Zamknij

Bolący guzek w piersi [możliwe przyczyny]. Czy to rak?

18.11.2021
Aktualizacja: 01.12.2021 08:57

Nie każdy guzek to nowotwór, a nie każdy nowotwór to rak. Jednak zmiany bolesne, które można wyczuć podczas samobadania piersi, należy jak najszybciej konsultować z lekarzem. Odpowiednio wykonane badanie i postawienie szybkiej diagnozy daję szanse na pozbycie się problemu. 

Bolesny guzek w piersi
fot. Shutterstock
  1. Bolący guzek w piersi. Na co może wskazywać?
  2. Bolący guzek w piersi. Jak wykryć zmianę?

Guzki wyczuwalne w piersi podczas samobadania w domu lub podczas badania w gabinecie ginekologicznym zwykle nie mają nic wspólnego z rakiem — rakiem okazuje się być mniej więcej 10% guzków. Ryzyka nie wolno jednak lekceważyć. 

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. W porównaniu do innych nowotworów, odsetek wyleczeń jest bardzo wysoki pod warunkiem, że rak zostanie wykryty we wczesnym stadium.

Każdą zmianę w piersi oraz wszystkie objawy niepokojące, takie jak ból, zmiana kształtu piersi, koloru skóry powinna być konsultowana z lekarzem.

Bolący guzek w piersi. Na co może wskazywać?

Bolesne guzki w piersi występujące u młodych kobiet to najczęściej gruczolakowłókniaki. Są to guzy niezłośliwe, które mogą jednak osiągać duże rozmiary i powodować trudny do zniesienia ból.

Powstają pod wpływem dużej ilości estrogenów (zwiększonej wrażliwości tkanki piersiowej na ten hormon), w wyniku rozrostu tkanki łącznej włóknistej oraz nabłonka gruczołu mlekowego.

Gruczolakowłókniaki zwykle nie zawsze wymagają interwencji chirurga. Po przekwitaniu gruczolakowłókniaki kurczą się i ulegają zwapnieniu.

Przyczyną bólu jednej piersi może być również szybko rosnąca torbiel. Torbiel prosta występuje najczęściej u kobiet około 40. roku życia i samoistnie zanika po menopauzie.

W przypadku torbieli ból i dyskomfort występują najczęściej przed miesiączką. Małych torbieli nie trzeba usuwać, duże poddaje się odbarczaniu, co polega na odessaniu płynu zalegającego w torbieli.

Ból piersi mogą też wywoływać tłuszczaki, czyli łagodne guzki powstające w tkance tłuszczowej piersi. Zwykle nie wymagają interwencji chirurga. Tłuszczaki usuwa się wyłącznie wtedy, gdy się rozrastają lub gdy wywołują silny ból w piersi.

Te objawy powinny niepokoić:

Ból jest rzadkim objawem raka piersi. Występuje w przypadku zaawansowanego raka piersi, gdy są na przykład obecne przerzuty raka do kości. Niektóre kobiety z rakiem sutka odczuwają dyskretne dolegliwości w postaci kłucia, krótkotrwałego dyskomfortu i bólu w okolicy guza piersi.

Bolący guzek w piersi. Jak wykryć zmianę?

Podstawowym badaniem jest USG piersi. Po wykryciu zmiany w piersi przeprowadza się dodatkowo biopsję, czyli badanie histologiczne, polegające na pobraniu próbki z guza i poddaniu jej ocenie mikroskopowej.

Na podstawie tych dwóch badan lekarz jest w stanie ocenić charakter guza i może zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań lub zaordynować leczenie. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl); zwrotnikraka.pl