Zamknij

Kofeina poprawia czujność i spostrzegawczość. I nie chodzi tylko o kawę!

07.12.2021
Aktualizacja: 07.12.2021 14:52

Spośród wielu zalet, jakie niesie ze sobą spożywanie produktów zawierających kofeinę – uwaga, to nie tylko kawa – naukowcy przyglądali się ostatnio jej wpływowi na szybkość reakcji, a konkretnie spostrzegania ruchomych obiektów. Okazało się, że wpływ jest i to całkiem spory.

Kawa zwiększa czujność i spostrzegawczość
fot. Shutterstock
  1. Zwarty, czujny i gotowy dzięki kofeinie
  2. Kapsułki z kofeiną, ale nie tylko

Kofeina istotnie zwiększa naszą czujność i dokładność, jeśli chodzi o wykrywanie i śledzenie poruszających się obiektów – takie ustalenia poczynili naukowcy z Kanady. Substancja ta poprawia również czas reakcji.Kiedy może to okazać się przydatne? Na przykład w mieście, przy przechodzeniu prze ulicę albo nawet ścieżkę dla rowerzystów. Co ważne,nie tylko kawa zawiera kofeinę. To odkrycie z pewnością przyda się też osobom wykonującym zawody, gdzie konieczna jest szybka reakcja na poruszające się obiekty,np. kierowcom.Wyniki tego pierwszego na świecie badania poświęconego wpływowi kofeiny na dynamiczne umiejętności wzrokowe opublikowano w czasopiśmie „Psychopharmacology”.

Zwarty, czujny i gotowy dzięki kofeinie

– Wiele elementów naszego otoczenia jest w ruchu – mówi dr Kristine Dalton z Waterloo's School of Optometry&Vision Science, główna autorka badania. – Z poruszającymi się obiektami mamy do czynienia chociażby podczas przechodzenia przez ruchliwe skrzyżowanie czy nawet spacerowania między półkami w sklepie. Testowanie ostrości wzroku w warunkach dynamicznych może więc dostarczyć więcej informacji o naszej sprawności funkcjonalnej w tych sytuacjach niż tradycyjne, statyczne pomiary ostrości wzroku – dodaje.

Jak wyjaśnia badaczka, ostrość wzroku, zwana również ostrością widzenia, odnosi się do zdolności danej osoby do wykrywania i rozpoznawania drobnych szczegółów otaczającego nas świata. Może być mierzona w warunkach statycznych lub w ruchu. – I chociaż już od jakiegoś czasu wiemy, że kofeina zwiększa prędkość szybkich ruchów oczu, to nie wyjaśniono dotychczas, w jaki sposób usprawnia ona przetwarzanie wzrokowe i ułatwia wykrywanie ruchomych bodźców. My postanowiliśmy to zbadać metodami testowania dynamicznej ostrości wzroku – opowiada współautorka publikacji Beatríz Redondo z Uniwersytetu w Granadzie (Hiszpania).

Kapsułki z kofeiną, ale nie tylko

Testy prowadzono na ochotnikach, których podzielono na dwie grupy. Grupa pierwsza raz dziennie przyjmowała kapsułkę z kofeiną (4 mg/kg), a druga połowa kapsułkę placebo. Następnie za pomocą pomiaru komputerowego oceniano dynamiczne umiejętności ostrości wzroku każdego uczestnika (60 minut przed i po spożyciu kofeiny).

Okazało się, że uczestnicy, którzy spożyli kapsułkę z kofeiną, wykazywali znacznie większą dokładność i szybkość podczas identyfikowania małych obiektów (bodźców) ruchomych. Oznacza to, że kofeina pozytywnie wpłynęła na przetwarzanie przez nich bodźców wzrokowych i podejmowanie decyzji. Naukowcy zauważyli jednocześnie, że prędkość ruchów gałek ocznych oraz wrażliwość na kontrast, które są związane z dynamiczną ostrością wzroku, również były zależne od kofeiny.

– Nasze odkrycia pokazują, że spożycie kofeiny może być pomocne dla poprawy funkcji wzrokowych człowieka, zwiększając jego czujność i uważność – podsumowuje dr Dalton. – Dotyczy to zwłaszcza tych krytycznych, codziennych sytuacji, takich jak prowadzenie samochodu, jazda na rowerze lub uprawianie sportu, które wymagają od nas nieustannego zwracania uwagi na poruszające wokół się obiekty i szybkiego podejmowania adekwatnych decyzji.

Najlepiej znanym źródłem kofeiny jest, oczywiście, kawa, ale zawierają ją także inne naturalne produkty. Zalicza się do nich także: herbatę, kakao, yerba mate czy guaranę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Neurosciencenews.com | PAP/Katarzyna Czechowicz | http://dx.doi.org/10.1007/s00213-021-05953-1