Zamknij

Napar z melisy na uspokojenie. Jakie jeszcze ma działanie?

27.10.2021
Aktualizacja: 27.10.2021 18:45

Melisa to roślina od wieków uprawiana w celach leczniczych. Świeże liście mają nie tylko piękny zapach, ale także mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Najlepiej znanym działaniem naparu z tej rośliny jest kojący wpływ na układ nerwowy, ale to nie wszystkie jej zalety. Jak działa melisa?

Napar z melisy - właściwości
fot. Shutterstock

Melisa lekarska (Melissa officinalis) to roślina, która powszechnie występuje w Polsce, choć pochodzi z rejonów śródziemnomorskich. Uprawiana jest głównie w celach ozdobnych, dla słodko-cytrynowego zapachu liści oraz jako pożytek dla pszczół. Ma jednak także szereg prozdrowotnych właściwości, w tym najlepiej znane działanie uspokajające, które można wykorzystywać na co dzień, dlatego jest ceniona w ziołolecznictwie. Jako surowiec wykorzystywane są liście, które zbiera się, zanim melisa zakwitnie.

Jakie właściwości ma melisa?

Charakterystyczne związki występujące w melisie lekarskiej to olejek eteryczny (cytronelal) i flawonoidy. To głównie one odpowiadają za lecznicze właściwości melisy. W badaniach naukowych udowodniono, że melisa:

Wciąż badany jest wpływ melisy na obniżanie poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi (badania na zwierzętach są obiecujące). Naukowcy przyglądają się też wpływowi ekstraktów melisy na komórki rakowe i jej potencjalnemu działaniu na ich niszczenie oraz zahamowanie ich wzrostu.

Jak wykorzystywać melisę?

Świeżą melisę można stosować w kuchni jako dodatek do dań, np. ryb, drobiu, warzyw, a także sałatek czy koktajli. Liście melisy można też zaparzyć, przygotowując herbatkę (napar) do picia.

Jak często można pić napar z melisy?

Napar można przygotować zarówno ze świeżych, jak i z suszonych liści melisy – w aptekach i zielarniach melisa dostępna jest w formie suszu lub torebek do zaparzania.

Liście melisy zwykle stosuje się w dawce 2-3 g liści na szklankę. Leczniczo napar taki można pić nawet trzy razy dziennie.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania melisy?

Melisa lekarska działa łagodnie i raczej nie powoduje skutków ubocznych. Jest uważana za bezpieczną roślinę, ale, jak to często bywa z ziołami, w indywidualnych przypadkach melisa może powodować działania niepożądane, zwłaszcza gdy jest długo stosowana lub nadużywana. W takiej sytuacji mogą wystąpić: bóle głowy, nudności, wzdęcia, gazy, wymioty, zawroty głowy, bóle brzucha, niepokój i pobudzenie. Zupełnie wyjątkowo melisa (ekstrakt z niej) może spowodować alergię kontaktową.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródła: ekologia.pl / G. Nowak, Surowce roślinne o działaniu przeciwlękowym i antydepresyjnym, Herba Polonica, Vol 55 No 1/2009 / M. Połumackanycz, M. Wesołowski, A. Viapiana, Właściwości prozdrowotne melisy lekarskiej (Melissa officinalis L.), Farm Pol, 2019, 75(12): 659–663