście do łóżka z partnerem. Hormony, które wydziela nasz organizm w odpowiedzi na bodźce seksualne, zaczynają być tłumione.

Problemy z utrzymaniem wagi

Ruch to zdrowie, a seks to aktywność fizyczna jak każda inna. Podczas trzech stosunków tygodniowo spalamy ok. 1200 kalorii.

Wzrost poziomu stresu

Seks rozładowuje napięcie i poprawia nastrój. Podczas zbliżeń nasz organizm wydziela oksytocynę, odpowiedzialną za wydzielanie endorfin - hormonów szczęścia.

Problemy z osiągnięciem orgazmu

Im dłużej zachowujesz wstrzemięźliwość, tym trudniej będzie ci czerpać satysfakcję z seksu. Niećwiczone mięśnie Kegla nie działają tak, jak należy. 

Erotyczne sny

Jeśli nie uprawiamy seksu, pobudzenie seksualne pojawia się podczas snu. 37 procent kobiet marzy o bliskości fizycznej w snach erotycznych.

Problemy z pamięcią

Brak seksu może się przyczynić nawet do problemów z pamięcią. Dzięki bliskości w łóżku poprawia się działanie hipokampa w mózgu, odpowiedzialnego m.in. za przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie RadioZet na Facebooku!