Raport WHO: Ostre przepisy aborcyjne niebezpieczne dla zdrowia kobiet

Monika Piorun
23.03.2018 19:12
Raport WHO: Ostre przepisy aborcyjne niebezpieczne dla zdrowia kobiet
fot. Shutterstock

Dzięki upowszechnieniu nowoczesnej antykoncepcji w ciągu ostatnich 25 lat współczynnik aborcji na całym świecie wyraźnie się obniżył. Tam, gdzie zaostrzono przepisy dotyczące przerywania ciąży, wcale nie zmniejszyła się liczba aborcji. Rozwinęło się natomiast podziemie aborcyjne oferujące nielegalne zabiegi, których standardy pozostawiają wiele do życzenia.

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Guttmachera i Światową Organizację Zdrowia 45 proc. aborcji przeprowadzonych w latach 2010-2014 uznano za niebezpieczne. Doprowadziły m.in. do uszkodzeń narządów wewnętrznych, infekcji, obfitych krwawień, niepełnych aborcji, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Rocznie z tego powodu umiera 22 800 kobiet na świecie. Najwięcej w krajach, w których paradoksalnie obowiązują najostrzejsze przepisy aborcyjne. W Ameryce Południowej i na Karaibach na tysiąc kobiet 44 dokonało aborcji. W Azji — 36 i Afryce — 34.

Na kontynencie europejskim przypada średnio 29 aborcji na 1 tys. kobiet, zaś w samej Europie Zachodniej — 16/1 tys. kobiet. Nieco mniej tego typu zabiegów (19/1 tys.) wykonuje się w Australii i Oceanii, zaś najniższe wskaźniki pod tym względem notowane są w Ameryce Północnej (17/1 tys.), gdzie za sprawą powszechnego dostępu do antykoncepcji liczba aborcji spadła do historycznego minimum. Średnio na świecie na 100 kobiet wskaźnik aborcji wynosi 3,5. Więcej zabiegów przerywania ciąży wykonuje się w krajach rozwijających się (3,6/1 tys. os), nieco mniej w krajach rozwiniętych (2,7/1 tys. os.). 

Zobacz także

Liczba aborcji na tysiąc kobiet (od 15 do 44 roku życia) na świecie:

Zrzut ekranu 2018-03-23 o 18.51.26

Zwolenników zaostrzania prawa aborcyjnego powinno zainteresować, że tam, gdzie aborcja jest legalna, liczba zabiegów jest mniejsza. Im lepszy dostęp do fachowej opieki lekarskiej i antykoncepcji, tym mniej ciężkich powikłań i przypadków śmiertelnych. W ostatnich latach większość krajów na świecie decyduje się z tego względu na liberalizowanie prawa aborcyjnego. W latach 2000-2017 zdecydowały się na to aż 33 państwa, a tylko jedno (Nikaragua) zaostrzyła przepisy w tej kwestii. 

Według raportu Intytutu Guttmachera aż dwie piąte kobiet żyje w krajach, w których mają ograniczony dostęp do aborcji lub obowiązuje jej całkowity zakaz. 

Zobacz także

Państwa, w których obowiązuje całkowity zakaz aborcji:

  • Salwador 
  • Nikaragua
  • Watykan
  • Dominikana
  • Malta
źródło: Guttmacher Institute/CNN/WHO

________

zdrowie.radiozet.pl/π