Oceń
Guzki wyczuwalne w piersi podczas samobadania w domu lub podczas badania w gabinecie ginekologicznym zwykle nie mają nic wspólnego z rakiem — rakiem okazuje się być mniej więcej 10% guzków. Ryzyka nie wolno jednak lekceważyć.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. W porównaniu do innych nowotworów, odsetek wyleczeń jest bardzo wysoki pod warunkiem, że rak zostanie wykryty we wczesnym stadium.
Każdą zmianę w piersi oraz wszystkie objawy niepokojące, takie jak ból, zmiana kształtu piersi, koloru skóry powinna być konsultowana z lekarzem.
Bolący guzek w piersi. Na co może wskazywać?
Bolesne guzki w piersi występujące u młodych kobiet to najczęściej gruczolakowłókniaki. Są to guzy niezłośliwe, które mogą jednak osiągać duże rozmiary i powodować trudny do zniesienia ból.
Powstają pod wpływem dużej ilości estrogenów (zwiększonej wrażliwości tkanki piersiowej na ten hormon), w wyniku rozrostu tkanki łącznej włóknistej oraz nabłonka gruczołu mlekowego.
Gruczolakowłókniaki zwykle nie zawsze wymagają interwencji chirurga. Po przekwitaniu gruczolakowłókniaki kurczą się i ulegają zwapnieniu.
Przyczyną bólu jednej piersi może być również szybko rosnąca torbiel. Torbiel prosta występuje najczęściej u kobiet około 40. roku życia i samoistnie zanika po menopauzie.
W przypadku torbieli ból i dyskomfort występują najczęściej przed miesiączką. Małych torbieli nie trzeba usuwać, duże poddaje się odbarczaniu, co polega na odessaniu płynu zalegającego w torbieli.
Ból piersi mogą też wywoływać tłuszczaki, czyli łagodne guzki powstające w tkance tłuszczowej piersi. Zwykle nie wymagają interwencji chirurga. Tłuszczaki usuwa się wyłącznie wtedy, gdy się rozrastają lub gdy wywołują silny ból w piersi.
Te objawy powinny niepokoić:
- zmiany w obrębie skóry piersi: zaciągnięcie skóry, obrzęk skóry, ''skórka pomarańczy'', zaczerwienienie, owrzodzenie
- wyciek z brodawki sutkowej,
- wciągnięcie brodawki,
- powiększenie węzłów chłonnych pod pachą,
- krosty na skórze piersi.
Ból jest rzadkim objawem raka piersi. Występuje w przypadku zaawansowanego raka piersi, gdy są na przykład obecne przerzuty raka do kości. Niektóre kobiety z rakiem sutka odczuwają dyskretne dolegliwości w postaci kłucia, krótkotrwałego dyskomfortu i bólu w okolicy guza piersi.
Bolący guzek w piersi. Jak wykryć zmianę?
Podstawowym badaniem jest USG piersi. Po wykryciu zmiany w piersi przeprowadza się dodatkowo biopsję, czyli badanie histologiczne, polegające na pobraniu próbki z guza i poddaniu jej ocenie mikroskopowej.
Na podstawie tych dwóch badan lekarz jest w stanie ocenić charakter guza i może zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań lub zaordynować leczenie.
Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl); zwrotnikraka.pl
Oceń artykuł