Zamknij

Chcesz mieć dzieci? Nie jedz... śmieci! Fast food zwiększa ryzyko bezpłodności

Monika Piorun
08.05.2018 18:58

Naukowcom z Australii udało się udowodnić, że kobiety, które regularnie spożywają "śmieciowe jedzenie", są aż dwa razy bardziej narażone na problemy z poczęciem potomstwa. Ryzyko bezpłodności wzrasta jeszcze bardziej, jeśli w ich diecie brakuje owoców.

Fast food, dieta, kobieta, bezpłodność
fot. Shutterstock

Zamień fast food na owoce, jeśli nie chcesz mieć problemów z płodnością

Codzienna dieta i składniki, które w niej dominują, mogą mieć wpływ na naszą płodność. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które są w wieku rozrodczym i chcą zajść w ciążę. Po przebadaniu 5,6 tys. pań w wieku od 18 do 43 lat (z Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Irlandii), naukowcy z University of Adelaide wykazali, że istnieje związek pomiędzy regularnym spożywaniem produktów typu fast food a wzrostem ryzyka bezpłodności wśród kobiet.

Wyniki badań opublikowano na łamach "Human Reproduction". Zakwalifikowano do nich pacjentki będące na wczesnym etapie ciąży. Opiekujące się nimi położne przeprowadziły szczegółowe wywiady dotyczące tego, jak długo starały się o potomstwo. Mimo że wszystkie uczestniczki były już ciężarne, to jednak w przypadku 8 proc. z nich nie udało się w nią zajść dłużej niż rok, dlatego uznano, że miały z tym problem (dopiero po takim czasie można mówić o bezpłodności). 

Przeczytaj: WHO - nowa definicja bezpłodności

Chcesz zajść w ciążę? Lepiej ogranicz (lub wyklucz) z menu "śmieciowe jedzenie"

Jak wyjaśnia Claire Roberts z Robinson Research Institute University of Adelaide, jedna z głównych autorek publikacji, największy problem z płodnością miały kobiety, które odżywiały się fast food i jadły najmniej owoców. W przypadku tych, które żywiły się "śmieciowym jedzeniem" 4 razy w tygodniu, ryzyko bezpłodności wzrastało z 8 do nawet 16 proc.

Badacze wzięli także pod uwagę inne czynniki, m.in. wiek, ich wagę (BMI) oraz to, czy wcześniej nadużywały papierosów lub alkoholu.

Do "śmieciowego jedzenia" typu fast food, przez które kobiety zachodziły w ciążę średnio miesiąc później niż pozostałe uczestniczki, naukowcy zaliczyli:

  • hamburgery,
  • pizzę,
  • smażonego kurczaka,
  • jedzenie chipsów minimum 4 razy w tygodniu.

Co ciekawe specjalistom nie udało się wykazać (ani pozytywnego, ani negatywnego) związku pomiędzy jedzeniem m.in. zielonych warzyw liściastych i ryb a płodnością. Inaczej było w przypadku fast food. Tego typu produkty, bogate w tłuszcz, cukier i sól, mają nie tylko wpływ na metabolizm, ale także mogą być szkodliwe dla komórek jajowych. Im więcej w codziennej diecie szkodliwych składników, tym trudniej je zapłodnić lub dochodzi do różnego typu powikłań ciąży. 

Zobacz także

Nadmiar fast food w diecie utrudnia kobietom zajście w ciążę

Pacjentki, które najczęściej odżywiały się "śmieciowym jedzeniem", zachodziły w ciążę około miesiąc później niż pozostałe uczestniczki, żywiące się zdrowiej. Naukowcom udało się wykazać, że kobietom spożywającym przynajmniej 3 razy dziennie owoce, udawało się natomiast zachodzić w ciążę nawet o miesiąc szybciej niż te, które świeże produkty roślinne miały na talerzach zaledwie kilka razy w miesiącu.

Okazuje się, że regularne spożywanie "śmieciowego jedzenia" może aż dwukrotnie zwiększyć ryzyko bezpłodności u kobiet. Szanse na zajście w ciążę można jednak nieco zwiększyć poprzez włączenie do menu owoców. Nawet w przypadku pań, które zbyt często odżywiają się fast foodami, zdecydowanie lepiej włączyć do codziennej diety świeże owoce niż zupełnie z nich zrezygnować. 

 

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: LiveScience/The University of Adelaide/Oxford Academic: Human Reproduction

Monika Piorun

___

zdrowie.radiozet.pl/π