Zamknij

Nawet 2/3 nastolatków pije napoje energetyczne. Dlaczego energetyki są niezdrowe?

01.10.2021
Aktualizacja: 01.10.2021 16:49

Napoje energetyczne mają w założeniu dodać energii i pobudzić do działania. Jednak ich spożywanie nie jest obojętne dla zdrowia, zwłaszcza dla młodych osób. Kofeina, która jest główna substancją w tych napojach, może wyrządzić wiele szkód. I nie tylko ona jest niebezpieczna.

Napoje energetyczne są niezdrowe dla nastolatków
fot. Shutterstock

Młodzież, studenci, a nawet dzieci, piją napoje energetyczne najczęściej po to, by zmniejszyć zmęczenie, zwiększyć koncentrację i móc dużej się uczyć albo… grać na komputerze. Tymczasem energetyki to napoje, które zawierają substancje nieobojętne dla organizmu, zwłaszcza dzieci. Specjaliści przestrzegają, że takie napoje są przeznaczone dla dorosłych (i też nie bez ograniczeń), a nie dla dzieci i mogą mieć działanie toksyczne.

Rośnie spożycie energetyków wśród młodzieży

Tymczasem okazuje się, że z ankiety, przeprowadzonej wśród ponad 2600 osób w wieku od 12 do 20 lat wynika, że 67 proc. nastolatków spożywa napoje energetyczne, w tym 16 proc. robi to dość często – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. – Badanie to wskazuje na możliwe niekorzystne tendencje w przyszłości, gdyż spożywanie tych napojów przez coraz młodsze osoby zdecydowanie rośnie – dodał.

Minister mówił też, że po wprowadzeniu w 2020 r. tzw. opłaty cukrowej, która dotyczy napojów z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących oraz kofeiny i tauryny, spadła sprzedaż napojów zawierających cukier, ale… nie energetyków. – Z badań przeprowadzonych przez Centrum Monitorowania Rynku sprzedaż napojów gazowanych spadła w pierwszych miesiącach w 2021 r. o ponad 23 proc., a ich średnia cena wzrosła o 32 proc. – poinformował wiceminister. Stwierdził jednak, że nie wpłynęło to na sprzedaż napojów energetycznych. – Odnotowały one wzrost swojej ceny, ale bez negatywnego wpływu na wielkość sprzedaży – powiedział.

To duży problem, bo napoje energetyczne są naprawdę niezdrowe. Nie dość, że zawierają mnóstwo cukru lub sztucznych substancji słodzących, to mają też w składzie substancje, które mogą powodować problemy ze zdrowiem.

Co zawierają napoje energetyczne?

Poszczególne marki napojów energetycznych mają odmienny skład, jednak w większości zawierają podobne substancje, choć w różnych proporcjach. Przede wszystkim warto pamiętać, że napoje te nie mają wartości odżywczych. W skład energetyków wchodzą zwykle:

 • kofeina
 • tauryna
 • inozytol
 • cukier lub jego zamienniki
 • witaminy z grupy B
 • substancje aromatyzujące
 • dwutlenek węgla
 • substancje konserwujące
 • regulatory kwasowości.

Substancje te same w sobie nie są niezdrowe dla organizmu, ryzykowne może być ich połączenie. Kofeina ma zarówno korzystny, jak i negatywny wpływ na organizm człowieka, a efekt zależy od spożytej dawki, wrażliwości organizmu, stanu zdrowia oraz wieku.

Niepokojąca jest też zawartość cukru w energetykach, które są prawdziwą bombą kaloryczną (pełną pustych, nieodżywczych kalorii), a ich picie może się przyczyniać nie tylko do otyłości, ale też uzależnienia.

– Napoje energetyczne to w zasadzie kofeina i cukier, który jest składnikiem o najsilniejszym działaniu. Niebezpieczeństwo związane z piciem ich polega na tym, że wzrost energii jest chwilowy. Potem następuje szybki spadek cukru i otwiera się błędne koło: chcemy pić kolejny napój, a potem następny. W ten sposób szybko można wpaść w uzależnienie – wyjaśniała na antenie Polskiego Radia dietetyczka Monika Hajduk.

Jak energetyki działają na organizm?

Zadaniem energetyków jest przeciwdziałanie zmęczeniu i pobudzenie organizmu do aktywności, a także zwiększenie koncentracji. Napoje te zwiększają wydolność organizmu i przyspieszają metabolizm. Okazjonalnie mogą z nich korzystać zdrowe osoby dorosłe, którym nie powinny zaszkodzić, jednak dzieci i nastolatki nie mogą ich pić, ponieważ może się to fatalnie odbić na zdrowiu młodego organizmu. Jak szkody może wyrządzić spożywanie nadmiernych ilości energetyków? Ze względu na to, że kofeina nie jest substancją odżywczą, ale psychoaktywną, po spożyciu napojów energetycznych mogą się pojawić:

 • objawy rozdrażnienia
 • niepokój
 • napady lęku
 • bezsenność
 • zaburzenia koordynacji ruchowej
 • trudności w koncentracji
 • bóle głowy
 • obniżenie nastoju
 • zmęczenie
 • spadek motywacji
 • pobudzenie psychoruchowe.

Ważne!

Eksperci są zgodni, że napoje o wysokiej zawartości kofeiny nie powinny być spożywane przez dzieci i młodzież, gdyż mogą powodować zaburzenia w rozwoju układu nerwowego.

Według naukowych danych, 19-29 proc. młodych ludzi po spożyciu energetyków odczuwa niekorzystne objawy, głównie kołatanie serca, ból głowy, poczucie silnego rozbicia. Wśród działań niepożądanych wymienia się także podenerwowanie, silny stres, trudności ze skupieniem. Według niektórych badań nadmierne spożycie napojów energetyzujących zwiększa ryzyko arytmii serca, także u dzieci.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP/Katarzyna Herbut / Ncez.pzh.gov.pl / Gov.pl/psse-siemiatycze / Polskieradio.pl