Zamknij

Brudna Dwunastka 2022. Te warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów [LISTA]

11.04.2022
Aktualizacja: 12.04.2022 12:24

Co roku publikowana jest lista dwunastu najbardziej zanieczyszczonych pestycydami warzyw i owoców. Jest ona wynikiem prac nad danymi, które jedna z amerykańskich organizacji ekologicznych pobiera z Agencji Żywności i Leków (FDA). Lista ta, uznawana za uniwersalną, ma służyć edukacji konsumentów.

Brudna Dwunastka 2022 - aktualna lista warzw i owoców
fot. Shutterstock
 1. O czym mówi nam lista Brudnej Dwunastki EWG?
 2. Brudna Dwunastka 2022 [LISTA]
 3. Jak pozbyć się pestycydów z powierzchni warzyw i owoców?
 4. Co to są pestycydy?

Najnowsza lista Brudnej Dwunastki została opublikowana 7 kwietnia. Environmental Working Group (EWG) na zaktualizowanej liście umieściło 12 owoców i warzyw, które w największym stopniu przyczyniają się do zwiększenia poziomu pestycydów w organizmie konsumentów. Podobnie jak w zeszłym roku na brudnej liście na pierwszym miejscu znalazły się, niestety… truskawki.

O czym mówi nam lista Brudnej Dwunastki EWG?

EWG tworzy coroczną listę Brudnej Dwunastki (ale też Czystej Piętnastki), aby „edukować społeczeństwo na temat owoców i warzyw o najwyższej i najniższej zawartości pestycydów, tak aby konsumenci mogli podejmować najlepsze decyzje dla swoich rodzin” – deklaruje organizacja.

Trzeba pamiętać, że chemiczne środki ochrony roślin są powszechnie stosowane w rolnictwie konwencjonalnym – są legalne i dopuszczone do użytku przez instytucje zajmujące się bezpieczeństwem żywności. Jeśli producenci żywności stosują je zgodnie z przepisami, środki te nie powinny być szkodliwe dla zdrowia. Niektórzy badacze obawiają się jednak, że potencjalnie niebezpieczne związki mogą się kumulować w organizmie, co może już być niebezpieczne.

Co ważne, w zasadzie wszystkie nieobrane owoce czy warzywa są narażone na kontakt z pestycydami. EWG stwierdziła, że 90 proc. próbek pobranych z owoców z poniższej listy wykazało pozytywny wynik na obecność co najmniej dwóch pestycydów.

Brudna Dwunastka 2022 [LISTA]

Na tegoroczne, opublikowanej w kwietniu 2022 roku liście warzyw i owoców zawierających najwięcej pestycydów znalazły się:

 1. truskawki
 2. szpinak
 3. jarmuż
 4. nektarynki
 5. jabłka
 6. winogrona
 7. papryka (także ostra)
 8. wiśnie i czereśnie
 9. brzoskwinie
 10. gruszki
 11. seler
 12. pomidor.

Warto pamiętać, że jeśli jemy produkty rolnictwa konwencjonalnego (a większość z nas je spożywa), to w dzisiejszych czasach pozostałości pestycydów nie da się uniknąć – chodzi o to, by spożywać ich jak najmniej. Spożywanie nadmiernych ilości może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Pozostałości chemicznych środków ochrony roślin nie powinny natomiast zawierać warzywa i owoce pochodzące z upraw ekologicznych.

Jak pozbyć się pestycydów z powierzchni warzyw i owoców?

Specjaliści zachęcają, by w celu pozbycia się chemicznych zanieczyszczeń z warzyw i owoców po prostu płukać je pod bieżącą wodą z kranu i delikatnie szorować, bez użycia mydła. To pozwala usunąć większość pozostałości pestycydów z zewnątrz. Warto także unikać jedzenia zewnętrznych liści sałat i innej zieleniny. Można także obierać warzywa i owoce ze skórki – to tam gromadzi się najwięcej pozostałości środków ochrony roślin.

Co to są pestycydy?

Pestycydy to związki chemiczne, które służą jako środki ochrony roślin – w dzisiejszych czasach są powszechnie stosowane w uprawach wielu warzyw i owoców. Niektórzy nazywają je „lekami dla roślin”. Bez nich płody rolne i sadownicze zostałyby zjedzone przez insekty, zaatakowane przez grzyby i innego rodzaju szkodniki, a uprawy stałyby się nieopłacalne dla producentów. Pestycydy są dopuszczone prawem do stosowania przez rolników i jeśli są używane zgodnie z instrukcją i zaleceniami producentów, czyli np. dotrzymywany jest odpowiedni odstęp pomiędzy zastosowaniem środka ochrony roślin a zbiorem płodów, to ilość pestycydów na warzywach czy owocach jest na tyle mała, że nie powinna być szkodliwa dla zdrowia. Niestety, bywa różnie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Ewg.org