Zamknij

Nadwaga i otyłość sprzyja nowotworom

27.08.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 10:37

O otyłości, jako o czynniku ryzyka występowania chorób, mówi się wiele. Jednak mało kto wie, że oprócz cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia, otyłym grozi również rak. Wraz ze wzrostem masy ciała, wzrasta również ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy. Rak lubi otyłych, choć oni często o tym nie wiedzą.

Otyłość sprzyja nowotworom
fot. Shutterstock

Nadwaga i otyłość jest poważnym problemem cywilizacyjnym. Szacuje się, że kłopoty z nadwagą lub otyłością ma blisko 53,3 proc. dorosłych Polaków. To o tyle niepokojące statystyki, że duża część z tych osób ma podwyższone ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową. Związek między nadwagą i otyłością a większą zachorowalnością na nowotwory został dobrze udokumentowany i potwierdzony wieloma badaniami. Nie bez powodu mówi się zatem, że otyłość to tykająca bomba zegarowa.

Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Otyłość to choroba, która charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej i prowadzi do zaburzenia funkcjonowania organizmu. Z tego powodu osoby z nadwagą i otyłością mają większe ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, a także raka.

Co ma wspólnego otyłość z rakiem? Przyczyny powstawania nowotworów związane są z czynnikami dziedzicznymi oraz ze stylem życia. Liczne badania naukowe wykazały, że to styl życia człowieka wpływa najbardziej na ryzyko występowania chorób nowotworowych. Otyłość, brak ruchu i nieodpowiednia dieta, palenie papierosów to jedne z najważniejszych czynników przyczyniających się do zachorowania na raka.

Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem (IARC) przestrzega, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na wiele rodzajów nowotworów złośliwych. Co szczególnie ważne, osoby otyłe znajdują się w grupie ryzyka rozwoju chorób kardiologicznych oraz cukrzycy typu 2, których występowanie może być ściśle związane z rozwojem raka.

  • Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju wielu nowotworów przewodu pokarmowego, takich jak: rak jelita grubego, gruczolakorak przełyku i wpustu żołądka, rak trzustki i pęcherzyka żółciowego oraz rak wątroby (według raportu World Cancer Research Fund).

Większa masa ciała to większe ryzyko

To, w jaki sposób nadwaga i otyłość wpływa na rozwój guzów nowotworowych, jest przedmiotem badań od lat 30. XX wieku. Wiadomo, że mechanizmy tego procesu są złożone. Tkanka tłuszczowa magazynuje nadwyżki energii i produkuje różnego typu substancje, w tym estrogen. Wysoki poziom tego hormonu zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, trzonu macicy i kilku innych nowotworów zależnych hormonalnie.

Komórki tłuszczowe, poza estrogenem, produkują również adipokiny - hormony  regulujące procesy zapalne i metaboliczne oraz wzrost komórek. Hormony te powodują, że nadwaga i otyłość są przewlekłym, łagodnym stanem zapalnym. Jednak każdy proces zapalny, szczególnie przewlekły, zwiększa ryzyko rozwoju raka.

Niestety, osoby otyłe produkują  również większą ilości insuliny i podobnego do insuliny czynnika wzrostu (IGF) we krwi, niż osoby o prawidłowej masie ciała. U osób otyłych obserwuje się również zmniejszoną wrażliwość tkanek na insulinę.

Źródło: onkologia.org.pl, zwrotnikraka.pl