8 badań, o których powinna pamiętać każda kobieta

Monika Piorun
08.03.2018 16:18
8 badań, o których powinna pamiętać każda kobieta
fot. Shutterstock

Dzień Kobiet to doskonała okazja do tego, by zrobić prezent samej sobie i pomyśleć o własnym zdrowiu. Przedstawiamy listę badań profilaktycznych, które powinny wykonywać regularnie wszystkie panie. Nie tylko z okazji ich święta...

Jaka jest współczesna Polka? Większość kobiet w naszym kraju doskonale radzi sobie z łączeniem obowiązków zawodowych z wypełnianiem roli matki, żony czy aktywnym uczestnictwem w życiu rodziny lub lokalnej społeczności. Polki dbają o swój wygląd, starają się przestrzegać diety, ale nie zawsze z równą troską podchodzą do kwestii związanych z własnym zdrowiem. Nie wszystkie pamiętają o tym, by regularnie korzystać z badań, które mogą im uratować życie. Zwykle po pomoc medyczną zgłaszają się zbyt późno, by można było skutecznie zapobiec poważnym chorobom.

Badania profilaktyczne są najczęściej skorelowane z wiekiem. Dwudziestolatkom zaleca się inne badania niż kobietom po pięćdziesiątym roku życia, kiedy to zmienia się układ hormonalny. Niektóre z nich są jednak tak istotne dla naszego zdrowia, że warto wykonywać je regularnie, by mieć pewność, że nasz organizm nie atakuje żadna choroba. O czym nie wolno zapomnieć? Przedstawiamy listę najważniejszych badań profilaktycznych dla kobiet!

1. Morfologia - badanie składu krwi

Dokładna, ilościowa i jakościowa ocena składu krwi pokazuje nam podstawowy obraz tego co dzieje się w naszym organizmie. Wynik badania morfologicznego powie nam, czy w naszym organizmie występuje stan zapalny, czy chorujemy na anemię oraz czy mamy problemy z krzepnięciem krwi. Decydując się na badanie krwi warto wykonać (przy jednym ukłuciu) badanie cholesterolu, tzw. lipidogram, cukru, poziomu hormonów tarczycy. Warto również rozważyć badanie poziomu magnezu, potasu i wapnia.

2. Badanie moczu

Podobnie jak morfologia, daje nam podstawową informację o tym, co dzieje się w organizmie. Na podstawie wyniku możemy dowiedzieć się o naszych predyspozycjach kierunku chorób układu moczowego, m.in. kamicy nerkowej czy kamieni. Analizując składu moczu, dostajemy informację również o chorobach wątroby, cukrzycy, a nawet o niewydolności układu krążenia.

3. Samobadanie piersi 

Każda kobieta powinna regularnie badać piersi minimum raz w miesiącu (między 7 a 10 dniem cyklu). — Palpacyjne badanie piersi, to najszybszy i najprostszy sposób profilaktyki w kierunku nowotworów piersi. I przecież kto jak nie my same, najlepiej znamy swoje piersi — przekonuje Beata Ziółkowska z Salve Przychodnie.

Zobacz także

4. Badania cytologiczne

Wymaz z szyjki macicy, to podstawowe badanie profilaktyki raka szyjki macicy. Wynik badania dostarcza również informacji o stanach zapalnych, możliwych nadżerkach oraz dniach płodnych.  Profilaktycznie badanie powinno się wykonywać raz do roku.

Zobacz także

5. Konsultacja okulistyczna

O tym, że warto zadbać o oczy, nie trzeba nikogo przekonywać. Obecny tryb pracy, który wymusza pracę przy komputerze czy tablecie przez kilka, kilkanaście godzin dziennie, zmusza nas do regularnych badań w gabinecie okulisty.

Zobacz także

6. Badania stomatologiczne

Dwa razy do roku warto również udać się na wizytę kontrolną do stomatologa. Próchnica jest poważną chorobą cywilizacyjną, niestety przez wielu jest bagatelizowana. W Polsce blisko 98% populacji zmaga się z problemem próchnicy. Jeśli boisz się wizyt u dentysty, warto pokonać ten strach, bo próchnica to nie tylko ból zęba, czy nieprzyjemny oddech. Nieleczona próchnica może wywoływać kłębuszkowe zapalenie nerek, chorobę reumatyczną, zapalenie wsierdzia, choroby układu krążenia, a nawet stan zapalny tęczówki.

7. Badanie ogólne

Nawet jeśli nie chorujesz, raz do roku warto odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, tzw. internistę. Podczas konsultacji lekarz przeprowadzi wywiad oraz wykona podstawowe badania osłuchowe układu oddechowego, krążenia oraz układu trawiennego. W razie potrzeby zleci kolejne badania diagnostyczne.

8. Badanie EKG oraz pomiar ciśnienia

Choroby układu krążenia, są pierwszą przyczyną zgonów w Polsce. Tylko poprzez systematyczną kontrolę ciśnienia tętniczego krwi oraz badania EKG, można wcześnie wykryć wszelkie zmiany.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy regularnie wykonujesz badania profilaktyczne?

Liczba głosów:

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/π