Zamknij

Twoje dziecko jest otyłe? Narażasz je na kolejną poważną chorobę!

Monika Piorun
11.07.2017 13:21

Jeśli zachwycasz się swoim małym, słodkim grubaskiem, to lepiej jak najszybciej zadbaj o jego wagę! Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że maluchy, które w dzieciństwie są otyłe, w przyszłości będą narażone na poważne schorzenie stawu biodrowego, wymagające skomplikowanej operacji.

Josef M?llek/Panther Media/East News

Nie ma się co łudzić, że pulchnemu dziecku nie zaszkodzi dodatkowa porcja lodów, słodkich napojów czy chipsów. Większość rodziców dzieci z nadmiernym apetytem często bagatelizuje ich problemy z wagą myśląc, że jak tylko dorosną, to z pewnością uda się im zrzucić nadmierne kilogramy.

Na konsekwencje otyłości narażone są nawet małe dzieci

Niestety mamy coraz więcej dowodów na to, że to, ile ważymy w dzieciństwie może mieć bezpośredni wpływ na nasze zdrowie w przyszłości. Dorośli, których rodzice przekarmiali kiedy byli mali, są narażeni nie tylko na typowe dolegliwości związane z otyłością, ale i na spore problemy ze stawem biodrowym.

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu na łamach "Archives of Disease in Childhood" opublikowali wyniki badań, które wskazują, że u osób, które w dzieciństwie były otyłe, częściej niż u pozostałych ludzi rozwijają się problemy ze stawem biodrowym, prowadzące często do niebezpiecznych deformacji a także zaburzenia w obrębie chrząstki stawowej.

Już w wieku nastoletnim lub we wczesnej młodości są oni obciążeni dużo wyższym ryzykiem tzw. młodzieńczego złuszczenia głowy kości udowej (SCFE), prowadzącego m.in. do tego, że chorzy nie są w stanie zginać nogi w okolicach bioder. Oprócz protez, które umożliwiają pacjentom poruszanie i pochylanie się, zwykle niezbędna jest skomplikowana operacja. 

Zespołowi pod kierunkiem Daniela C. Perry'ego udało się przeanalizować dane z lat 1990-2013, pochodzące od pacjentów brytyjskiej publicznej służby zdrowia, u których zdiagnozowano SCFE poniżej 16. roku życia. Choć uczeni podkreślają, że otyłość u dzieci nie jest jedyną przyczyną dolegliwości związanych ze stawem biodrowym, to jednak można uznać, że:

- Istnieje związek pomiędzy otyłością wieku dziecięcego a SCFE, co czyni tę dolegliwość jedną z nielicznych chorób związanych z otyłością, które mogą powodować długotrwałe problemy zdrowotne zaczynające się już na etapie dzieciństwa - wyjaśnia Daniel Perry.

Zanim pozwolimy naszemu otyłemu dziecku, by kolejny raz bezkarnie objadało się słodyczami lub niezdrowym fast foodem, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że bagatelizując jego problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, narażamy je na poważne problemy ze zdrowiem w przyszłości. 

źródło: Science Daily

Zobacz także

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π