Zamknij

Jak zrobić domowy syrop z babki lancetowatej? Kiedy ją zbierać?

10.05.2022
Aktualizacja: 11.05.2022 10:38

Wiosna i lato to czas na zbieranie roślin, których właściwości przydadzą się w sezonie jesienno-zimowym. Jedną z nich jest babka lancetowata rosnąca niemal wszędzie. Można z niej przygotować domowy syrop na kaszel i chrypkę.

Domowy syrop z babki lancetowatej - jak zrobić?
fot. Schutterstock

Choć babka lancetowata traktowana jest jak chwast, bo nie ma dużych wymagań i rośnie dosłownie wszędzie, to roślina ta ma mnóstwo leczniczych właściwości. Ma podłużne, lancetowate liście o intensywnie zielonej barwie. Równie powszechna jest jej krewniaczka babka zwyczajna o liściach bardziej zaokrąglonych – jednak to babka lancetowata ma więcej korzystnych właściwości. Liście babki lancetowatej można suszyć, zrobić z nich napar (dobrze działa na przewód pokarmowy) albo przygotować z nich syrop. Choć jest łatwo dostępny w aptekach, to równie prosto można go przygotować w domu. Jak to zrobić?

Jakie właściwości ma babka lancetowata?

Babka lancetowata (Plantago lanceolata L.) od wieków znana jest i stosowana w medycynie ludowej. Zielarki chętnie stosowały ją jako środek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny, w leczeniu chrypki, suchego, przewlekłego kaszlu, jak również w leczeniu nieżytu przewodu pokarmowego oraz dróg moczowych.

Liście babki lancetowatej zawierają flawonoidy (bajkaleina oraz skutelareina), garbniki, kwasy organiczne (askorbinowy, fumarowy, benzoesowy, cynamonowy, wanilinowy), substancje śluzowe, pektyny, a także sole mineralne (związki krzemu, żelaza, potasu oraz cynku). Są w nich też glikozydy irydoidowe, które wspólnie z substancjami śluzowymi i garbnikami dają efekt przeciwbakteryjny oraz ściągający, przyspieszając gojenie się ran, otarć, a także drobnych skaleczeń.

Kiedy zbierać babkę lancetowatą?

Ziele babki lancetowatej zbiera się od maja do września, ale najbogatsze pod względem substancji leczniczych są liście babki zebrane w lipcu. Najlepiej zbierać liście średnio rozwinięte niż w pełni wykształcone.

Babka lancetowata rośnie na łąkach, suchych polach, trawnikach miejskich oraz przy drogach. Na syrop należy zbierać liście rosnące z dala od ruchliwych dróg, na czystych terenach. Po zerwaniu najlepiej jak najszybciej je wykorzystać (przygotować syrop, ususzyć, zaparzyć), bo gdy stracą kolor, będą też miały mniej cennych właściwości.

Jakie działanie ma syrop z babki lancetowatej?

Babka lancetowata jest skuteczna w każdej formie (herbatki, okładów), ale największe prozdrowotne działanie wykazuje syrop z tej rośliny. Ma on nie tylko wszelkie właściwości liści babki, ale działa nawet intensywniej. Syrop z babki lancetowatej ma działanie:

  • przeciwbakteryjne
  • przeciwwirusowe
  • przeciwzapalne
  • zmniejszające przekrwienia błon śluzowych i nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych
  • przeciwskurczowe, zwłaszcza na mięśnie gładkie dróg oddechowych
  • wykrztuśne
  • regenerujące uszkodzony nabłonek.

Syrop z babki lancetowatej łagodzi także tzw. kaszel palacza. Jest też zalecany osobom, które ze względu na pracę głosem mają chrypkę, np. nauczycielom.

Jak zrobić syrop z babki lancetowatej?

Zrobienie syropu z babki lancetowatej nie jest trudne. Należy przygotować:

  • 6 garści liści babki lancetowatej
  • ½ kg cukru
  • woda

(Duża ilość cukru jest konieczna, bo pełni on tu rolę konserwantu). Liście babki lancetowatej należy zmielić – blenderem lub w maszynce do mięsa, przełożyć do garnka i dodać tyle wody, by liści były zakryte, np. pół litra. Teraz trzeba dodać cukier. Miksturę należy gotować na małym ogniu, aż zgęstnieje. W międzyczasie trzeba mieszać. Na koniec syrop należy przecedzić i rozlać do słoiczków (buteleczek). Po zapasteryzowaniu syrop można przechowywać kilka miesięcy w ciemnym i chłodnym miejscu.

Jak dawkować syrop z babki lancetowatej?

Syrop z babki lancetowatej jest bezpieczny dla zdrowych osób i nie wywołuje efektów ubocznych. Nadaje się również dla dzieci po 1. roku życia. Syrop można zażywać 3 razy dziennie po 1 łyżeczce w okresie infekcji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Ekologia.pl / Wapteka.pl / A. Parus, A. Grys. Babka lancetowata (Plantago lanceolata L.) – właściwości lecznicze. Postępy Fitoterapii 3/2010, s. 162-165