Zamknij

Nie pij słodkich napojów w czasie upałów, bo się odwodnisz!

Monika Piorun
15.06.2016 10:36

Dlaczego latem lepiej nie pić słodkich napojów gazowanych? - Nie dość, że uszkodzisz nerki, to jeszcze się odwodnisz - ostrzegają naukowcy z Meksyku.

Nie pij słodkich napojów w czasie upałów, bo się odwodnisz!

Kiedy słupek rtęci na termometrze zaczyna ostro szybować w górę, nasze ciało szybko się przegrzewa i natychmiast mamy ochotę się czegoś napić. Niestety, jeśli masz nawyk gaszenia pragnienia słodkimi, gazowanymi napojami, możesz sobie szkodzić bardziej, niż Ci się wydaje. Dlaczego?

Okazuje się, że dla naszego organizmu wcale nie jest obojętne, jaki rodzaj płynów przyjmujemy. Im więcej mają w sobie cukru, tym wbrew pozorom mogą nam bardziej zaszkodzić.

Zobacz, ile łyżeczek cukru zawierają popularne napoje!

fot.
fot. discount-supplements.co.uk

Zdecydowanie najsłodsza jest kawa z dodatkami z popularnej sieciówki, ale w zwykłych puszkach mieści się niewiele mniej łyżeczek cukru.

Opublikowane na łamach American Journal of Physiology wyniki badań na szczurach laboratoryjnych, przeprowadzone przez naukowców z Instituto Nacional de Cardiología Ignacio Chávez w Meksyku, wykazały, że już po kilku tygodniach przyjmowania w czasie upałów płynów zawierających mieszaninę glukozy i fruktozy zwierzęta były nie tylko odwodnione, ale też doszło u nich do niewydolności nerek.

Przez miesiąc naukowcy badali zachowanie gryzoni w warunkach, w których przez pewien czas były narażone na działanie podwyższonej temperatury otoczenia.

Szczury podzielono na 3 grupy. Jedna gasiła pragnienie czystą wodą, drugiej dodano do niej stewię (czyli naturalny słodzik), a trzecia piła mieszankę glukozowo-fruktozową, której skład starano się zbliżyć do popularnych napojów dostępnych na rynku.

Rezultaty tego eksperymentu zaskoczyły nawet samych badaczy. Okazało się, że grupa pijąca najsłodsze napoje była nie tylko zdecydowanie najbardziej odwodniona w porównaniu do pozostałych zwierząt, ale zaobserwowano także wśród nich poważne zaburzenia pracy nerek.

Naukowcy ostrzegają, że spożywanie gazowanych i pełnych cukru napojów w okresie letnim może być najbardziej szkodliwe wśród nastolatków, którzy często nie przyjmują żadnych innych płynów.

Podwyższona temperatura może sprawiać, że gasząc pragnienie za pomocą coli lub puszki pepsi, młodzi ludzie staną się nie tylko jeszcze bardziej odwodnieni, ale też ryzykują uszkodzeniem nerek.

Niestety, jeszcze gorszym rozwiązaniem jest picie napojów energetyzujących, które mogą doprowadzać do agresywnych i impulsywnych zachowań wśród młodzieży i zwiększać ciśnienie tętnicze krwi.

fot.
fot.diabetesforecast.com

Jeśli jeszcze nie wiecie, ile cukru mają słodkie napoje, to zobaczcie materiał Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego

Jakimi bezalkoholowymi napojami gasicie najczęściej pragnienie latem?

______

Redakcja Zdrowo Bardzo/π